Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învățământ: Liceul Teoretic „Just 4 Kids”


Profesor învățământ primar: Achim Mirela
Data: 16.01.2024
Clasa : a III-a C
Unitatea tematică: “Plantele și animalele au povestea lor”
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română (LLR)
Conținut: Textul liric
Subiectul lecției: Natura nu te iartă, după Passionaria Stoicescu -înțelegerea textului
Tipul lecției : predare/ însușire de noi cunoștințe
Durata : 45 min
Forma de organizare: activitate integrată
Discipline integrate: AVAP

Competențe specifice:
Limba și literatura română :
1.1 Extragerea unor informaţii de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil
1.2 Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare familiar
1.5. Manifestarea unei atitudini deschise faţă de comunicare în condiţiile neînţelegerii mesajului audiat
2.4. Participarea la interacţiuni pentru găsirea de soluţii la probleme
3.1. Extragerea unor informaţii de detaliu din texte informative sau literare
3.4. Evaluarea conţinutului unui text pentru a evidenţia cuvinte-cheie şi alte aspecte importante ale acestuia
4.5. Manifestarea disponibilităţii pentru transmiterea în scris a unor idei
Competențe integrate:
Arte vizuale și abilități practice:
1.1. Recunoașterea unor mesaje comunicate prin imagini în contexte familiare.
Obiective operaționale:
PE PARCURSUL ȘI LA FINALUL LECȚIEI, FIECARE ELEV VA FI CAPABIL :
O1- să citească textul corect, conştient și expresiv, folosind intonația corespunzătoare semnelor de punctuație, utilizând textul
suport; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev citește cel puțin o propoziție corect, conștient și expresiv, folosind
intonația corespunzătoare semnelor de punctuație, pe baza textului suport.
O2 – să răspundă la întrebările vizând conținutul textului; obiectivul se consideră realizat dacă elevii răspund la cel puțin 5 din
cele 6 întrebări adresate, pe baza textului suport.
O3 – să formuleze întrebări și răspunsuri pe baza textului citit; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev formulează cel
puțin o întrebare/ un răspuns pe baza textului studiat.
O4 – să extragă informații din textul suport, pe baza metodei Pălăriile gânditoare; obiectivul se consideră atins dacă fiecare
pereche de elevi extrage informația potrivită cerinței, pe baza textului suport.

RESURSE:
I. Metodologice
a) Metode şi procedee: explicația, conversația, predicția, exercițiul, Metoda RAI, ciorchinele,metoda pălariile
gânditoare, Wordwall.
b) Mijloace de învăţământ : laptop, caiete, stilou, manualul de limba și literatura română,manual digital,pălării de
carton, markere,tabla smart.
c) Forme de organizare: Frontală, individuală, în perechi
II. Temporale : 45 minute
III. Umane : 15 elevi
IV. Forme și tehnici de evaluare : observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale
V. Bibliografice :
 Didactica limbii şi literaturii romane, V. Molan, M. Bizduna
 Programa şcolară pentru disciplina Limba și literatura română aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
 „Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici”- Suport de
curs ICOS 2013
 www.manuale.edu.ro

DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Strategia didactică

Etapele Forme
OB Conţinutul învățării Forme
lecţiei Mijloace de
. Metode şi de
OP didactice evalua
procedee organiz
. re
are
1.Momentul Se asigură condiţii optime pentru începerea orei.
organizatoric Se verifică dacă toţi elevii au toate materialele frontal
2 min necesare desfășurării activității.

2.Reactualizarea Se verifică cantitativ și calitativ (selectiv) tema conversația Laptop Frontal evaluar
cunoştinţelor pentru acasă. Tabla albă e orală
dobândite explicația
anterior Să ne amintim! – activitate frontală
Se va realiza frontal prin completarea unui exerciţiul
5 min. ciorchine , pornind de la cuvântul Afiș. observ
area
sistema
tică
3.Captarea observația Laptop frontal observ
atenției Se va realiza printr-un joc -Gândesc ECO! Cadrul conversația Tablă area
didactic va spune un cuvânt (pix, sticlă de predicția interactivă sistema
3 min plastic,caiet etc), iar elevii vor trebui să asocieze tică
cuvântul cu culoarea verde, galben sau albastru
(culorile sspecifice materialelor reciclabile).La
tabla smart va fi proiectată o imagine cu cele trei
coșuri de gunoi colorate specific, iar fiecare cuvânt
va fi n va fi notat în coșul corespunzător.
Pornind de aici, se fac predicții despre ceea ce cred
elevii că urmează să afle din conținutul noului text
pe care îl vor studia.

Învățătoarea le spune elevilor că astăzi, la


4. Anunţarea disciplina Limba și literatura română, vor citi conversația front
temei şi a textul Natura nu te iartă, după Passionaria al
obiectivelor Stoicescu, vor încerca să îl exploreze prin diverse
2 min. metode, vor formula întrebări și răspunsuri pentru
o bună înțelegere a textului.

Se scrie pe tablă şi în caiete data, titlul şi autorul. Conversația Manual frontal Observ
5. Dirijarea O1 Lectura independentă a textului individ area
învățării caiete ual sistema
20 min Se solicită elevilor să citească textul integral, în dictando tică
gând și să sublinieze cuvintele necunoscute.
O2 Pentru observarea gradului de citire conștientă a
textului li se vor adresa elevilor câteva întrebări.

Lectura model a textului manual individ observ


exercițiul laptop ual area
Se scriu cuvintele necunoscute în vocabular şi se sistema
alcătuiesc propoziţii oral cu acestea. tică
Exersarea actului cititului (citire în lanţ, citire frontal
selectivă)
Metoda R.A.I minge
Se evaluează caracterul conştient al citirii prin
O3 întrebări ce vizează conţinutul textului folosind
Observ
metoda R.A.I. area
sistema
De ce Vremea nu se simțea singură? tică
Ce îi povestea vrăjitoarea adesea prietenului său?
Ce vedea Vremea prin ocheanul fermecat?
Despre ce i-a povestit vrăjitoarea crocodilului
după ce s-a uitat prin ochean?

O4 Elevii vor explora textul pe baza Metodei Pălăriile Conversația Pălăriile de în Observ
6.Obținerea gânditoare (Anexa 1). Explicația carton perechi area
performanței Metoda Markere sistema
Pălăriile tică
10 min gânditoare
7. Evaluare Fiecare pereche va ieși pe rând la tablă și va Conversația Pălăriile cu în Observ
3 min prezenta informația specifică pălăriei extrase. Explicația cerințe perechi area
sistema
tică

8.Încheierea Se fac aprecieri verbale colective și individuale cu conversația Frontal aprecie


activității privire la activitatea elevilor, precum și asupra individ ri
comportamentului lor pe parcursul orei. Se notează ual verbale
2 min tema pentru acasă: pag. 81 din manualul Intuitext,
ex.5 si Ex.8 de la Atelierul de creație.

Anexa 1 – Metoda Pălăriile gânditoare

S-ar putea să vă placă și