Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Chimia
Clasa: a VIII
Modulul :Apa-substanța vieții. Soluțiile. Disocierea electrolotică.
Tema lecţiei: Electroconductibilitatea soluţiilor. Disociaţia electrolitică
Tipul lecţiei: de asimilare a cunoştinţelor
Profesor: Cebotari Marina
Competenţe:
C1 A dobîndi cunoştinţe fundamentale, abilităţi şi valori din domeniul chimiei;
C2 A comunica în limbaj specific chimiei;
C3 A rezolva probleme/situaţii-problemă;
C4 A investiga experimental substanțele și procesele chimice.
Subcompetenţe:
Elevul/eleva va fi capabil/capabilă:
S1 - Să definească noţiunea de electrolit/neelectrolit, disociere electrolitică, electrolit
tare/electrolit slab, reacţii ionice;
S2 - Să compare electroconductibilitatea electrică a substanţelor;
S3 – Să scrie şi să citească ecuaţia de disociere electrolitică.
Obiective operaţionale:
O1 – Să determine noţiunile de electrolit/neelectrolit;
O2 – Să indentifice rolul apei în procesul de disociaţie electrolitică;
O3 – Să deducă importanţa procesului de disociaţie electrolitică în viaţa cotidiană.
Strategii didactice:
-metode/ procedee: conversaţia euristică, explicaţia, puzzle de cuvinte, rebus, Batelle-
Bilmappen-Brainwriting,tehnica cubului, joc pe rol, problematizare.
-mijloace de instruire: fișe de lucru, tablă și cretă, cuburi
-materiale necesare: tablă și cretă, manualul, fișe, cuburi, rebus, hîrtie și marchere
Forme de activitate: frontală,
Tipuri/metode/ tehnici de evaluare: evaluare formativă frontală, chestionat oral, aprecieri
verbbale, rezolvare de exerciții,
Bibliografie: Manual pentru clasa a 8-a Chimie, G. Dragalina, N. Velișco, S. Kudrițcaia, B.
Pasecinic.
Culegeri de exerciții și probleme casele 7-9 Chimia, T. Patraș, E. Melentiev.
Desfășurarea lecției
Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii Mijloace de Evaluare Timp
didactice instruire
(metode,
procedee)
1. Moment Salută clasa. Se prezintă. Propune Elevii asociază cuvintele şi obţin motto- Puzzle de fişă de lucru aprecierea 2 minute
organizatoric elevilor să descifreze motto-ul ul: „ Apei i-a fost dată puterea magică de cuvinte elevilor
lecţiei (anexa nr.1). Profesorul a deveni seva vieţii pe Pămînt ”. Elevii pentru
solicită elevilor să comenteze notează motto-ul în caiete. Răspund la organizare
motto-ul. întrebare. a locului şi
spaţiului de
muncă
2. Actualizarea Conduce clasa spre formularea Conform răspunsurilor la întrebări obţin Rebus fişă de lucru evaluare 3 minute
cunoştinţelor temei prin descifrarea rebusului pe verticală cuvîntul disociaţie. Notează Conversaţia formativă
(Evocare) (anexa nr.2). Comunică întrebările. în caiete subiectul lecţiei: „Disociaţie euristică frontală
Scrie pe tablă subiectul lecţiei. electrolitică”.

3. Etapa Prezintă notă informativă: Batelle- fişă de lucru, observarea 15


motivaţional- Una dintre cele mai noi şi Completează fişele de lucru cu Bilmappen- tablă, cretă. sistemică minute
orientativă remarcabile descoperiri ale activitatea 3. Notează în caiete schema Brainwriting
(Realizarea ultimilor 400 de ani a fost de clasificare a substanţelor anorganice
sensului) electricitatea. în electroliţi (acizi, baze, săruri) şi
Notează şi explică schema pe tablă: neelectroliţi (oxizi). Completează lateral
în funcţie de conductibilitatea schema cu noţiunile electroliţi tari, chestionare
electrică a soluţiilor şi topiturilor, electroliţi slabi. Tehnica cubului orală
substanţele se împart în electroliţi substanţele
(baze, acizi, săruri) şi neelectroliţi
(oxizi); electroliţii tari conduc bine tari
curentul electric, iar electroliţii electroliţi neelectroliţi
slabi conduc rău curentul electric. Explicaţia
Disocierea fiecărei claseprin slabi oxizi
exemple. baze
Prezintă elevilor o imagine. Ce acizi săruri
sugerează imaginea? Se discută
imaginea, (anexa nr.3). Se
determină şi se explică noţiunea de
ion, anion, action. Explică rolul Cîţiva voluntari citesc cu voce ideile lor. Descoperirea
apei: Moleculele polare de apă Elevii notează etimologia şi definiţia dirijată
smulg ionii şi îi transferă în soluţie; cuvîntului ion: specie chimică cu sarcină
moleculele de apă înconjoară electrică. Scriu schema de reper:
fiecare ion cu un înveliş, numit
ioni
înveliş de hidratare. Expunerea
În anul 1834 M. Faraday întroduce
noţiunea de ion. Din limba greacă cationi anioni
cuvîntul ion înseamnă călător. Ionii A+ B-
cu sarcină pozitivă se numesc
cationi, ionii cu sarcină negativă se Conversaţie
numesc anioni. frontală
Accentuiază atenţia elevilor asupra
tabelul solubilităţii.
Elevii urmăresc tabelul solubilităţii.
Oferă elevilor 2 cuburi, anexa nr. 4
Propune elevilor să îndepărteze Elevii notează în caiete definiţia:
cuburile (disociaţie) şi să apropie procesul de descompunere a electrolitului
cuburile (asociaţie). Scrie pe tablă în ioni se numeşte disociaţie electrolitică.
ecuaţia de disociere: AB↔A+ + B-
Acest proces fizico-chimic este Notează ecuaţia de disociere.
reversibil.

4. Etapa de Propune elevilor să prezinte trei Comunică şi scriu ecuaţiile de disociere Exerciţiul fişă de lucru rezolvarea 7 min
evaluare şi ecuaţii de disociere în baza la tablă. de exerciţii
reflexie cuburilor: Na+ OH- ; K+ Cl-; Cu2+
SO42-. cuburi
Propune elevilor să citească Jocul de rol observarea
pevestirea „Secretul apei Elevii citesc pe roluri povestirea. sistemică a
distilate...” pe roluri, (anexa nr. 5). Răspund la întrebarea naratorului. elevilor
Înterpretarea
Propune o activitate sumativă textului
(anexa nr.6). Elevii răspund la întrebări, încercuind
adevărat sau fals. Problematizarea
5. Totalurile Propune lucrul pentru acasă §5.6.1. Elevii notează lucrul pentru acasă. Conversaţie fişă de lucru aprecieri 3 min
lecţiei -5.6.2. (anexa nr. 7). euristică verbale
Propune elevilor să comenteze Elevii scriu părerile vis-a-vis de lecţie. Activitate tema
întrebarea: în spaţiul de mai jos, frontală pentru
scrieţi părerile pe care le aveţi în acasă
legătură cu desfăşurarea lecţiei de
azi.
Profesorul mulţumeşte elevilor
pentru receptivitate şi colaborare.
6. Tema pentru Tema 5.6 pag.123, evaluare (9,12)
acasă pag.123
Anexa nr.1

Activitate 1. Combinaţi cuvintele următoare pentru a obţine motto-ul lecţiei:

fost Pămînt
deveni
a

seva i-a
apei de
dată

magică
puterea

pe vieţii
Anexa nr.2
Activitate 2. Notînd răspunsurile la întrebări, vei obţine titlul lecţiei pe verticală:

1. Dispersarea unei substanţe lichide;


2. Substanţe compuse forante din atomi de hidrogen şi rest acid;
3. Substanţe compuse formate din atomi de metal şi rest acid;
4. Compuşi binari din element şi oxigen;
5. Deplasarea dirijată a sarcinilor electrice;
6. Particule cu sarcină;
7. Substanţe compuse formate din atomi de metal şi grupa hidroxil;
8. Amestec omogen format din doi sau mai mulți componenți;
9. Proprietate a unor substanțe de a putea fi dizolvate într-un solvent;
10. Raportul dintre masa substanţei dizolvate şi masa soluţiei.
Anexa nr. 4
Activitate 4. Urmăriţi atent imaginea. Ce rol au moleculele de apă?

Anexa nr. 5

Activitate 5.

Asociaţi laturile cuburilor scriind ecuaţiile de disociaţie pentru : Na + OH- ; K+ Cl-; Cu2+
SO42-.
Anexa nr. 6

Activitate 6.
Secretul apei distilate...

Narator: Într-o zi a anului 1813, în laboratorul Institutului Regal din Londra chimistul britanic Davy şi
asistentul său Faraday au instalat cea mai mare şi mai puternică baterie electrică. Curios din fire Faraday
încerca diferite experienţe.
Faraday: Profesore, cum credeţi curentul electric poate trece prin apă?
Davy: Nu şiu... să încercăm o demonstraţie pentru început ... cu apă distilată!
Faraday: Bună idee! Într-o clipă pregătesc totul pentru experienţă
Narator: Cum credeţi oare se va aprinde becul?

Michael Faraday Humphry Davy

(1791- 1867) fizician şi chimist englez (1778 - 1829) chimist englez

Anexa nr.7

Activitate 7.
În cazul în care consideri că afirmaţia este corectă, încercuieşte litera A (expresie adevărată ), în caz contrar,
încercuieşte litera F (expresia falsă):
A F soluţiile electroliţilor conduc curentul electric;
A F soluţiile neelectroliţilor conduc curentul electric;
A F despre tăria electroliţilor se poate trage concluzii după electroconductibilitatea lor;
A F hidroxidul de sodiu disociază în ioni de sodiu şi ioni hidroxil;
A F ionii pozitivi se numesc anioni;
A F ionii negativi se numesc anioni;
A F disocierea este un proces de desfacere în ioni;
A F apa distilată conduce curentul electric.

S-ar putea să vă placă și