Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecție

Data: 14.12.2021
Clasa: a V-a
Școala Gimnazială Nr. 1 Bogdănești, Suceava
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Biologie
Profesor: Apetrei Larisa – Florentina
Unitatea de învățare: Ecosisteme acvatice
Tema: Râul și Fluviul Dunărea
Tipul lecției: Transmitere de noi cunoștințe
Scopul lecției: descrierea biotopului și biocenozei unui râu; exemplificări pentru Fluviul
Dunărea și Delta Dunării; utilizarea TIC în cadrul orelor de biologie

Competențe specifice:
1.1 Extragerea informațiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, ca surse pentru identificarea
caracteristicilor unor sisteme biologie, a unor procese și fenomene;
2.2 Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în comunicarea orală și scrisă;
3.1 Identificarea caracteristicilor sistemelor biologice pe baza modelelor;
4.2 Recunoașterea consecințelor activității umane și ale propriului comportament asupra
mediului înconjurător;
Competențe derivate (obiective operaționale): Pe parcursul și la sfârșitul orei elevii vor fi
capabili să realizeze:
C1: definirea râului și numirea celor două zone
C2: prezentarea biotopului și biocenozei râului
C3: descrierea biotopului și biocenozei fluviului Dunărea
C4: enumerarea speciilor de plante și animale întâlnite în Delta Dunării
Resurse temporale: 50 minute

STRATEGII DIDACTICE
a) Metode de învățare: explicația, conversația, observația,enumerația, comparația
b) Mijloace de învățare: fișe de evaluare, retroproiector, laptop
c) Forme de activitate: frontal

Anticiparea dificultăților:
- deteriorarea materialului→reorganizarea grupelor
- întrebări suplimentare→asigurarea unui fond de documentare
Bibliografie:
1. Jeanina Cîrstoiu, Alexandrina Dana Grosu - 2017 - Manual Biologie clasa a V a, Editura
Litera, București
2. Stătescu Rozalia-Nicoleta, Broască Viorica – 2017 – Manual biologie clasa a V a, Editura
Intuitext, București
3. Costică Naela - 2008 - Metodica predării biologiei, Editura Gaphys, Iași
4. Lazăr Viorel, Nicolae Mariana - 2007 - Lecția - forma de bază a organizării procesului de
predare-învățare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, Craiova
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele C.D. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse


lecției procedurale
1. Momentul Profesorul face prezența și notează Elevii își pregătesc Conversația
organizatoric elevii absenți în catalog. manualele și caietele.
Pregătește materialele necesare
pentru desfășurarea orei
2. Verificarea Sunt adresate o serie de întrebări
cunoștințelor elevilor la care aceștia răspund: Elevii răspund la întrebările Conversația
din lecția 1. Ce lecție ați avut de pregătit profesorului. Explicația
anterioară pentru astăzi?
2.Ce fel de ecosisteme sunt
lacurile și bălțile?
3. Care este diferența dintre ele?
4. Enumerați specii de plante și
animale caracteristice.
5. De ce sunt importante aceste
ecosisteme?
3. Captarea Profesorul deschide laptopul și Urmăresc cu atenție filmul. Conversația
atenției și proiectează un scurt film despre Intuiesc că este vorba despre
anunțarea Delta Dunării. Delta Dunării. Observația
titlului noii Discută cu elevii pe baza filmului
lecții vizionat. Explicația
Notează titlul lecției pe tablă și Notează titlul lecției pe
enumeră competențele pe care caiete. Deschid manualele la
elevii trebuie să le îndeplinească la pagina 46-47.
sfârșitul orei.
4. Se începe prezentarea cu Participă la discuții. Explicația
Prezentarea actualizarea cunoștințelor despre
noilor râu și despre fluviul Dunărea.
conținuturi și Notează pe tablă ce este râul și
dirijarea care sunt cele două zone ale sale: Notează schema lecției pe
învățării Râul este o apă curgătoare (dulce) caiete. Conversația
care poate traversa diverse forme
de relief.
C1 Din punct de vedere ecologic Enumerația
prezintă două zone:
- zona superioară (zona
păstrăvului);
- zona inferioară (zona crapului).
Se continuă prezentarea cu Participă la discuții. Zona Comparația
discutarea biotopului și biocenozei superioară este montană, cu
celor două zone. ape limpezi și viteză mare
Profesorul completează noțiunile de curgere, iar zona
elevilor și notează la tablă. inferioară este specifică
câmpiei având ape tulburi
cu viteză mică de curgere.
Biotopul Notează pe caiete.
C2 - zona superiaoră: albie îngustă, Descrierea
substrat stâncos, apa rece, limpede,
cu viteză mare de curgere;
- zona inferioară: albie largă, Enumerația
substrat mâlos, apă tulbure, viteză
mică de curgere.
Pentru discutarea biocenozei În zona superioară sunt
profesorul întreabă ce alte specii mușchi, pești, broaște, iar în Conversația
de plante și animale se întâlnesc în cea inferioară sunt mai
cele două zone? multe specii: melci, barza,
pești.
Profesorul grupează speciile Completează schema lecției Observația
enumerate de elevi. pe caiete. Observa imaginile
Biocenoza pe manual.
♦ zona superioară: Descrierea
C2 - alge și mușchi (P.)
- păsări de apă, amfibieni, pești
♦zona inferioară: Explicația
- sălcii, arini, stuf, papură pe
marginea râului
- broaște, șerpi, lipitori, pești.
Sunt proiectate imagini cu speciile Identifică speciile din
prezentate. imaginile proiectate de
Sunt întrebați elevii de unde profesor.
izvorăște Dunărea și ce mărime Dunărea izvorăște din
are? Munții Pădurea Neagră din
Germania și este al doilea
Profesorul continuă cu prezentarea fluviu ca lungime din Enumerația
și notarea biotopului și biocenozei Europa.
C3 fluviului Dunărea.
Biotop: albie constantă, substrat Completează schema pe
stâncos, iar spre vărsare devine caiete. Explicația
mâlos.
Biocenoză: larve de insecte,
crustacee, melci, viermi, pești
(crap, știucă, somn, șalău, biban), Observația
vidra, barza.
Cere elevilor să observe imaginile
speciilor din manual.
C4 Profesorul întreabă ce se formează
la vărsarea Dunării în Marea Elevii răspund că se
Neagră? Ce păsări se găsesc în formează o delta, Delta Enumerația
acea zonă? Cum afectează Dunării care este populată
poluarea? de foarte multe păsări:
Completează și notează ideile pe pelicani, lebede, gâște și rațe Explicația
tablă. sălbatice.
Informează elevii că în anul 1991 Oamenii poluează apa
Delta Dunării a fost inclusă în lista aruncând deseurile și
Patrimoniului Natural Mondial, ambalajele, iar acestea
fiind declarată Rezervație a afectează păsările și peștii
Biosferei.
5. Obținerea Pentru a verifica noțiunile Elevii ascultă indicațiile Conversația
performanței acumulate de elevi se utilizează o profesorului și participă la Explicația
elevilor fișă de lucru cu câteva exerciții. activitate.
Completează fișele de lucru.
6. Evaluarea Profesorul notează în catalog elevii Ascultă informarea Explicația
performanței activi la oră profesorului
7. Asigurarea Temă: Realizează un pliant cu Își notează tema pentru Conversația
transferului metode de economisire a apei. acasă.
Schema lecției
Râul și Fluviul Dunărea
Râul este o apă curgătoare (dulce) care poate traversa diverse forme de relief.

Biotopul
- zona superioară (zona păstrăvului): albie îngustă, substrat stâncos, apa rece, limpede, cu viteză
mare de curgere;
- zona inferioară (zona crapului): albie largă, substrat mâlos, apă tulbure, viteză mică de curgere.
Biocenoza
♦ zona superioară: alge și mușchi, păsări de apă, amfibieni, pești
♦zona inferioară: sălcii, arini, stuf, papură pe marginea râului, broaște, șerpi, lipitori, pești.
Dunărea izvorăște din Munții Pădurea Neagră din Germania și este al doilea fluviu ca
lungime din Europa.
Biotop: albie constantă, substrat stâncos, iar spre vărsare devine mâlos.
Biocenoză: larve de insecte, crustacee, melci, viermi, pești (crap, știucă, somn, șalău, biban),
vidra, barza.
Delta Dunării se formează la vărsarea fluviului în mare. Este un ansamblu de ecosisteme
acvatice și terestre, numite grinduri ex. Grindul Letea.
Păsări: pelicani, cormorani, lebede, stârci, gâște și rațe sălbatice, egrete, lișițe, vulturul codalb.
Vegetația: stuful formează plauri.
Mamifere: nutria, vulpea, mistrețul, vidra, nurca.
Fișă de lucru

I. Asociază factorii abiotici cu zona caracteristică unui râu:

A. Zona superioară 1. Viteză de curgere a apei mare, frecvente cascade


2. apă tulbure cu viteză mică de curgere
B. Zona inferioară 3. Albia râului foarte largă
4. apă limpede, bogată în oxigen

II. Alege din viețuitoarele de mai jos și scrie în caiet lanțuri trofice, după model:

Fitoplancton – zooplancton – crap - știucă

Alge, păstrăv, larve de insecte, somn, fitoplancton, melci de apă, știucă, zooplancton, broască,
triton, barză, scoici, șarpe de apă.

S-ar putea să vă placă și