Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 03.03.2015
Clasa: I
Şcoala: Gimnazială Şerbăneşti
Prof. Înv. Primar: Dumistrăcel Andreia Roxana
Aria curriculară: Arte / Tehnologii
Disciplina: Arte vizuale şi abilităţi practice
Unitatea de învatare: În împărăţia apei
Subiectul: Peştele – decupare, bobinare
Forma de organizare: lecţie integrată
Tipul lecţiei: formare de abilităţi practice
Competenţe specifice:
Arte vizuale si abilitati practice:
1.1 Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de
forme artistice;
2.3 Realizarea de obiecte/construcţii;
2.4 Transformarea unui material folosind o tehnică simplă;
Comunicare în limba română:
1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare
cunoscute;
2.3 Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;
Matematică şi explorarea mediului:
4.2 Identificarea unor consecinţe ale unor acţiuni, fenomene, procese simple;

Obiective operationale:
O1 - să verbalizeze acţiunile care definesc etapele realizării produsului dat;
O2 - sǎ decupeze dupǎ contur hârtia;
O3 - sǎ asambleze prin bobinare elementele prelucrate pe suportul cartonat, pentru a obţine
produsul final – Peştele;
O4 - sǎ lucreze corect, îngrijit, asigurând aspectul estetic al lucrării;
O5 - sǎ utilizeze corect instrumentele de lucru (foarfece, lipici, aţă);
O6 - să recite corect şi expresiv poezia;
O7 – să răspundă corect la întrebările depre vieţuitoarele marine.

Strategii didactice
1.Metode si procedee: expunerea, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia,
2.Mijloace didactice: lucrarea model, mapa de arte vizuale şi abilităţi practice, şabloane,
carton, lipici, ochişori, foarfece.
3.Forme de organizare: frontal, individual;
4. Resurse umane: 12 elevi
5. Resurse temporale: 45 minute

Bibliografie:
 A.Grigore, C. Toma, I. Neagoe, Arte vizuale şi abilităţi practice pentru clasa I, Ed. ArsLibri,
2013
 Programa şcolară pentru disciplina ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE Clasa
pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
 Maria Cosmina Dragomir, Arte vizale şi abilităţi practice, clasa pregătitoare şi clasa I,
Instrumesnt de predare integrată a artelor plastice şi a lucrului manual, Bucureşti, 2014
2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Momentele Act. Ob. Demers didactic Resurse Resurse Forme de Evaluare
lecţiei integr. op. procedurale materiale organizare
1. Moment Pregǎtesc materialele necesare Frontal
organizatoric desfǎşurǎrii lecţiei.

Ghicitoare:
“El în apă doar trăieşte.
Şi cu iarbă se hrăneşte. exerciţiul ghicitoare
Are solzi şi aripioare observare
2. Captarea O7 Care strălucesc la soare.” sistematică
atenţiei CLR (peştele) frontal
Port o conversaţie despre conversaţia
vieţuitoarele marine, unde trăiesc,
cu ce se hrănesc, cum arată
realizând astfel legǎtura cu
subiectul lectiei.
Joc mimă : Cum face peştele? Dar joc didactic
foca?
3.Anunţarea Anunţ subiectul lecţiei şi explicaţia frontal capacitatea de
temei obiectivele urmărite: decupare, concentrare a
lipire, bobinare prin lipire. atenţiei
Oare de ce au fost creaţi peştii? Îi capacitatea de
MEM
ajută cu ceva pe oameni sau pe a răspunde la
CLR O7 celelalte vieţuitoare? Ce se conversatia întrebări
întâmplă cu un peşte dacă este ţinut frontal
AVAP pe uscat? Cum ar fi lumea apelor
dacă nu ar exista peşti?
Recităm poezia Peştele curios
(Peştele se întrebă
4. Dirijarea Intro zi,'notând în apă:
învǎţǎrii Oare ce s-ar întampla
Coada pe uscat de-mi scapă?
O6
Oare ea se va usca
De la Soare, sau mai bine-
Imi va creşte-o coada mare, exerciţiul
Mare-mare, aşa ca mine?

Si sări din apa albastră


Sus, spre cerul minunat,
Dar cum părăsi oceanul
Se opri din respirat.

Vreau în apă! Vreau în apă!


Si sunt foarte speriat,
Apa este locul meu,
Nu pot trăi pe uscat!)
capacitatea de
 Intuirea modelului şi a lucrarea model concentrare a
materialelor explicatia atenţiei
Prezint lucrarea model cât şi
lucrarea din carte. frontal
Solicit elevilor sǎ numeascǎ
materialele din care e confecţionat
modelul. observaţia auxiliarul de
 Demonstrarea şi explicarea arte vizuale şi capacitatea de
modului de lucru abilităţi receptare a
Prezint etapele de realizare ale practice mesajului
O2 lucrǎrii: transmis
- decuparea dupǎ contur a
O3 peştelui;
- asamblarea prin lipire; şablon, aţă,
O4 - bobinarea aţei lipici, foarfece individual
- desenarea ochisorilor şi a codiţei.
O5 Supraveghez modul în care

4
lucreazǎ elevii şi ofer informaţii
suplimentare acolo unde este
nevoie.
5.Evaluarea Realizarea unui acvariu cu lucrările lucrǎrile lucrările
lucrǎrilor elevilor conversaţia realizate frontal copiilor

Formularea de concluzii şi conversaţia


aprecieri cu privire la modul cum frontal
au lucrat elevii, la ordinea şi aprecieri
6. Încheierea disciplina în timpul orei. individual verbale
lecţiei CLR Rog copiii să închidă ochii, şi să exerciţiul
facem un exerciţiu de imaginaţie:
fiecare să-şi imagineze că s-a
întâlnit cu peştişorul de aur. Ce
dorinţă ar vrea să-i îndeplinească?

5
6

S-ar putea să vă placă și