Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

la științe
clasa a III-a

Homițchi Olesea
învă ţă toare clasele primare
gr ad didactic doi

Clasa: a III-a
Disciplina de învăţământ:Ştiinţe
Tipul:lecţia mixtă
Resurse temporale:45 de minute
Resurse umane:15 elevi
Modulul:Învelişurile Pământului
Subiectul orei:Învelişul gazos al Pământului. Aerul
Sub-competenţe:
2.1. Achiziţionarea şi utilizarea în comunicarea ştiinţifică a termenilor - cheie: solid-lichid-
gazos; înveliş, aer, apă, circuit.
2.4. Efectuarea experienţelor simple, pe baza unei fişe de instrucţiuni date.
2.6. Descrierea unor stări, procese, fenomene, folosind terminologia specifică.

Obiective operaţionale:

1. Să completeze fişele
2. Să argumenteze importanţa aerului
3. Să efectuieze experimentele la tema dată
4. Să explice cele observate în urma experimentelor efectuate
5. Să determine proprietăţile aerului
6. Să întreţină discuţii la temă utilizând limbajul ştiinţific
7. Să coopereze în grup la sarcinile propuse, manifestând răbdare şi bună înţelegere în
timpul colaborării

Strategii didactice

1. Metode şi procedee: Conversaţia, Asaltul de idei, PowerPoint, Demonstrarea,


Ghicitoarea, Experimentul, Puzzle, Observarea , Explicarea, Învăţarea reciprocă, Lucrul
cu manualul.
2.Forme de activitate: Frontal, Individual, Lucrul în grup,
3.Mijloace didactice de instruire: laptopul, proiectorul, fişe individuale şi diferenţiate,
baloane, lumânare, chibrite, vas cu apă, pahar, fişe pentru puzzle.

Bibliografie:
1.Curriculum-ul şcolar ”Ştiinţe” cl.I-IV, Chişinău, 2010
2.Ghid de implementare a curriculumului. Chișinău, 2011.
3.Zinaida Galben-Panciuc; Svetlana Galben; Stela Diaconu; Ion Botgros;
”Ştiinţe” manual pentru clasa a III-a; Prut Internaţional ;2012
4.Zinaida Galben-Panciuc; Stela Diaconu; Ion Botgros;
”Ştiinţe”Ghid pentru părinţi şi învăţători pentru clasa a III-a;Prut Internaţional ;2000

Demers instrucţional
Evenimentele ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI ŞI Strategii didactice Evaluarea
instrucţionale ELEVILOR metode forme
Evocarea Se asigură un climat favorabil pentru desfăşurarea
lecţiei
*SALUTUL
- Îi salut pe toți acei care s-au născut în luna
noiembrie.
- Salut pe toți cei care s-au născut în luna lui
brumar.
- Salut pe cei care au pășit pragul școlii la 6 ani.
- Salut pe toți cei care s-au trezit la ora 7.00

- La ce oră suntem?

Mai întâi și-ntâi de toate


Avem oaspeți mulți în spate
Cu un zâmbet blând să-i privim
Cu cuvinte dulci îi întâlnim
”Bine ați venit!”

Discuţii referitoare la anotimpul Toamna.


Enumărarea semnelor specifice lunii-noiembrie. Conversaţia Frontal Aprecieri
Completarea calendarului naturii pentru ziua de verbale
astăzi în conformitate după timpul de afară.

Azi la ora de științe vom călători imaginar prin


învelișurile Pământului cu diferite tipuri de
transport.
II.Realizarea La ring
sensului Să dăm START! Trei elevi vor călători cu
trenul. Indivi
Fișa 1. Completează enunțurile. dual- Evaluarea
S are mai multe culori: ....................... diferenţi colegului
O este alcătuit .................................... at
L poate fi ...........................................
U poate fi ..................................
L

Fișa 2. Stabilește legături


deal * *negru * *cel mai fertil
munte* *argilos* *puțin fertil
câmpie* *nisipos* *se usucă repede

Fișa 3. Completează schema


PĂMÂNT

PPT
Ceilalți călătorim cu balonul. (Pe nourași sunt
scrise niște cuvinte. Elevii trebuie să alcătuiască
întrebări cu cuvântul ales./ Răspund la întrebarea Ștafeta Frontal
formulată). întrebărilor

Aprecieri
verbale

Joc didactic

Frontal

-Bravo! Soarele din clasă s-a trezit, dar nu


încălzește aerul destul, fiindcă îi mai lipsesc niște
raze. Adunați razele soarelui.
* Învelișul solid
* Solul.
* Bogățiile Pământului PPT
(elevii povestesc tema de acasă, utilizând limbajul
științific)
-Excelent! Ce atmosferă plăcută s-a creat în clasă.
Temperatura aerului se ridică.
Ghicitorile
Captarea atenţiei
Le propun elevilor trei ghicitori
1)De mă umfli, zbor,
Ca un fulg îs uşor
(Balonul)
2)Rotundă şi colorată
Anunţarea Sare toată ziua toată
temei. Nu oboseşte niciodată.
Anunţarea (Mingea) Aprecieri
obiectivelor 3)N-am culoare, nici miros, verbale
lecţiei Dar la toţi sunt de folos
(Aerul) Conversaţia
Răspunsurile sunt scrise pe tablă şi le propun Asaltul de
elevilor să răspundă la întrebarea de la tablă idei
-Ce legătură există între aceste corpuri?

Anunțarea temei: Învelișul gazos al Pământului.


Aerul. Frontal
Anunțarea obiectivelor:
Demonstrar
1. Să argumentați importanţa aerului e
2. Să efectuați experimentele la tema dată
3. Să explicați cele observate în urma
experimentelor efectuate Explicaţia
4. Să determinați proprietăţile aerului
5. Să întreţineți discuţii la temă utilizând
limbajul ştiinţific
6. Să cooperați în grup la sarcinile propuse,
manifestând răbdare şi bună înţelegere în
timpul colaborării
Explicarea cuvintelor cheie de pe fişe la tablă: aer,
azot, oxigen, dioxid de carbon Lucrul în Activitate
Asaltul de grup
-Care sunt învelişurile externe ale Pământului? practică
idei
-Din care înveliş face parte aerul? Conversaţia
Continuăm călătoria cu vaporul. Această Observarea
călătorie ne va permite să stabilim proprietăţile Explicaţia
aerului.
III.Reflecție -le propun să efectuăm următoarele experienţe
Ex.1 Trageți aer în piept, întrerupeți respiraţia şi Experiment
numărți în gând. ul
Adresez întrebările: Observarea
-Cât timp a-ţi rezistat? Ce a-ţi constatat?
Respiraţi de câteva ori mai adânc. Observaţi ce se
întâmplă cu coşul pieptului?
Aprecieri
Ex.2 Folosiţi caietul, manualul ca un evantai verbale
-Ce simţiţi?
-Ce miros are aerul, ce culoare? Experiment
ul
Ex.3 Umflați balonul. Demonstrar
-Ce formă a luat balonul? e
-Din ce cauză s-a scimbat balonul? Conversaţia
Elevii dezumflă baloanele.
-Ce a-ţi observat? Observarea
Ex.4 Întroduceți un pahar cu gura în jos într-un Conversaţia
vas cu apă. Explicaţia
-Ce observaţi?
Înclinați puţin paharul.
-Ce observi?

Ex.5 Aprindeți o lumânare. Acoperiți cu un vas Individu


de sticlă. al
-Ce observaţi? Concluzia

PPT
Aprecieri
verbale
Criterii de succes
(activitate în grup)

Activitate în Caietul elevului pag.30 (ex.1)

În urma concluziilor formulate de elevi stabilim la


tablă proprietăţile aerului
Aprecieri
 Este incolor şi transparent
verbale
 Nu are miros, gust, formă Puzzle
 Ocupă tot spaţiul
 Ia forma vasului Lucrul cu
 Este mai uşor ca apa manualul
Clasa e împărţită în trei rânduri(trei grupe)
Pentru a afla din ce este compus aerul le propun Învăţarea
elevilor puzzle. Fiecare grup va ordona obţinând reciprocă
cuvintele:oxigen, dioxid de carbon, azot.
Fiecare grupă citeşte din manual informaţia
IV Extensie referitoare la cuvântul obţinut. Apoi le povestesc
colegilor
Oxigenul
Cel mai important gaz, întreţine arderea, este PPT
produs de plantele verzi,vieţuitoarele şi oamenii
inspiră oxigen Conversaţia
Dioxidul de carbon
Gaz foarte toxic, nu întreţine arderea, este eliminat
de plante, se foloseşte la stingerea incendiilor. Autoaprec
Azot Indivi iere
Cel mai răspândit gaz, nu întreţine nici viaţă nici dual Test-grilă
arderea
Fișa
Privesc imaginile la ecran.
-Observați deosebirile.
-Explicați în care medii aerul este mai curat?De
ce?
-Care sunt cauzele poluării aerului în prima
imagine?
-Ce metode de îmbogăţire a aerului cu oxigen
puteţi numi?

Ultima călătorie o vom face pe jos la aer liber


Elevii completează individual fişele.
Explicaţia
Încercuieşte A (adevărat) dacă afirmaţiile sunt
corecte şi,respectiv F (fals) dacă sînt greşite
Aerul este un corp gazos A F
Aerul este alcătuit din mai multe gaze A F
Oxigenul este necessar organismelor A F
Dioxidul de carbon întreţine arderea A F

Evaluarea lecţiei se face prin tehnica „Gândul


pe care-l iau cu mine acasă...”

Anunţarea temei pentru acasă


De îndeplinit exercițiile de la pag.30-31 (C.elev.)
(de povestit tema lecţiei folosind schema dată)

S-ar putea să vă placă și