Sunteți pe pagina 1din 11

SCOALA CU CLASELE I – VIII SCARISOARA

COM. CISLAU; JUD. BUZAU

PROIECT DE LECŢIE

Data: 3.10.2008
Obiectul: ştiinţe
Clasa: a-IV-a
Subiectul lecţiei: Comportamente de supravieţuira la plante şi animale. Reacţii de
apărare şi
adaptare la lumină, umiditate, vânt, frig
Tipul lecţiei: predare - învăţare
Învăţător: Gheorghe Mihaela

Obiectiv fundamental: înţelegerea şi utilizarea în comunicare a unor termini şi


concepte specifice
ştiinţelor naturii;

Obiective de referinţă:
1.1. să descrie relaţii între părţile componente ale unui sistem familiar;
1.2. să explice relaţii între sisteme din mediul înconjurător ;
1.3. să comunice în maniere diverse observaţii privind relaţiile dintre părţile
componente ale
unui sistem şi/sau sistemele studiate ;
1.4. să formuleze ipoteze privind utilizarea unor proceduri de natură ştiinţifică ;
2.3. să realizeze experimente simple pe baza unor ipoteze date;
3.2. să conştientizeze efecte ale mediului asupra propriului organism;

Obiective operaţionale:
O1: să explice comportamentul unor plante şi animale sub influenţa factorilor
de mediu;
O2: să exemplifice factorii de mediu care influenţează dezvoltarea
vieţuitoarelor;
O3: să rezolve în timp util sarcinile prevăzute în exerciţiile şi jocurile propuse;
O4: să explice relaţiile dintre sistemele din mediul înconjurător;
O5: să realizeze experimente simple pe baza indicaţiilor date;
O6: să compună scurte legende despre plante şi animale referitoare la
comportamentul
acestora;
O7: să exprime oral efecte ale mediului asupra propriului organism ;
Metode şi procedee : conversaţia, observaţia, exerciţiul, experimentul, conversaţia
euristică, jocul
didactic, munca individuală ;
Forme de organizare : individual, pe grupe ;
Bibliografie : Programa scolară, « Ştiinţa ale naturii », V. Pârâială. auxiliar pentru
elevi, cadre
didactice şi părinţi , enciclopedii pentru copii , « Biologie », manual
pentru clasa a
V-a şi a VIII-a,
DESFASURAREA LECTIEI

Metode
Etapele Activitatea învăţătorului O şi Activitatea elevilor
lecţiei b. procedee
1.Pregătire Pregătesc condiţii optime pentru Elevii se pregătesc cu
a clasei desfăşurarea lecţiei de ştiinţe. Aranjez toate materialele
pentru materialele didactice necesare. necesare pentru
lecţie Distribui elevilor fişe de lucru. desfăşurarea lecţiei.

Verific tema elevilor adresându-le


întrebări referitoare la experimentul pe conversaţia Fiecare elev va trebui
2.Verificar care l-au avut de realizat. Acesta a să aibă pe tema , voi
ea temei constat în masurarea volumului unui trece si voi verifica.
vas si observarea maririi volumului
lichidelor cand in acestea scufundam
3. Discuţii un corp.
introducti Se poarta o scurta discutie referitoare O Elevii răspund
ve la vreme, anotimp. 1 întrebărilor adresate
Le voi reaminti elevilor ca in clasa a urmărind şi datele din
III-a au vizionat un material despre  - observaţia fişa de observaţie.
Ce fac animalele iarna – si pentru ca
stiu ca le-a placut m-am gandit sa Elevii vor viziana un
incepem lectia de astazi revazand acel material despre cum se
material. adaptea za unele pasari
conversaţia si plante , pentru a face
Le voi spune elevilor ca tot ceea ce euristică fata frigului iernii.
au vazut despre gaze, animale, reptile,
etc. Se numeste adaptare. Dar nu doar
cele din material stiu sa se adapteze, ci
4.Anunţar si plantele se adapteaza la conditiile experimen
ea de mediu. tul
subiectulu Anunţ elevii că astăzi vom învăţa
i şi a despre «Comportamente de O
obiectivel supravieţuire la plante şi animale », 5 Existenţa plantelor şi
or lecţiei dar în mod special despre « Reacţii de animalelor se
apărare şi adaptare la lumină, desfăşoară în anumite
umiditate, vânt, frig ». condiţii de mediu :
Se vor face cunoscute şi obiectivele lumină, apă,
lecţiei. conversaţia temperatură, aer, sol.
Care sunt condiţiile de mediu care
influenţează creşterea plantelor şi
animalelor ?
Elevii sunt îndrumaţi
spre găsirea unui
răspuns din care să
5. Credeţi că mai sunt şi alţi factori care O reiasă că dezvoltarea
Desfăşurar influenţează creşterea şi dezvoltarea 2 fiinţelor este influenţată
ea plantelor şi animalelor? şi de unele vieţuitoare
lecţiei din jur : plante,
Prezint elevilor o imagine în care animale, om.
este realizat un lanţ trofic şi-i îndrum Elevii urmăresc
spre explicarea şi analizarea relaţiilor imaginea şi explică
care se stabilesc între fiinţe. explicaţia semnificaţia
elementelor prezentate.
Se concluzionează faptul că în natură observaţia
între factorii de mediu şi organismele
vii trebuie să existe un anumit
echilibru.
În continuarea lecţiei se fac constatări
şi observaţii asupra modului în care
factorii de mediu influeaţează O
creşterea şi dezvoltarea plantelor şi 4
animalelor.

Care este rolul luminii ? Vieţuitoarele au


nevoie de lumină
Toate plantele preferă multă lumină ? pentru a trăi. Lumina
este necesară în primul
rând plantelor verzi
pentru prepararea
hranei.
conversaţia Sunt plante care
preferă mai multă
Care este rolul apei ? lumină (floarea-
soarelui), iar altele care
preferă locurile
umbroase (feriga).
Unele plante nu pot creşte decât în Apa dizolvă
soluri umede , iar altele rezistă în substanţele minerale
terenuri mai secetoase. Daţi exemple din sol, ajutând la
de plante care preferă solurile umede. hrănirea plantelor.
Seminţele încolţesc
datorită umezelii.
Asemănător se procedează pentru a Plantele care preferă
scoate în evidenţă rolul aerului, solurile umede sunt :
căldurii şi solului în dezvoltarea O orezul, trestia, papura
plantelor şi animalelor. 1 ş.a.

observaţia
Elevii vor constata pe
baza observaţiilor că
fără apă plantele nu pot
supravieţui
Se concluzionează că
cele mai multe plante şi
Organizez cu elevii un concurs care animale au nevoie de
va cuprinde mai multe jocuri. Primul multă căldură în
joc « Potriveşte planta »(anexa 2) se procesul de
va desfăşura pe grupe . încolţire,înflorire,
creştere şi dezvoltare.
În regiunile reci
vegetaţia este foarte
săracă.
Solul oferă plantelor
substanţele minerale
Prezint elevilor o curiozitate din necesare hrănirii, iar
lumea plantelor şi anume că un grup conversaţia unele animale îşi
de savanţi a prezentat la un congres găsesc adăpostul în sol
următorul experiment. Un număr de (râma, cârtiţa).
plante au fost aşezate în condiţii Fiecare grupă va
normale iar alt număr pe lângă O primi un tabel şi un
condiţile normale au fost tratate şi cu 1 anumit număr cu
muzică. S-a constatat în urma imagini despre plante .
înregistrării rezultatelor că plantele Acestea trebuiesc
aşezate în mediul muzical au crescut aşezate în chenarul
de două ori mai mult. corespunzător
condiţiilor pe care le
preferă. Ex.: ghiocelul -
locuri cu temperaturi
Adaptarea reprezintă procesul prin jocul scăzute.
care modul de viaţă al fiinţelor se didactic Pentru rezolvarea
modifică corespunzător acestei sarcini grupa va
schimbărilor condiţiilor de mediu, primi 10 puncte.
astfel organismul să poată
supravieţui.

În continuare se vor da exemple de Elevii vor observa că


reacţii la schimbările condiţiilor de viaţa vieţuitoarelor
mediu observate în lumea poate fi influenţată de
vieţuitoarelor. diverşi factori.
Adaptarea la lumină
Zoreaua îşi deschide florile dimineaţa.
Păpădia este înflorită numai ziua.
Regina nopţii îşi deschide floarea
seara. conversaţia
Echilibrul din natură
Procesul de preparare a hranei la este pus în pericol sau
plantele verzi (fotosinteza) are loc total schimbat, astfel
numai ziua, în prezenţa luminii, fiind încât plantele şi
mai intensă dimineaţa. animalele sunt nevoite
să se adapteze.
Animalele îşi desfăşoară activitatea în
strânsă legătură cu alternanţa zi-
noapte şi cu succesiunea O Elevii vor completa
anotimpurilor. 3 definiţia adaptării pe o
fişă de lucru pe care o
Se vor prezenta elevilor şi imagini cu vor primi la începutul
aceste animale şi plante. orei şi care va cuprinde
şi exerciţii de
Adaptarea la umiditate evaluare(anexa 1).
Se vor efectua următoarele exerciţii :
Lucerna rezistă la secetă
deoarece…….

Floarea soarelui are…

Cactusul poate supravieţui în deşert .. . are radacinile adanc


deoarece………… infipte in pamant

…perisori pe petale
Prezint elevilor si alte informaţii: explicaţia care o ajuta sa reziste la
Covoraşţele de muşchi de pe pământ seceta
sunt verzi dimineaţa, când este rouă,
frunzele sunt mai suculente, iar către conversaţia … are ace si stocheaza
prânz, când umiditatea scade, apa cand ploua
frunzuliţele se strâng şi se răsucesc,
pentru a nu pierde apa prin evaporare.
Frunzele nufărului sunt foarte late,
ceea ce permite captarea luminii şi
folosirea unei mari cantităţi de apă în
prepararea hranei. Elevii vor da exemple
de animale care sunt
Adaptarea la temperatură acţive în timpul zilei
Cum evită animalele temperaturile ( veveriţa, vulpea,
extreme ? porumbelul, albina) şi
Elevii vor completa un tabel (anexa animale care sunt
3)în care vor lipi imagini cu animale active noaptea (ariciul,
ce corespund modalităţilor prezentate liliacul, şoarecele,
mai sus. cucuveaua,
privighetoarea,
-adăpostire la umbră: câinele, melcul exerciţiul fluturele cap de mort)
- schimbarea blănii : lupul, ursul Ele pot evita
polar ; temperaturile extreme
- hibernare : ursul brun ; conversaţia prin adăpostire la
- migraţie: păsări călătoare umbră, prin schimbarea
blănii, prin hibernare,
Alte informaţii: În zonele polare, când O prin migraţie.
vântul bate puternic, pinguinii se 1
strâng unul lângă altul formând un
grup compact. Temperatura grupului observaţia
creşte că câteva grade faţă de
temperature mediului. Din când în
când pinguinii din interior schimbă conversaţia Elevii pot interveni cu
locul cu cei din exteriorul grupului, alte completări şi
astfel că toţi membrii grupului se informaţii referitoare la
6. încălzesc periodic. adaptarea vieţuitoarelor
Evaluarea la diferite condiţii de
Adaptarea la frig temparatură.
Se discută despre arborii din pădurile O
de conifere, ghiocelul şi vioreaua care 3 Jocul
apar primăvara devreme şi arborii şi didactic
arbuşţii din pădurile de foioase.
Solicit elevii să compună legende
despre vieţuitoare.

O
Se fac aprecieri şi asupra modului în 7
care trebuie protezată natura pentru a conversaţia
ne bucura de frumuseţile ei.
Prezint imagini de plante şi animale
ocrotite de lege. Elevii vor răspunde şi
la întrebarea de ce sunt acestea
ocrotite ?

Ultima etapă a concursului va


cuprinde completarea unei fişe de
evaluare (din fişa de lucru). Intrebările se vor
7. Tema Concomitent, alţi elevi din fiecare referi la potrivirea unor
pentru grupă vor planta o floare în ghiveci cu animale în diferite
acasă recomandarea să o îngrijească în medii : polar, pădure,
funcţie de cerinţele fiecărei plante. apă.
Apreciez activitatea elevilor şi acord Rezultatele obţinute
punctajul final pentru fiecare grupă. vor fi transformate în
podoabe şi vor fi
In finalul lectiei voi prezenta un aşezate în bradul de
material in care sunt sintetizate Crăciun, iar grupa care
notiunile predate in lectia de astazi. la sfârşitul semestrului
va obţine cele mai
multe puncte la diverse
discipline va câştiga
concursul.

Pentru acasă elevii vor avea ca temă


realizarea unui desen ce va reprezenta
un mediu de viaţă ales de ei (pot folosi
imagini decupate ). De asemenea
trebuie să caute şi alte informaţii
referitoare la cele discutate şi să le
prezinte în faţa clasei.

Anexa 1

FIŞĂ DE LUCRU
1. Condiţiile de mediu care influenţează creşterea plantelor şi animalelor sunt :
…………………
…………………
…………………
………………….
………………….

2. Completează tabelul scriind plante potrivite fiecărui mediu:

Locuri Locuri Locuri Locuri cu Locuri cu Locuri cu


umbroa însorite umede apă căldură temperatur
se puţină multă i scăzute

3. …………………….reprezintă procesul prin care modul de viaţă al fiinţelor se


modifică corespunzător schimbărilor condiţiilor de mediu, astfel organismul să
poată supravieţui.

4. Completează, alegând termenii potriviţi din paranteză:


Plantele, animalele şi oamenii formează…………………… . Petru a creşte şi a se
dezvolta, organismele vii au nevoie de lumină,…………….., ………………,
……………… . Acestea formează …………………………….. . Când în natură
există echilibru, plantele şi animalele se dezvoltă……………….. . Atunci când
echilibrul este primejduit, pentru a supravieţui, organismele vii se ……………….. la
noile condiţii de mediu.
( apă, aer, lumea vie, sol, normal, factori de mediu, adaptează)
Anexa 2

Jocul « Potriveşte planta »

Locuri Locuri Locuri Locuri cu Locuri cu Locuri cu


umbroase însorite umede apă căldură temperaturi
puţină multă scăzute
SCOALA CU CLASELE I – VIII SCARISOARA
COM. CISLAU; JUD. BUZAU

STIINTE ALE NATURII


CLASA A IV-A

INSTIT. Gheorghe Mihaela

S-ar putea să vă placă și