Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

1. Date de identificare:
Instituţie de învățământ: ____________________
Mediu: rural
Disciplina şcolară: Biologie, clasa a V-a
Nr. de ore: 1 oră / săptămână
Unitatea de învăţare: Unitatea 2: Viețuitoarele din mediul apropiat și mai îndepărtat
Titlul lecţiei: Viețuitoarele și mediile de viață
Tipul de lecţie: predare - învăţare
Timp: 50 de minute
Locul de desfăşurare: sala de curs
Proiect realizat de profesor de biologie : Adelin Stanciu

2. Competențe:
Programa școlară pentru clasa a V-a, conform O.M.E.N. 3393 / 28.02.2017;

a. Competențe generale:

1 Explorarea sistemelor biologice, a proceselor și a fenomenelor cu instrumente și metode


științifice
2 Comunicarea adecvată în diferite contexte științifice și sociale
3 Realizarea unor situații-problemă din lumea vie, pe baza gândirii logice și a creativității.

b. Competențe specifice :

1.1. Extragerea informațiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, ca surse pentru
identificarea caracteristicilor unor sisteme biologice, a unor procese și fenomene.
1.2. Realizarea dirijată a unor activități simple de investigare pe baza unor fișe de lucru dat;
2.2. Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în comunicarea orală și scrisă
3.2. Utilizarea unor algoritmi cunoscuți în investigarea lumii vii.

c. Competențe derivate:

1. Clasificarea ecosistemelor în funcție de gradul de antropizare, mediul de viață.


2. Precizarea noțiunilor de mediu de viață, ecosistem, biotop și biocenoză.
3. Identificarea factorilor biotici și abiotici.
2. Resurse educaționale:

Forme de organizare : frontală, individuală,


Metode și procedee: conversația euristică; explicația; problematizarea, observația, demonstrația
prin mijloace tehnice, instruire asistată de calculator; modelare prin desen/schemă;
Materiale: catalog, manual școlar, postere, atlas școlar, tablă, cretă, caiete,
stilouri/pixuri,calculator, material grafic, (soft Microsoft PowerPoint instalat, Livresq, Prezi sau
alt soft de presenting); pointer presenter, tabletă grafică etc.

3. Bibliografie:

1. Programa școlară pentru clasa a V-a, conform O.M.E.N. 3393 / 28.02.2017;


2. Popescu, S. A., Barac, G., Roșescu, M., Alexandrescu, F., Petrov, D., Gurzu, C., Cerbu,
V. –Manual de biologie pentru clasa a V-a, Didactica Publishing House,2017,
București;
3. Badea, T., Geamănă, N. A., Nițuleac, M., Manual de biologie pentru clasa a V-a, Editura
Aramis, 2017, București;
4. Ariniș, I., Popa, M.- Manual de biologie pentru clasa a V-a, Editura Tamar, 2017,
București;
5. Olteanu, S., Giersch, Șt., Tanur, I., Manea, C., Lazăr, T. –Manual de biologie pentru
clasa a V-a, Editura Corint Logistic, 2017, București;
6. Sprîncenea, I.-A., Ghițulescu, F.-C., Grigore, A., Manual de biologie pentru clasa a V-
a, Editura Ars Libri, 2017, Bârzoești;
7. Fodor, A. M., Sună, L. M., Boldișor, V., Ciuculescu C. M., Manual de biologie pentru
clasa a V-a, Editura Sigma, 2017, București,;
8. Păcurar Pop, I. Biologie pentru clasa a V-a, Editura Art, București, 2017.
9. Stătescu, R. N., Broască, V. Biologie- clasa a V-a, Editura Intuitex, București, 2017.
10. STRATEGII DIDACTICE MODERNE. METODE INTERACTIVE DE
PREDARE – ÎNVĂŢARE – EVALUARE, Amelia Georgiana Boncea, profesor
universitar doctor, Universitatea „Constantin Brancusi‟ din Targu-Jiu, Departamentul
pentru Pregătirea Personalului Didactic- Analele Universităţii “Constantin Brâncuşi”
din Târgu Jiu, Seria Ştiinţe ale Educaţiei, Nr. 3/2016;
11. Lazăr, V., Căprărin D., Metode didactice utilizate în predarea biologiei, Editura Arves,
2008, Craiova ;
12. Viorel L., Mariana N.-Lectia ca formă de bază a organizării procesului de predare-
invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, 2007, Craiova;
13. Ianovici N., Frenț A. O., Metode didactice în predare, învățare și evaluare la biologie,
Editura Mirton, 2009, Timișoara
4. SCENARIU DIDACTIC

Etapele lecției/ C.D. Activitatea profesorului Activitatea Strategii didactice Timp Evaluare
Evenimentele O. elevilor Mijloace
Metode de Forme de
instruirii/ didactice învățare organizare
Subtip
Moment - - Pregateste materialul didactic ; Informează Conversație Catalog Frontală, 2 min orală
organizatoric - Notează în catalog elevii absenţi şi profesorul cu didactică Pixuri
privire la absenți;
verifică dacă sunt condiţii optime
pentru desfăşurarea lecţiei.

Verificarea - Evaluarea aleatorie a unui elev Răspunsuri specific Conversație Catalog selectivă 8 min orală
cunoștințelor (conform schemei de evaluare la întrebări. didactică Pixuri
anterioare Calculator/
proprie) din lecția anterioară : fișe de
Noțiuni de investigare/ observare în evaluare /
laboratorul de biologie foi de lucru.

- Solicită elevilor să noteze în caiete Notează în caiete Conversația Caiete frontala 2 min orala
titlul noii lecții: Viețuitoarele și titlul lecției. didactică Pixuri
Captarea atenției mediile de viață Tabla
creta
Anunțarea Prezintă obiectivele pe care elevii Ascultă indicațiile
noii lecții trebuie să le cunoască la terminarea profesorului.
lecţiei.

Solicită elevilor să- și aducă aminte Notează în caiete Conversație Tablă Frontală 5 min Orala
definițiile, și didactică Cretă
CD 2 din lecția anterioară noțiunea de schema de la tablă.
Desfășurarea mediu de viață și să precizeze câteva
propriu-zisă exemple. Explicația Manual
Dirijarea învățării Biosfera reprezintă învelișul viu al Ascultă indicațiile școlar
profesorului Demonstrația
planetei noastre. Ea cuprinde toate Răspuns la pixuri,
formele de viață, de la cele mai întrebări. Problematiza caiete
simple până la cele mai complexe. rea
material
grafice/
PC +PPT
Precizează noțiunea de ecosistem. Tablă
Realizează la tablă o schemă: Notează în caiete Cretă
Conversație frontală 11 min orală
ecosistem=biotop+biocenoză. definiția didactică
ecosistemului, a Manual
CD 2 Enunță conținuturile acestora. biotopului și școlar
Biocenoza presupune organisme vii biocenozei. Demonstrația
pixuri,
(componenta cu viață). Notează schema de explicația caiete
Îmi puteți da exemple de viețuitoare? la tablă.
Factorii abiotici reprezintă biotopul material
grafice/
(apa, aer, sol, temperatură). Răspund la PC +PPT
Desfășurarea întrebări.
propriu-zisă Clasificarea ecosistemelor în Oferă exemple Observația Caiete și Frontala 15 min Orala
CD 1 funcție de formare : naturale și specifice. pixuri
Dirijarea învățării Convesația Observatia
artificiale. didactică (in cadrul
Îmi puteți da exemple ? Notează în caiete activitatii in
CD 2 Haideți să le clasificăm și în funcție clasificarea explicația sine).
CD 3 de mediul de viață : terestru, acvatic. ecosistemelor în
Realizează o schemă la tablă. funcție de formare.

Solicită elevilor să împartă foaia în Urmăresc Conversația Fișe de individuala 5 min. scrisă
Fixarea și două: în partea stângă vor nota videoclipul și didactică lucru
asigurarea factori biotici, iar în partea dreaptă notează exemple Pixuri
transferului CD 3 tipuri de ecosisteme. specifice în cele Observația
noilor cunoștințe Informațiile le vor analiza și nota în două coloane. PC +PPT
timp ce urmăresc un videoclip cu Demonstrația
biodiversitatea de pe Terra (folosit și prin mijloace
la clasa a VIII-a). tehnice.

Evaluarea - Evaluează elevii activi în cadrul - Conversația Catalog - 2 min Orală/


performantei orei, acordând puncte suplimentare didactică pixuri scrisă
celor care au răspuns la întrebările
elevilor mai dificile.
si asigurarea Apreciază toate răspunsurile oferite
feed-back-ului în cadrul lecției.
Schema logică a lecției / Schema tablei:

Mediul de viață = reprezintă un ansamblu de elemente naturale și artificiale de pe o anumită suprafață, zonă geografică, ce oferă condiții
prielnice pentru desfășurarea activităților umane, de satisfacere a necesitatilor fiziologice vietii (hrana, apa, nutrienti).
Organismele vii reprezintă factorii biotici, iar elementele din mediu lipsite de viață reprezintă factorii abiotici.
Mediul Terestru Mediul Acvatic Mediul Aerian Mediul Subteran

Biosfera reprezintă învelișul viu al planetei noastre. Ea cuprinde toate formele de viață, de la cele mai simple până la cele mai complexe.
Ecosistemul este un ansamblu format din biocenoză și biotope, intre cele două componente stabilindu-se relații reciproce, cele mai
importante fiind relatiile de hranire.

Biotopul (din limba greacă bios = viață, topos = spațiu, loc) reprezintă totalitatea factorilor abiotici (lipsiți de viață) prezenți într-
un spațiu bine determinat care asigură existența viețuitoarelor. Factorii abiotici sunt reprezentați de: lumină, aer, apă, temperatură și sol.
Biocenoza (din limba greacă bios = viață, koinos = comun) cuprinde comunitatea de populații (plante, animale, microorganisme)
caracteristice unui biotop, afl ate în relații interspecifi ce (apărare, răspândire, reproducere și hrănire.

Clasificarea ecosistemelor, dupa modul de formare:


• Naturale:
• pădurea, pajiștea (terestre);
• lacul, râul (acvatice).
• Artificiale:
• livada, grădina, parcul (terestre);
• acvariul, lacul de acumulare (acvatice).

S-ar putea să vă placă și