Sunteți pe pagina 1din 14

Proiect didactic

Disciplina: Chimia
Clasa : a VIII-a
Modulul 4: Apa.Soluţiile.
Subiectul: Apa potabilă. Calitatea apei potabile în Republica Moldova. Sursele de poluare a apei.
Tipul lecţiei: mixtă
Competenţe specifice disciplinei Chimie
C1.Competenţa de a dobîndi cunoştinţe fundamentale, abilităţi şi valori în domeniul chimiei;
C2.Competenţa de a comunica în limbaj specific chimiei;
C3.Competenţa de a rezolva probleme/situaţii-problemă;
C4.Competenţa de a investiga experimental substanţele şi procesele chimice;
C5.Competenţa de a utiliza inofensiv substanţele chimice.
Subcompetenţe ( eleva/elevul va fi capabilă/capabil):
S1 Să argumenteze cerinţele faţă de apa potabilă, calitatea apei şi necesitatea purificării ei;
S2 Să aprecieze problemele resurselor de apă şi calităţii apei potabile în Republica Moldova;
S3 Să manifeste responsabilitate şi grijă faţă de protecţia apelor naturale, apei potabile şi a sănătăţii personale.
Obiective operaţionale ( eleva/elevul va fi capabilă/capabil):
O1 Să explice noţiunile: apa pură, apa potabilă, poluare, studiind textul din manual;
O2 Să argumenteze cerinţele faţă de apa potabilă şi calitatea ei, analizînd tabelul dat;
O3 Să enumere problemele resurselor de apă şi calităţii apei potabile în Republica Moldova;
O4 Să explice necesitatea purificării apei;
O5 Să manifeste responsabilitate şi grijă faţă de protecţia apelor naturale, apei potabile şi a sănătăţii personale.
Metode şi procedee: conversaţia, problematizarea, exerciţiul, cooperarea, experimentul chimic, lucrul cu manualul, Puzzle, Tehnica
Soarele ideilor, jocul Robingo, Blitz interviu, Tehnica Cinquain,tehnica De ce?, Brainstorming, Metoda Inteligenţelor Multiple,
Clusteringul, joc de rol.
Mijloace educaţionale: manualul, sistemul periodic, fişe de lucru, laptop, video proiector,postere şi marchere, utilaje şi reactive pentru
experienţele chimice, alfabetul cifrat.
Forme de organizare a activităţii elevilor: în grup, individual, frontal.
Bibliografia:
Chimie. Curriculum pentru învăţămîntul gimnazial. Chişinău:2019
Velişco N., Mihailov e. Ghid de implementare a curriculumului modernizat la chimie pentru treapta gimnazială de învăţămînt.Chişinău
Editura Liceum 2011.
Kudriţkaia S., Pasecinic B., Dragalina G. Chimia: manual pentru clasa a 8-a. Chişinău: editura ARC, 2020.
Ghidul profesorului de chimie, clasa a 8-a.Chişinău: Editura ARC, 2020.
www.didactic.ro
www.biblionline.md

Scenariul didactic
Etapele S /O Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii Mijloace de
lecţiei didactice instruire
I.Evocare Transmite un mesaj elevilor şi oaspeţilor:
„Dragi elevi, stimaţi oaspeţi, bucuraţi-vă de Recepţionează mesajul. Mesaj Power Point
o nouă zi, simţiţi-i speranţa şi prospeţimea.
Această zi ne dă ocazii pentru a învăţa ceva
nou, există lucruri care ni se vor întîmpla
doar odată în viaţă şi depinde de noi dacă
vom profita de aceasta sau nu. Să aveţi
parte de o primăvară cît mai frumoasă şi
mai caldă în suflet.”

Împarte la patru elevi cîte o fişă de lucru.


Fişa 1 Rezolvă însărcinarea primită pe fişă
Scrie ecuaţia de interacțiune a APEI cu Fişe de lucru Evaluare
următorii oxizi nemetalici: N2O5, CO2, SO2, Activitate formativă
P2O5, SO3,NO2. individuală
Fişa 2
Scrie ecuaţia de interacțiune a APEI cu oxizi
metalici: Na2O, K2O, CaO, MgO, FeO, Fe2O3
Fişa 3
Calculează masa şi volumul apei necesare
pentru pregătirea unei soluţii de 10% din
50g de sare. Stabileşte masa soluţiei.
Fişa 4
Efectuiază experimental reacţia dintre
sulfatul de natriu şi clorura de bariu. Scrie Efectuiază experimental Experiment
ecuaţia reacţiei sub formă moleculară. însărcinarea primită pe fişa de chimic
lucru. Evaluare
Pentru elevii din clasă propun jocul formativă Anexa1
„Robingo” jocul Robingo
Se verifică răspunsul elevilor la fişele de
lucru.

-Împart fiecărui grup de elevi cîte o fişă cu


nişte cifre pe care trebuie să le decodifice
Decodifică cifrele cu ajutorul
cu ajutorul alfabetului cifrat.
alfabetului cifrat Alfabetul
IIRealizarea Gr.I : 1, 17,1,17,16,21,1,3,10,13,2. Lucrul în grup
cifrat
sensului Gr.II: 17,16,13,23,1,18,6,1,1,17,6,10; Gr.I – Apa potabilă Decodificare
Anexa2
Gr.III: 1,17,1, 15,1,21,23,18,1,13,2 Gr.II – Poluarea apei
Gr.IV.4,1,13,10,21,1,21,1,6,1, 1,17,6,10 Gr.III – Apa naturală
Intuiţi despre ce vom vorbi la lecţia de azi? Gr.IV- Calitatea apei
Se anunţă tema nouă şi obiectivele lecţiei. Fiecare grup de elevi expun
Pe fundalul sunetului de apă curgătoare şi a părerea.
ciripitului de păsări citesc următorul citat :
„Apă, tu n-ai nici gust,nici culoare, nici
miros, este imposibil să te descriem, ne Meditează asupra citatului. Prezentare Laptop
bucurăm de tine fără să ştim ce prezinţi. Ar În clasă intră o elevă care are rolul Power Point Video
fi greşit să afirmăm că eşti necesară vieţii, apei, este îmbrăcată într-o haină proiector
tu eşti însăşi viaţa. Tu eşti cea mai mare albastră iar pe cap are o coroană pe
bogăţie de pe lume...” (Antoine de Saint- care e scris cuvîntul „Apa”. După ce
Exupery) termină de citit profesorul citatul,
tot pe acelaş fundal „Apa” va recita
următoarele cuvinte:
Eu sunt apa, o substanţă Joc de rol
De o mare importanţă.
Nu am gust, miros,culoare
Doar mă ştie fiecare
De la mic şi pîn la mare.
Orice gîză cît de mică,
Fără apă nu-i voinică.
Chiar şi bieţii peştişori
Fără mine-ndată mor.
Vara cînd e doar căldură
Toţi aşteaptă-o picătură,
Nici o plantă nu mai creşte
Dacă ploaia n-o stropeşte.
Şi ţăranul groapă sapă,
Sapă pînă dă de apă
Îşi doreşte o fîntînă
Cu-apă limpede şi bună.
V-aţi convins?
Orice suflare
Apă cere-n gura mare!
O1 Propune elevilor cîte un plic în care sunt
amestecate nişte cuvinte şi ei trebuie să Fiecare grup de elevi completează Plicuri cu
găsească noţiunile ascunse şi definiţia lor. puzzle şi găsesc definiţa ascunsă. puzzle
Definiţiile sunt: Anexa 3
Apa distilată este apa pură ,fără impurităţi,
obţinută prin distilarea apei naturale. Activitate în
Apa naturală este o soluţie de numeroşi grup
compuşi anorganici şi organici dizolvaţi în Puzzle
apă.
Apa potabilă este apa fără miros şi cu gust
plăcut, inofensivă pentru sănătatea omului
şi a animalelor. Comparare
S1/O2 Explică elevilor că apa naturală conţine: Elevii citesc de pe tablă care sunt
a)gaze din aer (O2,N2,CO2); sărurile care se găsesc în apă,
b)Săruri (Cloruri, sulfaţi, deoarece ele au fost scrise de doi
hidrogenocarbonaţi) . elevi care au completat fişa de lucru
În apă toate sărurile sunt disociate în ioni. la începutul lecţiei. Explicare
Completează „Soarele ideilor” cu
Propune elevilor să completeze „Soarele următoarele caracteristici:
ideilor” de pe poster, cu calităţi ale apei (Posibile răspunsuri) Poster
potabile. -Să fie incoloră,
-Să fie limpede, „Soarele
-Să nu aibă miros, ideilor”
Calitatea -Să aibă un gust plăcut, Brainstorming
apei -Să facă spumă cu săpunul,
potabile -Să nu întărească legumele la
fierbere, etc
-Să nu conţină substanţe toxice,
-Să aibă temperatura 5 – 17grade
Explică elevilor că în conformitate cu
cerinţele Standardului de Stat, un litru de Elevii completează mai departe
apă potabilă trebuie să conţină nu mai mult posterul:
de 2g (1000mg) de săruri , în următoarea -Să fie puţin mineralizată,
proporţie: 500mg sulfaţi, 350 mg cloruri, 45 -Să fie slab acidă, neutră sau slab
mg nitraţi, 0,3 mg ioni de fier, 0,1 mg ioni de bazică,
mangan, 1,0 mg ioni de cupru. -Să fie aerată,
Deci reiese că apa trebuie să fie..... Analiză Manualul
Oxigenul dizolvat în apă asigură existenţa Comparare Pahare cu
peştilor şi a altor organisme subacvatice. Analizează tabelul 5.5 din manual apă de la
Se propune elevilor să analizeze tabelul 5.5 Compară gustul apei din fiecare diferite
din manual pag.130. pahar ( elevii au avut însărcinarea fîntîni
pentru acasă ca să aducă fiecare Conversaţia
apă de la fîntîna lor) Activitate
frontală
S2/O3 Argumentează răspunsurile.
-Enumeraţi resursele de apă de care
dispune R.Moldova.
-Cum credeţi, calitatea apelor potabile din Schemă
ţara noastă corespunde cerinţelor
Standardului de Stat ? De ce?
Degradare Contaminare
-Ce este poluarea? Găsiţi sinonimele acestui
O3 cuvînt completînd o schemă.
Otră- Altera-
vire Poluar re
e Lucrul în grup
Lucrul cu
Infectare Viciere manualul
Explicare

Gr.I Studiază poluarea acidă. Asalt de idei


Enumeraţi tipurile de poluare şi explicaţi Gr.II – Poluarea cu ioni ai metalelor
III.Reflecţia fiecare ce efecte negative au . grele.
Gr.III – Poluarea biologică. Prezentare
O4 Enumeraţi consecinţele poluării apei: -Distrugerea plantelor şi animalelor, Power Point
În consecinţă planeta noastră e în pericol! -Boli infecţioase, Poster
Începe chiar de azi s-o ajuţi să scape de - Activitate Anexa4
poluare. Nu contează vîrsta sau înălţimea - individuală
O5 dacă vrei să lupţi pentru planeta ta! Ce poţi Fiecare completează cîte o „Nouraşul cu
să faci? Propuneţi acţiuni de prevenire sau „picătură de apă” cu o acţiune de picături”
de combatere a poluării apei, completînd prevenire sau de combatere a
fiecare cîte o „picătură de apă”. Şi fie ca în poluării apei.
acest nouraş toate picăturile de ploaie să fie
curate.
Inteligenţele
În baza Inteligenţelor multiple voi forma trei multiple
grupe : Cinquain
Gr.I „Scriitorii” „Scriitorii” alcătuiesc un Cinquain
cu cuvîntul „Apa” Problemati-
Gr.II „Matematicienii” „Matematicienii” rezolva problema: zare
Statisticile arată că la producerea
unui kilogram de hîrtie se
cheltuiesccirca 700litri de apă.
Masa caietelor pe care le foloseşte
un elev timp de un an variază între
3-4kg. Calculaţi cîtă apă se
consumă pentru producerea
caietelor utilizate de elevii din clasa
voastră, apoi din liceu dacă sunt Explicare
500 elevi.
Gr.III „Biologii” „Biologii” studiază materialul
propus de profesor despre fluorul şi
iodul din apele R. Moldova.
Gr,IV ,,Geografii,, ,,Geografii,, cele mai mari bazine
acvatice din RM.
Blitz interviu: Răspund la întrebările adresate de Blitz interviu
-Ce este apa? profesor. Conversaţie
-În ce stare de agregare se află apa pe Terra
-Ce tipuri de apă după provenienţa ei
cunoaşteţi?
-Care substanţă conferă apei un gust sărat şi
amar, dar un miros neplăcut?
-Ce înseamnă mineralizarea apei?
-De ce credeţi că se formează ploile acide?
IV.Extensie -Ce ai face tu pentru ca apa ta din fîntînă să
fie cît mai puţin poluată?
Propun spre rezolvare un careu. Fiecare grup de elevi rezolvă careul.
Cei care rezolvă corect trebuie să Rebus chimic
obţină pe diagonala AB calificativul
„BRAVO”
Tabelul aşteptărilor
Ce am Ce nu-mi Ce aştept de Îşi expun părerea. Tabelul
realizat? este clar? la ora aşteptărilor
viitoare?

Tema pentru acasă: Ex.11 (a,b,c),pag.132


Anexa 1
Jocul Robingo
Enunţuri Răspunsuri
Electroliţii sunt substanţele ale căror soluţii sau topituri Conduc bine curentul electric.
Cationii sunt ionii cu sarcină Pozitivă
Anionul de sulfat are sarcina egală cu ( 2-)
Amestecul de ulei şi apă formează O emulsie
În mediu bazic fenolftaleina se colorează în Zmeuriu
Cationul de aluminiu are valoarea sarcinii (3+)
Procesul de descompunere a electroliţilor în ioni se numeşte Disociaţie
Electroliţii care disociază în cationi de metal şi anioni de rest acid se numesc Săruri
Substanţele ale căror soluţii sau topituri nu conduc curentul electric se numesc Neelectroliţi

Anexa 2 Alfabetul cifrat


1A 2 Ă 3B 4C 5D 6E
7F 8 G 9 H 10 I 11 Î 12 J
13 L 14M 15 N 16 O 17 P 18 R
19 S 20 Ş 21 T 22 Ţ 23 U 24 V
25 X 26 Z
Anexa 3
distilarea este apei naturale. fără
impurităţi,

obţinută prin Apa distilată


apa pură ,

o soluţie este dizolvaţi şi organici

compuşi anorganici în apă.


Apa naturală de numeroşi

este apa inofensivă şi cu gust plăcut, pentru

Apa potabilă fără miros sănătatea omului şi a animalelor.

Anexa 4 „Nouraşul”
Protecţia apelor
Acţiuni de prevenire sau de combatere a
poluării apelor Republicii Moldova!

POVEŢELE IZVORULUI
Trei călători poposiseră în drumul lor la un izvor şi îşi potoliră setea cu apa lui limpede şi curată.
Deasupra izvorului cineva scrise: "FACEŢI ŞI VOI CEEA CE FAC EU !"...
- Oare ce înseamnă aceste cuvinte? - se întrebară cei trei drumeţi.
- Eu cred, zise unul, că izvorul vrea să ne spună: "Vedeţi? Eu alerg mereu printre pământ şi pietre,
de aceea sunt curat; lucraţi; alergaţi mereu şi voi, căci munca vă apără de rău şi vă ţine curaţi.!"
- Mie mi se pare, zise al doilea - că izvorul parcă ne-ar zice: "Vedeţi? Eu vă dau apa mea în dar, fără
bani. Fiţi şi voi la fel de darnici! Dăruiţi din bogăţiile şi bunătăţile de care v-a învrednicit Bunul
Dumnezeu!"
- Eu cred altceva, spuse al treilea călător. Parcă îl aud spunând: "Vedeţi cât de curată şi de bună e
apa mea? Dar dacă mă tulbur puţin, nu mai sunt bun de nimic, nu mai poate bea nimeni din apa mea.
Fiţi şi voi buni, cu inima netulburată!..."
* Tu ce crezi? Care dintre cei trei drumeţi avea dreptate?

S-ar putea să vă placă și