Sunteți pe pagina 1din 5

GRADINITA NR.

42
NIVELUL I
GRUPA MIJLOCIE 2
EDUCATOARE : FLORENTINA GIOARSA
DATA : 2 MARTIE 2015

PROIECT DE ACTIVITATE

Categoria de activitate : Activitate matematica


Tipul activitatii : Activitate de consolidare
Tema activitatii : “Vaze cu flori de primavara”
Mijlocul de realizare : Joc didactic
Scopul activitatii : Consolidarea numaratului in limitele 1- 3;
Consolidarea deprinderii de a opera cu obiecte concrete,
grupandu-le in multimi cu cantitati diferite.
Comportamente urmarite in activitate :
 Sa rezolve sarcinile didactice enuntate de educatoare .
Obiective operationale :
 Sa isi consolideze numaratul in limitele 1- 3;
 Sa raporteze constient numarul la cantitate, cantitatea la numarul
exprimat verbal si la cifra corespunzatoare ;
 Sa sesizeze invariabilitatea cantitatii raportate la o anumita cifra in
functie de tipul obiectelor si de locul in care sunt asezate;
 Sa realizeze sarcinile in succesiunea data de educatoare si sa se
integreze in ritmul impus de activitate ;
 Sa verbalizeze corect actiunea.
 Sa respecte regulile jocului ;
Sarcina didactica :
Regulile jocului : Copiii vor fi impartiti in 2 echipe (echipa florilor rosii si
echipa florilor albastre). Educatoarea va desemna pe rand cate un copil din
fiecare echipa. Copilul desemnat de educatoare cu ajutorul unei floricele
‘fermecate’ va veni in fata clasei si va rezolva sarcina enuntata de
educatoare. In cazul unui raspuns corect, va fi rasplatit cu aplauze.
Elemente de joc : floricica fermecata, poezia, surpriza, manuirea
materialului, intrecerea, aplauzele ;
Strategia didactica :
 Metode si procedee : explicatia, demonstratia, conversatia, exercitiul,
problematizarea;
 Mijloace de invatamant : floricica fermecata, flori de primavera
(naturale si din carton colorat), vaze pentru flori, plicuri cu intrebari,
jetoane cu cifrele.
 Forma de organizare : frontala,
Durata : 20- 25’ ;
Bibliografie : Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de
copii
SCENARIUL DIDACTIC
SECVENTELE ELEMENTE STRATEGII EVALUARE
ACTIVITATII DE CONTINUT DIDACTICE
1. Organizarea activitatii  Aerisirea salii de grupa;
 Aranjarea scaunelelor in semicerc;
 Pregatirea materialului didactic
necesar desfasurarii activitatii.
2.Captarea atentiei  Educatoarea va prezenta copiilor
materialele trimise de Zana Primavara si Conversatia
‘floricica fermecata’si scrisoarea lasata
de Zana Primavara.
3. Anuntarea temei  Educatoarea citeste scrisoasea primita
si anunta copiii ca se vor juca un joc Conversatia
numit “”
5. Desfasurarea propriu-  Explicarea si demonstrarea regulilor
zisa a activitatii jocului : copilul desemnat de
educatoare va veni in fata clasei si va
rezolva sarcina didactica gasita in Explicatia
plicul ales de copil, raspunsul corect
fiind rasplatit cu aplauze; ( raportarea
numarului la cantitate)
 Efectuarea jocului de proba ; Demonstratia
Exercitiul
 Desfasurarea jocului propriu-zis
( copiii vor rezolva sarcinile didactice Conversatia
enuntate de educatoare)

 VARIANTA : Educatoarea va Exercitiul


schimba regula jocului, acum copiii
fiind solicitati sa raporteze cantitatea
la numar.

 Evaluarea jocului : Educatoarea va


testa atentia copiilor propunandu-le o Problematizarea
rezolvare incorecta a unei sarcini
didactice si cerandu-le parerea sau va Conversatia
complica sarcina didactica,
solicitandu-i pe copii sa gaseasca
recolvarea.
6. Incheierea activitatii Aprecieri generale si individuale
privind desfasurarea activitatii.
In incheierea activitatii se va intona
cantecului “Haideti azi in poienita”

S-ar putea să vă placă și