Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data: 20.11.2017

Profesorul: Bînzari Serghei

Disciplina: Biologie

Clasa: a IX-a

Subiectul lecţiei: Rolul sistemelor de susținere în supraviețuirea animalelor

Timp: 45 minute

Tipul lecţiei: Lecţie de fixare şi consolidare a cunoştinţelor

Metode şi procedee: Observaţia, Conversaţia euristică, Explicaţia, TIC, Joc didactic „loteria cu întrebări”, lucrul în grup.

Mijloace didactice: Planşe, manual, fişe de lucru, postere, calculator, mulaje.

Subcompetenţe:
S1. Argumentarea rolului structurilor de susținere în supravețuirea organismelor;
S2. Recunoașterea adaptărilor organelor pentru integrarea organismelor în mediu;

Obiective operaţionale:
O1. Să evidențieze sistemele susținere a diferitor organisme;
O2. Să caracterizeze adaptările fiecărui sistem de susținere a diferitor organisme ;
O3.Să descrie rolul sistemelor de susținere în supravețuirea animalelor;
Desfăşurarea activităţii
Etapele lecţiei S O Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode /Tehnici Evaluare
I. Moment Salutul. Apelul. Crearea climatului psiho- Elevii răspund la salut și apel, Dialog profesor- oral
organizatoric afectiv pozitiv. pregătesc cele necesare pentru lecție elev
II. Evocarea Analiza lucrărilor de laborator Elevii participă la analiza lucrărilor Conversația Frontal,
de laborator Analiza
Anunț elevii că astăzi vom avea o lecție
neobișnuită, cu oaspeți la lecție...
III. Realizarea Anunţarea temei noi.,, Rolul sistemelor Elevii notează în caiete subiectul Oral,scris
sensului de susținere în supraviețuirea animalelor lecţiei.
’’
Identificați sistemele de susținere la Identifică sistemele de susținere la Expunerea Oral
O1 animale. animale, clasifică tipurile de schelete
Clasificați tipurile de schelet. notându-le schematic. Întrebări şi
Expunerea răspunsuri.
Propun elevilor vizionarea unor secvențe Privesc secvențele ppt, își expun PPT
PPT părerile despre cele vizionate Scris, schemă
În continuare propun elevilor studierea Ascultă, fiecare grup primește câte Conversația de
sistemelor de susținere pe sarcini în grup. un poster și fișa cu sarcina propusă. reper.
S1 Studiind textul din manual descrieți: Studiază analizând textul din
Gr. 1 Rolul exoscheletului pentru manual, indică rolul exoscheletului Lucrul în grup Scris
supraviețuirea scoicilor, lăcustei, racul- pentru supraviețuirea scoicilor,
S2 de-râu. racului de râu, enumeră adaptările TIC Oral
O2 Gr. 2 Adaptările scheletului la amfibieni. scheletului la amfibieni.
Descriu adaptările dobândite ale Explicaţia
Gr. 3 Adaptările dobândite ale reptilelor reptilelor la mediul lor de viață cu
la mediul lor de viață. ajutorul schletului neobișnuit. Lucrul cu mulajele Scris,oral
Caracterizează adaptările speciale ale
Gr. 4 Adaptările speciale ale scheletului scheletului păsărilor. Indică TIC
la păsări. particularitățile scheletului cu
O3 Rolul scheletelor ca sisteme de susținere ajutorul mulajelor și imaginilor.
Propun elevilor să se relaxeze, și să Elevii acceptă participă la jocul Conversaţia Oral
participe la Jocul didactic „loteria cu didactic propus, răspund la euristică Întrebări şi
IV. Reflecţia întrebări” întrebările alese Jocul didactic răspunsuri, oral
şi scris
Conversatia
Aprecierea și notarea elevilor Aprecierea
elevilor pentru
activitate
V. Tema pentru Observarea
acasă Anunț elevii să-şi noteze tema pentru Elevii notează în caiete tema pentru scris
acasă: Realizarea exercitiului 6,8 pagina acasă.
41

S-ar putea să vă placă și