Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

SCOALA:
CLASA:a III-a
DATA:
INVATATOR:
PROIECT DIDACTIC
SCOALA;
CLASA:a III-a
DATA19.02.2013
INVATATOR:

ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte ale naturii


DISCIPLINA: Stiinte ale naturii
UNITATEA DE INVATARE: Proprietati si transformari ale corpurilor care
nu au viata
SUBIECTUL LECTIEI: Apa si surse de apă
TIPUL LECTIEI: predare-învatare

SCOPUL LECTIEI: - Intelegerea importantei apei pentru mediul


inconjurator
- Dobandirea de cunostinte despre geneza , tipurile si importanta
apelor ;familiarizarea elevilor cu unele elemente ale apei
- Dezvoltarea cunostintelor ecologice prin constientizarea
necesitatii pastrarii calitatii apei
OBIECTIVE DE REFERINTA;

1.3 . sa comunice in diverse forme de observatii si comparatii asupra


corpurilor studiate si asupra experimentelor realizate;

2.3. sa realizeze experimente simple pe baza unui plan de lucru;

3.1. sa constientizeze efecte ale activitatii omului asupra mediului


inconjurator.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa:


O1- sa clasifice sursele de apa dupa: locatie,utilizari;

O2- sa cunoasca insusirile apei si starile de agregare in care se gaseste apa;

O3- sa constientizeze efecte ale activitatii omului asupra mediului


inconjurator;

O4- sa interpreteze unele atitudini ale omului fata de mediul inconjurator


prin: discutii, jocuri de rol;

O5- sa participe cu interes la lectie.

O6- să folosescă un limbaj specific stiintelor naturii, în descrierea


fenomenelor cu referiri la proprietatile apei;
STRATEGII DIDACTICE:

a)Metode si procedee: conversatia, exercitiul, explicatia, lucrul prin


descoperire , lucrul cu harta comparatia, demonstratia, cadranul, joc de
rol, problematizarea, brainstorming.

b)Mijloace de invatamant: ghicitori, fise de lucru pe echipe, fise de lucru


individuale, pliante cu imagini, harta tarii , informatii Enciclopedia libera
Wikipedia ,videoproiector, calculator.

c)Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

RESURSE Umane - elevi


De timp - 50 minute

BIBLIOGRAFIE:

- Stiinte ale naturii, manual pentru clasa a III-a, Ed.Aramis, 2005


- Natura-prietena mea, discipline optionale, clasa a III-a, Ed.Aramis
- Enciclopedia stiintifica pentru copii, Ed.Aquila
- Indrumator pentru utilizarea manualului, clasa a III-a, Ed.Aramis
DESFASURAREA ACTIVITATII

Etapele Activitatea invatatorului Activitatea Strategia Evaluare


lectiei elevilor didactica
1.Moment Pregatesc climatul Pregatesc
organizatoric educational necesar bunei materialele
desfasurari a lectiei. necesare
lectiei.
2.Verificarea Verific temele frontal si conversatia frontal
temei individual. individual

3.Captarea Citesc elevilor ghicitori al Elevii conversatia frontal


atentiei caror raspuns va face gasesc
referire la titlul lectiei. raspunsul la ghicitori
ghicitori.
Intr-un pahar stau la racoare
Nu am gust,miros,culoare.
( Apa)
Cine-n lume-si face cale
Numa-n locul unde-i vale?
(Apa)
Mai multe paraie
Adunandu-si apele,
Isi croiesc o cale
Si pornesc la vale!
( Raul )
Intr-o scorbura mica,
Atunci cand ploaiapica,
Apa se opreste,
Si ceru-oglindeste
Cand soarele apare
Oglinda dispare .
(Balta )

De sub deal la rasarit ,


Iese apa la lumina.
(Izvorul)

4.Anuntarea Astazi vom vorbi Asculta cu conversatia frontal


temei si a despre; ,,Apa si surse de atentie.
obiectivelor apa,,
Se anunta obiectivele.
Scriu titlul lectiei la tabla. explicatia

Scriu titlul
lectiei in
caiete.

5.Dirijarea Se privesc imaginile din Privesc conversatia frontal


invatarii manual,pagina 36. imaginile.
Se citesc intrebarile din cadranul
manual. Raspund la
intrebari

Voi pune elevii sa citeasca citesc


informatiile din manual .

Voi scrie la tabla scriu in


informatiile esentiale . caiete
frontal
Voi imparti clasa in trei elevii fac
grupe.Acestea vor primi activitatea
materiale si fise cu sarcini experimenta conversatia
date. la

Dupa rezolvarea sarcinilor completeaza


reprezentantii fiecarei grupe fisa
ies in fata si prezinta
rezultatele obtinute. Explicatia

Se realizeaza o scurta
conversatie cu elevii in
urma careia se completeaza
un cadran la tabla. Raspund la
(anexa) intrebari.

Utilizarea Insusirile
Apei apei

Tipuri de Starile de
ape agregare

exercitiul
frontal

Completez cadranul de la
tabla cu informatiile primite
de la elevi. Elevii
-De ce este folositoare apa raspund la
omului? intrebare
-In ce imprejurari ii devine aducand
dusman? argumente

Citesc cateva afirmatii si cer


elevilor sa spuna starile de
agregare prin care trece apa.
1.Caldura Soarelui face ca joc de rol
apa sa se evapore.
2.Apa se raceste si
ingheata,transformandu-se frontal
in gheata.
3.Apa se evapora din mari si
lacuri,iar vaporii de apa se
ridica in atmosfera.
4.Zapada se topeste la
temperaturi ridicate.
7.Asigurarea Impart elevilor fise de lucru Elevii fise de lucru individu
retentiei si a individuale. rezolva al
transferului (anexa) fisele de
Verific fisele cu intreaga lucru.
clasa.

Pentru a evidentia rolul apei


pentru viata de pe Pamant brainstor-
solicit elevilor sa se ming
gandeasca la urmatoarea Frontal
situatie.
Ce s-ar intampla cu
plantele,animalele,oa-
menii,daca nu ar exista apa?
Se compara raspunsurile.

8.Incheierea
lectiei Se fac aprecieri asupra Participa la
Tema pentru lectiei.Se acorda stmulente aprecieri. conversatia Individual
acasa elevilor.
frontal
Voi face aprecierile
individuale si colective

S-ar putea să vă placă și