Sunteți pe pagina 1din 12

Unitatea de învățământ: Colegiul Național ”Elena Cuza”

Sector 6, București
Prof. clasei: prof. Terecoasa Irina
Data: 27.03.2023

Proiect de lecție
Inspecție aviz de liceu pedagogic

Susținător: prof. Stancu Andreea-Sabina


Clasa: a III-a
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: ”Spectacolul naturii”
Subiectul lecției: Verbul
Tipul lecției: de consolidare
Competențele specifice:
3.5. Sesizarea unor regularităţi ale limbii pe baza textului citit - observarea unor mărci specifice (de exemplu, plural/ gen etc.)
4.4. Povestirea pe scurt a unei întâmplări imaginate/ trăite

Obiectivele operaționale:
Pe parcursul și la finalul lecției, fiecare copil va fi capabil:
O1- să identifice verbele în cel puțin 3 dintre exercițiile, specificând categoriile cerute (verbe care exprimă acțiuni, stări sau existența, verbe la singular, verbe
la plural), pe baza informațiilor anterioare;
O2- să alcătuiască cel puțin 3 propoziții cu verbele date, pe baza explicațiilor profesorului și în funcție de criteriile exercițiului;
O3- să rescrie cel puțin 3 enunțuri, completând cu verbele corespunzătoare, pe baza explicațiilor date;
O4- să redacteze cel puțin 5 propoziții în textul cu titlul ”Ziua mea”, respectând regulile de ortografie și punctuație, pe baza explicațiilor profesorului;
O5- să evalueze textul colegului, pornind de la criteriile afișate pe tablă, verificând respectarea regulilor de ortografie.

Strategii didactice:
- metode didactice: conversația, explicația, exercițiul, problematizarea, metoda R.A.I.
- mijloace: laptop, videoproiector, cronometru
- materiale didactice: scotch, plicuri colorate, rebus carton, fișe de lucru, minge de pluș, markere, cutia cu surprize

Forma de organizare: frontală, individuală, în perechi


Resurse
- temporale: 50 min
- umane: 32 de elevi
- bibliografice: Manualul digital - editura CD Press
*** Ministerul Educației Naționale, Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română, clasa a III-a și a IV-a
Desfășurarea lecției

Nr. Secvențele lecției Timp Obiective Descrierea secvențelor de lecție Strategii Evaluare
Crt.
Metode Mijloace Materiale

1. Momentul organizatoric 2 min Organizez materialele, verific Instructaj laptop menționate


conectarea laptopului la videoproiector, ul video-
conversez cu elevii referitor la ora, la proiec- mai sus
stări, conflicte. Elevii se așează în bănci tor

2. Reactualizarea ideilor 5 min Sub formă de joc ghicitoare - elevii Joc laptop Rebus carton evaluarea
ancoră răspund la întrebări aflate în plicuri ghicitoa- VP markere formativă
pentru a descoperi câte un sunet din re
cuvântul care reprezintă titlul lecției.
Tematica ghicitorilor se încadrează în
tema ”Spectacolul naturii” și reprezintă
miracole de observat în natură. (vezi
anexa 1)

Ce este verbul?
Dați exemple de verbe! Conver-
Verbul ”mergem” este un verb la sația
O1 singular sau la plural?
Dați exemple de verbe la singular
și verbe la plural.
(pe post-it uri online pe jamboard )

3. Captarea atenției 3 min Aduc în fața copiilor o sfoară, Sfoara, cufăr


aceasta reprezintă legătura cu un
cufăr cu surprize care va veni tot
mai aproape cu fiecare sarcină
rezolvată.

4. Anunțarea subiectului 2 min Voi scrie pe tablă data, titlul. Explica- tabla -
Elevii vor scrie în caiete. ția markere
și a obiectivelor Le explic că această lecție este dedicată
exersării cunoștințelor despre verb.

5. Consolidarea 25 Pentru a deschide cufărul magic elevii conversa caiete, evaluarea


min trebuie să rezolve sarcinile până ce fișa de curentă,
comportamentelor și cufărul va ajunge în clasă. ția formativă
cunoștințelor Elevii care participă direct la rezolvarea lucru, cu feedback
sarcinilor vor fi aleși aleatoriu - aruncă minge de imediat
de la unul la celălalt o minge de pluș.
pluș
Sarcinile de lucru de pe fișa de exerciții
(vezi Anexa 3) se bazează pe verbele
din poezia ”Primăvara” de Vasile
Alecsandri (vezi anexa 1 ).
Împart foaia cu textul și îl proiectez și
pe tablă, întâi copiii citesc în gând apoi
câte o strofă 4 copii aleși tot aleatoriu. Lectura
Urmează ca elevii să rezolve sarcinile expresi-
de pe fișa de exerciții în ordine, cu vă
O1 ajutor și indicații, în caz de nevoie.
O2 La exercițiul ”Bingo cu acțiuni” le voi
O3 explica procesul - ascultați sunete ale
acțiunilor, precum apa care curge și
trebuie să găsiți repede în imagini apa Explica-
care curge și să strigați bingo dacă ați ția
identificat acțiunea. Facem un exemplu Proble-
de probă și restul le identifică grupul. matiza-
Pentru elevii care termină mai repede rea
exercițiile propuse, am lăsat la finalul
fișei exerciții suplimentare.
Cu fiecare exercițiu rezolvat, trag mai
aproape cufărul cu surprize.
metoda
R.A.I. +
Exerciți-
ul

6. Obținerea 10 O4 Ultima provocare înainte de a deschide Explica- crono- caiete Evaluare în


min cufărul cu surprize - Exercițiu de scriere ția metru dictando perechi
performanței creativă creion verde
Cronometrez prima etapă de scriere -
aproximativ 3 min pentru a își alege
singuri verbele.
1.Notează pe caiet
5 verbe care denumesc acțiunile
tale preferate în timpul liber și
2 verbe care denumesc stări Exerciți-
ul
2. Creează un text de câteva rânduri (5-
10 ) în care să folosești cuvintele notate
de tine pe caiet. Titlul compunerii este ”
Viața mea”

Cei care doresc să împărtășească


propria compunere o pot citi cu voce
tare.
Colegii de bancă își evaluează unul
altuia compunerea din punct de vedere
al scrierii ortografice și ortoepice.

O5
7. Încheierea activității 3 min Finalul este despre aprecierea implicării - Cufărul cu feedback
și efortului depus în timpul lecției, Conver- surprize imediat,
pentru a oferi feedback constructiv cu constructiv
privire la comportamente ce se sația
subsumează competenței de a ști să
înveți.
Anexa 1
Rebus cu ghicitori

V A N T U L

E C O U L

R O U A

A L B I N A

F O C U L

L A L E L E

Ce zboară pe sus Cară pulbere de stele


Și nu-l vezi. Și dulceață din vâlcele,
(vântul) Din flori, plicuri de dulceață
Nu-l întrebi Strânge chiar de dimineață.
Și îți răspunde, (albina)
Cauți în jur Am un bour roșu
Și nu știi unde. Unde paște
(ecoul) Multă vreme
Dis de dimineață-n zori Se tot cunoaște
Varsă lacrimi peste flori, (focul)
Soarele s-a ridicat Cupe albe sângerii
Și pe loc el le-a uscat. Stau pe lujere înfipte,
(roua) Parc-ar fi niște făclii!
Hai, ghicește dacă știi! (lalelele)
Anexa 2

Citește cu atenție textul dat:

A trecut iarna geroasă,


Câmpul iar a înverzit,
Rândunica cea voioasă
La noi iarăși a sosit.

Dintr-o creangă-n alta zboară


Sturzul galben, aurit
Salutare primăvară,
Timp frumos, bine-ai venit!

Turturelele se-ngână
Mii de fluturi vezi zburând
Și pe harnica albină
Din flori miere adunând.

Cântă cucu-n dumbrăvioară


Pe copacul înflorit,
Salutare primăvară
Timp frumos bine-ai venit!

(Primăvara de Vasile Alecsandri)


Anexa 3 Exerciții

1. Încercuiește verbele din text cu culoarea verde și transcrie-le în caiet.

2. Alcătuiește enunțuri cu 3 dintre verbele identificate la exercițiul 1.

3. Grupează verbele identificate în text după numărul acestora.

Singular Plural

4. Schimbă forma verbelor din următoarele propoziții:


 Soarele strălucește puternic.
 El merge către gară.
 Nu vând această carte.
 Caută acul în carul cu fân.
ex:
Natura se trezește la viață.
Natura se va trezi la viață.

5. Grupează cuvintele pe caiet în tabel după model:


creangă, rândunică, primăvară, noi, sturzul, harnica, a sosit, înflorește, el, albină, creștem, alerg,
galben, eu, câmpul, cerul, albastru, este, vine, țară, tare, soare, sărim, aurit, însorit, înflorit.

Verb Substantiv Adjectiv Pronume

este sturzul înflorit eu

6. Alcătuiește câte un enunț pentru fiecare dintre sensurile următoarelor cuvinte: sare, vin, toc,
car.

7. Alcătuiește enunțuri după schemele:

Substantiv +verb

Substantiv + adjectiv + verb

Adjectiv + substantiv + verb

Pronume + verb + substantiv

Verb + pronume + substantiv

8. Bingo cu acțiuni - Identifică acțiunile reprezentate în imaginile de mai jos după sunetul
specific. Ascultă cu atenție!
9. Trece următoarele verbe la numărul plural după model:
ex: Floarea înflorește. Florile înfloresc.
El citește. Ei……………. .
Bunica cumpără. Bunicile ……………. .
Tu scrii. Voi …………………… .
Ea spune. Ele ……………… .
Eu cânt. Noi ……………… .
Tu mergi. Voi ……………………. .
El zâmbește. Ei ……………………….

10. Completează proverbele cu verbele potrivite.


 Cine …………………………. la urmă, …………………………. mai bine.
 Prietenul la nevoie ………………… .
 Dacă nu deschizi ochii, …………………………… punga!
 Buturuga mică ………………………………. carul mare.
 Câinele care ……………. nu mușcă.
 Câinii latră, ursul …………………. .
 De unde nu e, nici Dumnezeu …………………. .
Suplimentar

1. Scrie substantivele potrivite pentru verbele de mai jos:


…………. răsare.
…………. creștem.
………….. învață.
………….. zboară.
…………… cântă.
……………muncești.
…………… se scufundă.
……………. înfloresc.

2. Scrie un verb pentru fiecare expresie:


a băga la cap -
a despica firul în patru -
a pune bețe-n roate -
a băga de seamă -
a o face de oaie -
a face haz de necaz -

3. Găsește substantive înrudite cu verbele:


a merge, a escalada, a mânca, a stropi, a prinde, a înflori, a place
ex; a merge - mers
4. Găsește verbele înrudite cu substantivele:
ivire, prindere, cumpărare, vânzare, masaj, lovire
ex: ivire - a se ivi

5. Scrie încă o strofă pentru poezia dată, folosind cel puțin trei verbe.

S-ar putea să vă placă și