Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Prof. Adela Serea


Data: 11.11. 2021
Şcoala: Școala Gimnazială Specială ”Constantin Păunescu” Iaşi
Clasa: a V-a A, DMM, prezență fizică
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Biologie
Unitatea de învățare: Medii de viață din apropiere
Titlul lecţiei: Viile și livezile
Tipul lecţiei: Lecție mixtă
Scop: Familiarizarea elevilor cu principalele caracteristici ale livezilor și viilor, ca medii de viață
Competențe generale:
1. Dezvoltarea capacităţilor de observare/ explorare a sistemelor biologice, a proceselor și a fenomenelor
Competențe specifice:
1.1. Extragerea informațiilor din texte, filme, desene, ca surse pentru identificarea caracteristicilor unor sisteme
biologice, a unor procese și fenomene
Obiective operaționale:
a) Cognitive:
O1. Să explice, în termeni simpli, ce reprezintă un mediu de viață în general și fiecare din cele 2 medii de
viață (livada și via), în special;
O2. Să numească cât mai multe elemente și vietăți specifice fiecărui mediu de viață învățat;
O3. Să explice, în termeni simpli, relațiile care se stabilesc între elementele și vietățile care trăiesc în
livadă/vie;
O4. Să dea exemple de lucrări specifice pe care omul le face în livadă/vie și care influențează viețuitoarele;
b) Afective:
O5. să participe cu entuziasm la rezolvarea sarcinilor de învățare;
c) Psiho-motorii:
O6. să deseneze elemente și vietăți specifice unui mediu de viață (livadă sau vie);
Metode şi procedee: conversația, explicația, exercițiul, jocul
Resurse:
1. Materiale: Computer cu conexiune la internet, aplicație Meet, manual digital Biologie clasa a V-a, tablă,
cretă, magneți, caiete și instrumente de scris, jetoane, coli mari de hârtie și culori
2. De spaţiu şi timp: sala de clasă, 40 minute
3. Umane: 9 elevi (2 elevi sunt DMU, 5 elevi sunt DMM, 2 elevi DMS)
Desfăşurarea lecţiei:
Etapele lecţiei Obiec- Conţinutul lecţiei Metode şi Standarde de
tive mijloace performanţă
Moment O5 Organizarea clasei şi a colectivului de elevi. Computer cu Elevii să fie
organizatoric Pregătirea materialelor necesare pentru conexiune la prezenţi în clasă şi
lecţie. Stabilirea conexiunii pentru internet, pregătiţi pentru oră
participarea on-line aplicație Meet
Verificarea O1 Scurtă discuție despre ce este un mediu de Computer Toți elevii să
cunoştinţelor O2 viață și despre grădină – mediu de viață PPT participe la discuție
dobândite apropiat (pe marginea PPT Elevii să numească
anterior https://www.slideserve.com/owen/medii-de- 2-5 plante/vietăți
via-gr-dina) din grădină
Anunţarea O5 Profesorul anunță titlul lecţiei şi precizează Conversaţia Elevii să fie
titlului şi obiectivele şi planul succint al orei. Explicaţia familiarizați cu
obiectivelor La ora de astăzi vom învăța despre alte 2 Tablă, cretă, titlul şi structura
lecţiei medii de viață apropiate: „Viile și livezile” Caiete și lecţiei
și vom face exerciții și jocuri pentru a instrumente de
cunoaște mai bine elementele, vietățile din scris
livadă și din vie.
Profesorul scrie titlul lecţiei pe tablă și
elevii îl scriu în caiete.
Transmiterea O5 1. În introducere și pentru captarea atenției, Elevii să explice în
cunoştinţelor profesorul propune spre vizionare un termeni simpli ce
noi video scurt în care este vorba despre este o livadă
livadă Explicaţia,
(https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a conversația,
%20V-a/Biologie/Litera/) computer cu
O1 2. Scurtă discuție pe marginea materialului conexiune la
vizionat și extragerea definiției pentru internet, caiete,
„livadă” instrumente de
Livada este o suprafață de teren (ca o scris
grădină) cultivată cu pomi fructiferi.
Profesorul scrie definiția pe tablă și copiii o
scriu în caiete. Elevii să dea
3. Elevii vor da exemple de pomi fructiferi. exemple de pomi
O2 Exemplele vor fi scrise la tablă și în Explicaţia, fructiferi
caiete: măr, păr, prun, cais, cireș, vișin, conversația,
piersic, gutui etc. computer cu
4. Profesorul prezintă pe scurt tipuri de conexiune la
pomi fructiferi cu ajutorul unui fragment internet, caiete,
video din LIVADA - Lectii de biologie instrumente de
clasa a 5-a - scris
(https://www.youtube.com/watch?
v=hvRGI0HR7Nc)
O3 5. Joc – Ce vietăți trăiesc în livadă? Explicația, jocul Elevii să selecteze
Profesorul împarte jetoane cu imagini de Jetoane, vietăți care trăiesc
insecte, viermișori, păsări și animale. magneți în livadă
(Anexa 1) Copiii trebuie să le așeze pe
tablă pe cele care pot trăi într-o livadă.
6. Profesorul propune spre vizionare un alt Explicaţia,
fragment video din LIVADA - Lectii de conversația,
biologie clasa a 5-a - computer cu Elevii să
(https://www.youtube.com/watch? conexiune la recunoască vița-de-
v=hvRGI0HR7Nc) despre vie și vița-de- internet, caiete, vie și o vie
O1 vie. instrumente de
7. Scurtă discuție pe marginea materialului scris
O2 vizionat și extragerea definiției și
caracteristilor viei, ca mediu de viață.
Via este suprafața de teren plantată cu viță-
de-vie.
Profesorul scrie definiția pe tablă și copiii o Elevii vă numească
O4 scriu în caiete. principalele lucrări
8. Scurtă discuție despre lucrările care se agricole care se fac
fac pentru îngrijirea livezii/viei: se sapă în livadă/vie
primăvara sau toamna, se taie, se
stropesc contra dăunătorilor, se udă, se
combat burienile etc.
Fixarea și O5, Elevii vor fi împărțiți în 2 echipe: Livada și Explicaţia, Elevii să participe,
sistematizarea O6 Via. Fiecare echipă trebuie să realizeze un conversația, în echpă, la
cunoştinţelor desen, pe o coală mare, în care să reprezinte exercițiul realizarea ilustrării
mediul de viață respectiv, cu elementele, Coli mari de unui mediu de viață
viețuitoarele specifice și relațiile dintre carton, culori (livada sau via)
acestea.
Feedback și O5 Elevii vor fi apreciați verbal pentru Conversația Elevii să participe
încheiere activitate și vor primi feedback. Recompense cu interes până la
final.
Anexa 1 Jetoane

S-ar putea să vă placă și