Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Disciplina: Chimia
Clasa : a VIII-a
Modulul : Apa.Soluţiile. Disocierea electrolitică.
Subiectul: Apa potabilă. Calitatea apei potabile în Republica Moldova. Sursele de poluare a
apei.
Tipul lecţiei: mixtă
Competenţe specifice disciplinei Chimie
A dobîndi cunoştinţe fundamentale, abilităţi şi valori în domeniul chimiei;
A comunica în limbaj specific chimiei;
A rezolva probleme/situaţii-problemă;
A investiga experimental substanţele şi procesele chimice;
A utiliza inofensiv substanţele chimice.
Subcompetenţe
Eleva/elevul va fi capabilă/capabil:
S1 Să argumenteze cerinţele faţă de apa potabilă, calitatea apei şi necesitatea purificării ei;
S2 Să aprecieze problemele resurselor de apă şi calităţii apei potabile în Republica Moldova;
S3 Să manifeste responsabilitate şi grijă faţă de protecţia apelor naturale, apei potabile şi a
sănătăţii personale.
Obiective operaţionale ( eleva/elevul va fi capabilă/capabil):
O1 Să explice noţiunile: apa pură, apa potabilă, poluare, studiind textul din manual;
O2 Să argumenteze cerinţele faţă de apa potabilă şi calitatea ei, analizînd tabelul dat;
O3 Să enumere problemele resurselor de apă şi calităţii apei potabile în Republica Moldova;
O4 Să explice necesitatea purificării apei;
O5 Să manifeste responsabilitate şi grijă faţă de protecţia apelor naturale, apei potabile şi a
sănătăţii personale.
Metode şi procedee: conversaţia, problematizarea, exerciţiul, cooperarea, experimentul
chimic, lucrul cu manualul, Puzzle, Tehnica Soarele ideilor, jocul Robingo, Blitz interviu,
Tehnica Cinquain,tehnica De ce?, Brainstorming, Metoda Inteligenţelor Multiple,
Clusteringul, joc de rol.
Mijloace educaţionale: manualul, sistemul periodic, fişe de lucru, laptop, video
proiector,postere şi marchere, utilaje şi reactive pentru experienţele chimice, alfabetul cifrat.
Forme de organizare a activităţii elevilor: în grup, individual, frontal.
Bibliografia:
Chimie. Curriculum pentru învăţămîntul gimnazial. Chişinău:2010
Kudriţkaia S., Pasecinic B., Dragalina G. Chimia: manual pentru clasa a 8-a. Chişinău:
editura ARC, 2013.
Culegeri de exerciții și probleme clasele 7-9 T.Pastraș, E. Melentiev
Scenariul didactic
Etapele S /O Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii Mijloace de
lecţiei didactice instruire
I.Evocare Transmite un mesaj elevilor şi oaspeţilor:
„Dragi elevi, stimaţi oaspeţi, bucuraţi-vă de o nouă Recepţionează mesajul. Mesaj Power Point
zi, simţiţi-i speranţa şi prospeţimea. Această zi ne
dă ocazii pentru a învăţa ceva nou, există lucruri
care ni se vor întîmpla doar odată în viaţă şi
depinde de noi dacă vom profita de aceasta sau nu.
Să aveţi parte de o primăvară cît mai frumoasă şi
mai caldă în suflet.”

Împarte la patru elevi cîte o fişă de lucru.


Fişa 1
Scrie ecuaţia de disociere al următoarelor săruri: Rezolvă însărcinarea primită pe fişă
NaCl, KCl, CaCl2, MgCl2, FeCl2, FeCl3. Fişe de lucru Evaluare
Fişa 2 Activitate formativă
Scrie ecuaţia de disociere al următoarelor săruri: individuală
Na2SO4, K2SO4, CaSO4, MgSO4, FeSO4, Fe2(SO4)3
Fişa 3
Calculează masa şi volumul apei necesare pentru
pregătirea unei soluţii de 10% din 50g de sare.
Stabileşte masa soluţiei.
Fişa 4
Efectuiază experimental reacţia dintre sulfatul de
natriu şi clorura de bariu. Scrie ecuaţia reacţiei sub
formă moleculară, ionică completă şi ionică redusă.
Experiment
Pentru elevii din clasă propun jocul „Robingo” Efectuiază experimental însărcinarea chimic
Se verifică răspunsul elevilor la fişele de lucru. primită pe fişa de lucru. Evaluare
formativă Anexa1
-Împart fiecărui grup de elevi cîte o fişă cu nişte jocul Robingo
cifre pe care trebuie să le decodifice cu ajutorul
alfabetului cifrat.
Gr.I : 1, 17,1,17,16,21,1,3,10,13,2.
Gr.II: 17,16,13,23,1,18,6,1,1,17,6,10;
Gr.III: 1,17,1,
Intuiţi despre ce vom vorbi la lecţia de azi?
IIRealizarea Se anunţă tema nouă şi obiectivele lecţiei. Decodifică cifrele cu ajutorul alfabetului Lucrul în grup Alfabetul
sensului Pe fundalul sunetului de apă curgătoare şi a cifrat Decodificare cifrat
ciripitului de păsări citesc următorul citat : Anexa2
Gr.I – Apa potabilă
„Apă, tu n-ai nici gust,nici culoare, nici miros, este
Gr.II – Poluarea apei
imposibil să te descriem, ne bucurăm de tine fără să
Gr.III – Apa naturală
ştim ce prezinţi. Ar fi greşit să afirmăm că eşti
Fiecare grup de elevi expun părerea.
necesară vieţii, tu eşti însăşi viaţa. Tu eşti cea mai
mare bogăţie de pe lume...” (Antoine de Saint-
Exupery)
Meditează asupra citatului.
Prezentare
În clasă intră o elevă care are rolul apei,
Power Point Laptop
este îmbrăcată într-o haină albastră iar pe
cap are o coroană pe care e scris cuvîntul Video
„Apa”. După ce termină de citit profesorul proiector
citatul, tot pe acelaş fundal „Apa” va recita
următoarele cuvinte:
Eu sunt apa, o substanţă
De o mare importanţă.
Joc de rol
Nu am gust, miros,culoare
Doar mă ştie fiecare
De la mic şi pîn la mare.
Orice gîză cît de mică,
Fără apă nu-i voinică.
Chiar şi bieţii peştişori
Fără mine-ndată mor.
Vara cînd e doar căldură
Toţi aşteaptă-o picătură,
Nici o plantă nu mai creşte
Dacă ploaia n-o stropeşte.
Propune elevilor cîte un plic în care sunt amestecate Şi ţăranul groapă sapă,
nişte cuvinte şi ei trebuie să găsească noţiunile Sapă pînă dă de apă
ascunse şi definiţia lor. Îşi doreşte o fîntînă
Definiţiile sunt: Cu-apă limpede şi bună.
Apa distilată este apa pură ,fără impurităţi, obţinută V-aţi convins?
prin distilarea apei naturale. Orice suflare
O1 Apa naturală este o soluţie de numeroşi compuşi Apă cere-n gura mare!
anorganici şi organici dizolvaţi în apă.
Apa potabilă este apa fără miros şi cu gust plăcut, Fiecare grup de elevi completează puzzle
inofensivă pentru sănătatea omului şi a animalelor. şi găsesc definiţa ascunsă.
Explică elevilor că apa naturală conţine:
a)gaze din aer (O2,N2,CO2); Plicuri cu
b)Săruri (Cloruri, sulfaţi, hidrogenocarbonaţi) . puzzle
În apă toate sărurile sunt disociate în ioni. Activitate în Anexa 3
grup
Propune elevilor să completeze „Soarele ideilor” de Puzzle
pe poster, cu calităţi ale apei potabile.

S1/O2
Elevii citesc de pe tablă care sunt sărurile Comparare
Calitatea
care se găsesc în apă, deoarece ele au fost
apei scrise de doi elevi care au completat fişa
potabile de lucru la începutul lecţiei.

Completează „Soarele ideilor” cu Explicare


Explică elevilor că în conformitate cu cerinţele următoarele caracteristici:
Standardului de Stat, un litru de apă potabilă trebuie (Posibile răspunsuri)
să conţină nu mai mult de 2g (1000mg) de săruri , în -Să fie incoloră,
următoarea proporţie: 500mg sulfaţi, 350 mg -Să fie limpede,
cloruri, 45 mg nitraţi, 0,3 mg ioni de fier, 0,1 mg -Să nu aibă miros,
ioni de mangan, 1,0 mg ioni de cupru. -Să aibă un gust plăcut, „Soarele ideilor” Poster
Deci reiese că apa trebuie să fie..... -Să facă spumă cu săpunul, Brainstorming
Oxigenul dizolvat în apă asigură existenţa peştilor şi -Să nu întărească legumele la fierbere, etc
a altor organisme subacvatice. -Să nu conţină substanţe toxice,
Se propune elevilor să analizeze tabelul 5.5 din -Să aibă temperatura 5 – 17grade
manual pag.130.
Elevii completează mai departe posterul:
-Să fie puţin mineralizată,
-Să fie slab acidă, neutră sau slab bazică,
-Să fie aerată,
-Enumeraţi resursele de apă de care dispune
R.Moldova.
-Cum credeţi, calitatea apelor potabile din ţara Analizează tabelul 5.5 din manual
noastă corespunde cerinţelor Compară gustul apei din fiecare pahar
Standardului de Stat ? De ce? ( elevii au avut însărcinarea pentru acasă Analiză
-Ce este poluarea? Găsiţi sinonimele acestui cuvînt ca să aducă fiecare apă de la fîntîna lor) Comparare
completînd o schemă.
Argumentează răspunsurile. Manualul
Pahare cu apă
Conversaţia de la diferite
Activitate fîntîni
S2/O3 frontală

Degradare Contaminare
Enumeraţi tipurile de poluare şi explicaţi fiecare ce
Otră-
efecte Altera-
negative au . Schemă
vire Poluar re
e Enumeraţi consecinţele poluării apei:
Infectare O3 Viciere
În consecinţă planeta noastră e în pericol! Lucrul în grup
Începe chiar de azi s-o ajuţi să scape de poluare. Nu Lucrul cu
contează vîrsta sau înălţimea dacă vrei să lupţi manualul
pentru planeta ta! Ce poţi să faci? Propuneţi acţiuni Gr.I Studiază poluarea acidă. Explicare
de prevenire sau de combatere a poluării apei, Gr.II – Poluarea cu ioni ai metalelor grele.
completînd fiecare cîte o „picătură de apă”. Şi fie ca Gr.III – Poluarea biologică. Asalt de idei
în acest nouraş toate picăturile de ploaie să fie -Distrugerea plantelor şi animalelor,
curate. -Boli infecţioase, Prezentare
- Power Point
În baza Inteligenţelor multiple voi forma trei grupe : -
Gr.I „Scriitorii” Fiecare completează cîte o „picătură de Activitate
III.Reflecţia O4 apă” cu o acţiune de prevenire sau de individuală
Gr.II „Matematicienii” combatere a poluării apei. „Nouraşul cu Poster
picături” Anexa4

O5
Gr.III „Biologii” „Scriitorii” alcătuiesc un Cinquain cu
cuvîntul „Apa”
„Matematicienii” rezolva problema: Inteligenţele
Blitz interviu: Statisticile arată că la producerea unui multiple
-Ce este apa? kilogram de hîrtie se cheltuiesccirca Cinquain
-În ce stare de agregare se află apa pe Terra 700litri de apă. Masa caietelor pe care le
-Ce tipuri de apă după provenienţa ei cunoaşteţi? foloseşte un elev timp de un an variază Problemati-zare
-Care substanţă conferă apei un gust sărat şi amar, între 3-4kg. Calculaţi cîtă apă se consumă
dar un miros neplăcut? pentru producerea caietelor utilizate de
-Ce înseamnă mineralizarea apei? elevii din clasa voastră, apoi din gimnaziu Explicare
-De ce credeţi că se formează ploile acide? dacă sunt 210 elevi.
-Ce ai face tu pentru ca apa ta din fîntînă să fie cît „Biologii” studiază materialul propus de Blitz interviu
mai puţin poluată? profesor despre fluorul şi iodul din apele Conversaţie
Propun spre rezolvare un careu. R. Moldova. Rebus chimic

Tabelul aşteptărilor Răspund la întrebările adresate de


Ce am Ce nu-mi este Ce aştept de la profesor. Tabelul
realizat? clar? ora viitoare? Fiecare grup de elevi rezolvă careul. Cei aşteptărilor
care rezolvă corect trebuie să obţină pe
diagonala AB calificativul „BRAVO”
IV.Extensie Tema pentru acasă: Ex.11 (a,b,c),pag.132
Îşi expun părerea.
Anexa 1
Jocul Robingo
Enunţuri Răspunsuri
Electroliţii sunt substanţele ale căror soluţii sau topituri Conduc bine curentul electric.
Cationii sunt ionii cu sarcină Pozitivă
Anionul de sulfat are sarcina egală cu ( 2-)
Amestecul de ulei şi apă formează O emulsie
În mediu bazic fenolftaleina se colorează în Zmeuriu
Cationul de aluminiu are valoarea sarcinii (3+)
Procesul de descompunere a electroliţilor în ioni se numeşte Disociaţie
Electroliţii care disociază în cationi de metal şi anioni de rest acid se numesc Săruri
Substanţele ale căror soluţii sau topituri nu conduc curentul electric se numesc Neelectroliţi

Anexa 2 Alfabetul cifrat


1 A 2 Ă 3B 4C 5D 6E
7F 8 G 9H 10 I 11 Î 12 J
13 L 14 15 16 17 P 18
M N O R
19 S 20 Ş 21 T 22 Ţ 23 U 24 V
25 X 26 Z
Anexa 3

distilarea este apei naturale. fără


impurităţi,

obţinută prin Apa distilată


apa pură ,

o soluţie este dizolvaţi şi organici

compuşi anorganici în apă.


Apa naturală de numeroşi

este apa inofensivă şi cu gust plăcut, pentru

Apa potabilă fără miros sănătatea omului şi a animalelor.

Anexa 4 „Nouraşul”
Protecţia apelor
Acţiuni de prevenire sau de combatere a
poluării apelor Republicii Moldova!

POVEŢELE IZVORULUI
Trei călători poposiseră în drumul lor la un izvor şi îşi potoliră setea cu apa lui limpede şi curată. Deasupra
izvorului cineva scrise: "FACEŢI ŞI VOI CEEA CE FAC EU !"...
- Oare ce înseamnă aceste cuvinte? - se întrebară cei trei drumeţi.
- Eu cred, zise unul, că izvorul vrea să ne spună: "Vedeţi? Eu alerg mereu printre pământ şi pietre, de aceea
sunt curat; lucraţi; alergaţi mereu şi voi, căci munca vă apără de rău şi vă ţine curaţi.!"
- Mie mi se pare, zise al doilea - că izvorul parcă ne-ar zice: "Vedeţi? Eu vă dau apa mea în dar, fără bani.
Fiţi şi voi la fel de darnici! Dăruiţi din bogăţiile şi bunătăţile de care v-a învrednicit Bunul Dumnezeu!"
- Eu cred altceva, spuse al treilea călător. Parcă îl aud spunând: "Vedeţi cât de curată şi de bună e apa
mea? Dar dacă mă tulbur puţin, nu mai sunt bun de nimic, nu mai poate bea nimeni din apa mea. Fiţi şi voi
buni, cu inima netulburată!..."
* Tu ce crezi? Care dintre cei trei drumeţi avea dreptate?

S-ar putea să vă placă și