Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a III-a
Disciplina: Ştiinţe ale naturii
Tem: Apa – sursă a vieţii
Tipul lecţiei: mixtă

Subcompetețe :

 să recunoască componentele de natură ştiinţifică din mediul apropiat;


 să manifeste curiozitate faţă de fenomenele ştiinţifice întâlnite.

Obiective operaţionale :

O1 – să exemplifice stările de agregare ale apei, în natură;


O2 – să explice circuitul apei în natură;
O3 – să completeze în tabel caracteristicile apei;
O4 – să găsească soluţii împotriva poluării apelor;
O5 – să dezbată o situaţie dată, anticipând efectele;
O6 – să prelucreze anumite informaţii din mass-media şi din manual.

Strategii de predare – învăţare :

Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, metoda „Ştiu – Vreau să ştiu – Am învăţat”,
organizator de tip cauză-efect, experimentul, observaţia, dezbaterea, jocul
didactic.

Mijloace de învăţământ: planşa cu rebus, planşa cu circuitul apei în natură, fişe de lucru, vas cu
apă, text suport „Poveţele izvorului”.

Moduri de organizare a învăţării: frontal, individual, pe grupe de elevi.

Bibliografie: "Ghid metodologic de aplicare a programei şcolare de ştiinţe ale naturii la clasele a
III-a şi a IV-a”, Bucureşti 2001, MEC
Conţinutul Strategii de predare-învăţare
Evenimentul Ob. Conţinut ştiinţific instructiv-educativ Evaluare
Metode Mijloace de Moduri de
didactic op.
învăţământ organizar
e
1. Moment Se asigură condiţiile necesare bunei
organizatoric desfăşurări a lecţiei.
2. Reactualizarea Se reactualizează cunoştintele despre explicaţia planşă cu evaluare
cunoştinţelor sol, printr-un rebus. rebus frontal colectivă
Anexa 1
3. Captarea atenţiei Se cere să se citească de pe coloana A conversaţia imagine frontal
–B a rebusului ceea ce a rezultat:
APA E VIAŢĂ.
4. Anunţarea temei Se anunţă că astăzi vor discuta despre explicaţia
rolul pe care-l are apa în viaţa oamenilor.
5. Dirijarea Se împart elevilor fişele de muncă conversaţia,
învăţării independentă. frontal
Elevii vor completa tabelele (Anexa metoda
2) menţionând în prima rubrică ceea ce Ştiu- fişe se lucru individual
deja ştiu despre apă, în al doilea tabel ceea Vreau să ştiu-
O1 Apa este o substanţă ce doresc să cunoască referitor la acest Am învăţat
lichidă care se găseşte în subiect, urmând ca la sfârşitul orei să evaluare
O2 mări şi oceane, în râuri şi completeze şi ultima rubrică . colectivă
lacuri, în atmosferă şi în Se discută despre stările de agregare
subsol. Ea se găseşte în ale apei: lichidă, solidă, gazoasă, despre planşă cu
natură în toate cele trei circuitul pe care-l face apa în natură, conversaţia circuitul apei
stări de agregare. acestea fiind lucruri cunoscute din lecţiile în natură
anterioare.
O3 Caracteristicile apei : Se prezintă un vas cu apă, se
- incoloră desprind caracteristicile apei.
- inodoră experimentul
- tansparentă observaţia
vas cu apă
Apa-potabilă Se discută despre gustul apei, apa bună de conversaţia
- sărată băut numindu-se potabilă sau apă dulce. explicaţia
O4 Apa are un rol vital Poluarea apei este o problemă care evaluare
pentru oameni şi pentru poate fi stopată. Se cer soluţii. orala
activităţile lor. Fără apă
viaţa nu este posibilă.
6. Fixarea Organizator de tip cauză – efect:
cunoştinţelor Dacă Atunci frontal evaluare
Nu este zăpadă - plantele îngheaţă în conversaţia scrisa
pământ
- pământul nu îşi ia
O5 rezerva de apă
- rădăcina pomilor
riscă să îngheţe
7. Evaluarea Se citeşte lectura « Poveţele izvorului » grupe de evaluare
cunoştinţelor Anexa 3. Se organizează un concurs. jocul elevi scrisă
O6 Fiecare echipă va trebui să aducă didactic, fişe de lucru
argumente în favoarea spuselui drumeţului. dezbaterea
8. Încheierea Se fac aprecieri referitoare la
activităţii desfăşurarea lecţiei şi participarea elevilor.
Se dă tema pentru acasă: un desen în care conversaţia
să folosească apa în cele trei stări de explicaţia
agregare.
ANEXA 3
Lectură
POVEŢELE IZVORULUI

Trei călători poposiră în drumul lor la - Eu cred altceva, spuse al treilea călător.
un izvor şi îşi potoliră setea cu apa lui Parcă îl aud spunând: "Vedeţi cât de curată şi
limpede şi curată. Deasupra izvorului de bună e apa mea? Dar dacă mă tulbur puţin,
cineva scrise: "FACEŢI ŞI VOI CEEA CE nu mai sunt bun de nimic, nu mai poate bea
FAC EU !"... nimeni din apa mea. Fiţi şi voi buni, cu inima
- Oare ce înseamnă aceste cuvinte? - netulburată!..."
se întrebară cei trei drumeţi.
- Eu cred, zise unul, că izvorul vrea să * Tu ce crezi? Care dintre cei trei drumeţi
ne spună: "Vedeţi? Eu alerg mereu printre avea dreptate?
pământ şi pietre, de aceea sunt curat;
lucraţi; alergaţi mereu şi voi, căci munca
vă apără de rău şi vă ţine curaţi.!"
- Mie mi se pare, zise al doilea - că
izvorul parcă ne-ar zice: "Vedeţi? Eu vă
dau apa mea în dar, fără bani. Fiţi şi voi la
fel de darnici! Dăruiţi din bogăţiile şi
bunătăţile de care v-a învrednicit Bunul
Dumnezeu!"
ANEXA 2

Nume..........................................

FISA DE LUCRU

STIU VREU SA STIU AM INVATAT

ECHIPA I

Aduceti argumente ca drumetul vostru avea dreptate si ca MUNCA este cea mai
importanta:

„- Eu cred, zise unul, că izvorul vrea să ne spună: "Vedeţi? Eu alerg mereu printre
pământ şi pietre, de aceea sunt curat; lucraţi; alergaţi mereu şi voi, căci munca vă
apără de rău şi vă ţine curaţi.!"

ECHIPA II

Aduceti argumente ca drumetul vostru avea dreptate si ca DARNICIA este cea


mai importanta.

„- Mie mi se pare, zise al doilea - că izvorul parcă ne-ar zice: "Vedeţi? Eu vă dau apa
mea în dar, fără bani. Fiţi şi voi la fel de darnici! Dăruiţi din bogăţiile şi bunătăţile de
care v-a învrednicit Bunul Dumnezeu!"

ECHIPA III

Aduceti argumente ca drumetul vostru avea dreptate si ca BUNATATEA este cea


mai importanta.

„- Eu cred altceva, spuse al treilea călător. Parcă îl aud spunând: "Vedeţi cât de curată
şi de bună e apa mea? Dar dacă mă tulbur puţin, nu mai sunt bun de nimic, nu mai
poate bea nimeni din apa mea. Fiţi şi voi buni, cu inima netulburată!..."
ANEXA 1

REBUS

A
1 S
T R A T
2 P L A N T A
3 F E R T I L I T A T E
4 N E A G R A
5 V I A T A
6 R A D A C I N A
7 C A C T U S
8 L U T
9 C A R T I T A
B

A – B: Titlul lecţiei

1. Solul este un ………..superficial de la suprafaţa Pământului.


2. ………… creşte din sol.
3. Principala calitate a solului este ……………. .
4. Culoarea solului cel mai fertil este ………….. .
5. Solul întreţine …………. Plantelor.
6. …………….. este bine înfiptă în sol.
7. Planta care se poate dezvolta într-un sol nisipos se numeşte ………….. .
8. Oalele se fac din solul numit ……… .
9. ………….. este un animal care trăieşte în sol.

S-ar putea să vă placă și