Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 20 MAI 2008


INSTITU|IA DE {NV~|~M^NT: GR~DINI|A DE COPII
GROPENI
INSTITUTOR: DAVID GEORGIANA
GRUPA: MARE PREG~TITOARE NR.1
CATEGORIA DE ACTIVITATE: EDUCA|IE FIZIC~
EFECTIV: 16 COPII (10 B~IE|I }I 6 FETE)
TEMA: “MERGEM {N P~DURE”
MIJLOC DE REALIZARE: PARCURS APLICATIV
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidarea depriderilor motrice de baz`
(Mers cu ocolire de obstacole, Mers [n echilibru cu transport de greut`\i,
T@r@re pe abdomen cu spijin pe antebra\e ]i [mpingere, Aruncarea mingii
la \int` fix`, S`ritura [n lungime de pe loc, Alergare cu ocolire de obstacole) ]
i a unui element de gimnastic` (Rostogolire din ghemuit [n ghemuit pe
salteaua de gimnastic`).
OBIECTIVE OPERA|IONALE:
O1~ S` r`spund` motric la o comand` dat`: “Drep\i!”, “Pe loc repaus!”, “La
dreapta!”, “La st@nga!”;
O2~ S` execute diferite variante de mers ]i alergare p`str@nd pozi\ia
corect`;
O3~ S` execute corect, la comanda mea, complexul de mi]c`ri impus de
exerci\iile pentru prelucrarea selectiv` a aparatului locomotor;
O4~ S` exerseze depriderile motrice [nv`\ate anterior prin parcurgerea
traseului aplicativ;
O5~ S` respecte direc\ia de deplasare [n efectuarea parcursului aplicativ;
O6~ S` participe activ ]i disciplinat la parcursul aplicativ “Mergem [n
p`dure”.
METODE }I PROCEDEE:
Conversa\ia, instructajul, explica\ia, demonstra\ia, exerci\iul, jocul.
MATERIAL DIDACTIC:

1
Echipament sportiv, fluier, ciupercu\e, b`nci de gimnastic`, pietre, saltele de
gimnastic`, m`su\e al`turate, crengi ]i frunze, r@u din h@rtie creponat`,
brazi, mingi, copaci, indicatoare, flori-semne, element-surpriz` (un clopo\el),
flutura], diplome.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
}erb`noiu, Sorin, Metodica educa\iei fizice, Editura Cartea Universitar`,
Bucure]ti, 2004.
MEC, Programa activit`\ilor instructiv-educative [n gr`dini\a de copii,
Editura V&Integral, Bucure]ti,2005.
LOC DE DESF~}URARE: Curtea gr`dini\ei
DURATA: 35 minute

2
3
VERIGILE CON|INUTUL ACTIVIT~|II DOZARE FORMA|II INDICA|II EVALUARE
ACTIVIT~| METODICE
II /DURATA
1. 2. 3. 4. 5. 6.
Linie pe un
1. Organizarea Adunarea ]i alinierea. 30 secunde r@nd Respect` locul Rapiditate ]i
colectivului de Salutul ]i raportul. XXXXXX stabilit. precizie.
copii Verificarea echipamentului ]i st`rii de 30 secunde Distan\a [ntre Sincronizare.
s`n`tate. X copii va fi de un
3 minute Anun\area temei activit`\ii. cot luat prin Respect`
Adopt`ri de pozi\ii (St@nd, {ntoarceri 1minut a]ezarea palmei direc\ia.
spre st@nga ]i spre dreapta prin drepte pe ]old.
s`ritur`). 1212121 Execut` to\i [n Aten\ie la
Joc pentru captarea aten\iei: se num`r` 1minut XXXXXX acela]i timp. neaten\ie!
copiii din 2 [n 2. La sunetul fluierului,
nr.1 st` ghemuit, iar nr.2 ridic` bra\ele X
sus ]i invers.
Spatele este
2. Preg`tirea a) VARIANTE DE MERS: X X X drept. Privirea
organismului *mers normal [n forma\ie c@te unul; 1L X X [nainte. Mi]c` Mersul
pentru efort *mers [n caden\` (“Suntem solda\i”); 1L X X bra\ele pe l@ng` coordonat ]i
6 minute *mers pe v@rfuri cu bra\ele sus 1L X X corp. elastic.
(“Suntem balerini”); X X X Bra\ele sunt pe
*mers cu genunchii sus, bra\ele pe ] 1l l@ng` urechi.
olduri (“Suntem berze”);
*mers ghemuit cu palmele pe 1l Palmele sunt pe

4
genunchi (“Suntem pitici”); genunchi.
*mers normal.
b) VARIANTE DE ALERGARE: Bra\ele sunt Alergare
*alergare u]oar`; 1L [ndoite din cot la elastic`.
*alergare cu genunchii sus; 1L 900.
*alergare cu pendularea gambei 1L Coapsele sunt la
[napoi; XX orizontal`. P`streaz`
*exerci\ii de respira\ie. 1l XX C`lc@iele distan\a.
Mers de voie [n coloan` c@te doi. XX ating ]ezutul.
XX

X
Direc\ia ]i
Formarea coloanei de gimnastic`. XX sincronizarea.
XXXX
XXXX
XXXX
XXXX

Exerci\iul nr.1: 2x8T X


3.Prelucrarea “Privim dup` fluturi”
selectiv` a P.I.- St@nd dep`rtat cu palmele la
aparatului frunte; Spatele este Executarea
locomotor T1-T2- Aplecarea capului cu arcuire; drept. corect` [n
8 minute T3-T4- Extensia capului cu arcuire; timpii impu]i
T5-T6- R`sucirea capului spre st@nga ai exerci\iului.

5
cu arcuire;
T7-T8- R`sucirea capului spre dreapta
cu arcuire.

Exerci\iul nr.2 :
“Foarfeca”
P.I.- St@nd dep`rtat cu bra\ele [ntinse
[nainte; 2x8T Forfecarea se Executarea
T1-T8- Ducerea bra\elor unul peste execut` energic, corect` [n
altul [n plan orizontal. cu coatele timpii impu]i
[ntinse. ai exerci\iului.
Exerci\iul nr.3 :
“Box`m”
P.I.- St@nd dep`rtat cu pumnii la
piept Mi]carea de
T1-T3-T5-T7- {ntinderea energic` a 2x8T [ntindere a Executarea
bra\ului st@ng [nainte; bra\elor se face corect` [n
T2-T4-T6-T8- {ntinderea bra\ului drept energic cu timpii impu]i
cu [ndoirea bra\ului st@ng la piept. pumnii u]or ai exerci\iului.
str@n]i.
Exerci\iul nr.4 :
“Culegem flori”
P.I.- St@nd dep`rtat;
T1- {ndoirea trunchiului spre [nainte, 3x4T Executarea
m@na st@ng` atinge solul; Genunchii sunt corect` [n

6
T2- Revenire; [ntin]i. timpii impu]i
T3- {ndoirea trunchiului spre [nainte, ai exerci\iului.
m@na dreapt` atinge solul;
T4- Revenire [n P.I.

Exerci\iul nr.5 :
“G@nd`celul r`sturnat”
P.I.- Culcat [napoi; 2x8T Bra\ele ]i Executarea
T1-T7- Ridicarea bra\elor ]i picioarelor picioarele se corect` [n
[ndoite , mi]carea liber` a acestora; mi]c` liber, f`r` timpii impu]i
T8- Revenire [n P.I. ca ei s` se ai exerci\iului.
loveasc`.
Exerci\iul nr.6 :
“Barza [ntr-un picior”
P.I.- St@nd cu m@inile pe ]old;
T1- Ridicarea coapsei st@ngi cu 3x4T Executarea
genunchiul [ndoit ]i v@rful [ntins; corect` [n
T2- Revenire la P.I.; Coapsele sunt la timpii impu]i
T3- Ridicarea coapsei drepte cu orizontal`. ai exerci\iului.
genunchiul [ndoit ]i v@rful [ntins;
T4- Revenire la P.I.

Exerci\iul nr.7 :
“S`ri ]i te [ntoarce”

7
P.I.- St@nd cu m@inile pe ]old;
T1-T3- S`rituri pe loc cu desprindere 2x8T S`riturile se vor
de pe ambele picioare; face cu spatele
T4- {n s`ritur` [ntoarcere la 900 la drept.
st@nga; Executarea
T5-T7- S`rituri pe loc cu desprindere corect` [n
de pe ambele picioare; timpii impu]i
4.Consolidarea T8- {n s`ritur` [ntoarcere la 900 la ai exerci\iului.
depinderilor dreapta.
motrice prin
parcurs Desfacerea coloanei de gimnastic`.
{mp`r\irea grupei de copii [n dou` XX
aplicativ echipe, personaliz@ndu-se astfel XX
15 minute echipele. Copiii care au fost nr.1 vor XX
forma echipa ]epcu\elor galbene, iar 15 minute XX
copiii care au fost nr.2 vor forma XX
echipa ]epcu\elor albastre. Se vor
alege ]i c`pitanii celor dou` echipe.
Parcursul aplicativ se va desf`]ura ca XX
o orientare turistic` [n p`dure. Aceast`
orientare se va desf`]ura sub form` de
concurs, pentru care se stabilesc Se va lua [n Coordonare ]i
reguli cum ar fi: executarea corect` a considera\ie execu\ie
deprinderilor motrice av@nd timpul executarea corect`
cel mai bun, respectarea direc\iei de corect` a adecvat`.
deplasare [n efectuarea parcursului depinderilor

8
aplicativ, spirit de ini\iativ` ]i de motrice.
echip` [n rezovarea sarcinilor
[nt@lnite pe traseul aplicativ. Fiecare
echip` se va orienta dup` florile-
semne pe care le va g`si [n drumul
s`u, fiind [ndrumat` de educatoare (o
echip`) ]i viitoarea [nv`\`toare Se va urm`ri
(cealalt` echip`). respectarea
La semnalul educatoarei, respectiv direc\iei de
[nv`\`toarei, “START”, plec@nd de deplasare [n
la indicatorul pe care scrie efectuarea
“PLECARE” echipa se deplaseaz` parcursului
[n ]ir, c`pitanul afl@ndu-se [n fa\`. Ei aplicativ.
ajung [ntr-o poian` unde sunt mai
multe ciupercu\e. Pe prima ciupercu\`
g`sesc un semn- litera O ]i un mesaj:
“OCOLE}TE CIUPERCU|ELE!” Ei
trebuie s` se deplaseze [n mers cu |inut` corporal`
ocolire de obstacole. Pe banca de adecvat`.
gimnastic` [nt@lnesc un alt semn-
litera T ]i un mesaj: “TRECE|I Copiii din cele
PODUL!” Ei iau pietrele care se dou` echipe []i
g`sesc l@ng` pod, se ridic` pe b`ncile pot sus\ine prin
de gimnastic`, execut` mersul [n aplauze ]i
echilibru cu transport de greut`\i ]i [ndemnuri
aterizeaz` [n spijin ghemuit. Aici coechipierul

9
[nt@lnesc litera atunci c@nd
R-“ROSTOGOLE}TE-TE!”, ei acesta are nevoie Receptivitatea
execut@nd rostogolirea pe saltea. {i copiilor.
[nt@mpin` un alt indicator: ATEN|
IE! P~DURE DEAS~!- ei trebuind s`
se t@rasc` pe abdomen. Merg@nd
mai departe,pe mijlocul unui brad
[nt@lnesc o \int` ]i un alt semn-
litera A: “ARUNC~ MINGEA LA |
INT~!” Bradul trebuie ochit prin
aruncarea mingii. Trec@nd de brad
ajung pe malul unui r@u, iar litera S
g`sit` le indic` ce au de f`cut: ”SARI
PESTE R^U!”, adic` executarea
s`riturii [n lungime de pe loc.
{nt@lnirea celor dou` echipe are loc
dup` ce efectueaz` alergarea cu
ocolire de obstacole (copaci)- litera A
“ALERG~M DUP~ IEPURA}!”.
Copiii se [nt@lnesc [n dreptul unui
indicator: “SOSIRE”, moment [n care
se stabile]te echipa c@]tig`toare
(echipa care a executat deprinderile
motrice corect ]i a avut timpul cel mai
bun) ]i [i invit pe copii s` descopere
surpriza care se ascunde [n tufi]: o

10
cutie [n care se afl` un clopo\el (este
cel care veste]te [nceperea ]colii) ]i
diplome pentru cei mai buni sportivi..
Clopo\elul este dat doamnei
5.Revenirea [nv`\`toare care-l va p`stra p@n` la
organismului [nceperea ]colii.
dup` efort Voi premia ambele echipe, subliniind
3 minute c` to\i copiii sunt c@]tig`tori. X X X
Joc lini]titor: “Unde-i flutura]ul?” 4 – 5 ori X X Copiii se afl` [n
X X cerc. Un copil
X X st` [n picioare,
X X X cu m@inile la
ochi, [n mijlocul
X cercului. Cei
care se afl` [n
cerc au un Dac` a g`sit
flutura] pe care flutura]ul, cei
[ncearc` s`-l doi copii []i
ascund` la vor schimba
spate ]i s`-l locurile [ntre ei
treac` din m@n` ]i jocul
[n m@n`. C@nd continu`.
aude sunetul Dac` nu a
6.{ncheierea fluierului, ghicit, copilul
activit`\ii copilul care se are dreptul la
1 minut afl` [n mijloc mai multe

11
trebuie s` indice [ncerc`ri.
copilul care are Sunt felicita\i ]
Adunarea (alinierea). flutura]ul. i premia\i cei
Aprecieri generale ]i individuale. 1 minut Apreciez modul care au
Recomand`ri. XXXXXX de execu\ie a c@]tigat, dar ]i
Salutul. exerci\iilor ]i a ceilal\i copii.
X deprinderilor .

12

S-ar putea să vă placă și