Sunteți pe pagina 1din 7

coala Profesional Danei

Judeul Dolj
Profesor: Nicolae Dida Ana

PROIECT DE LECIE
Data: 24/05/2017
Clasa: a VIII- a A
Aria curricular: Matematic i tiinele naturii
Obiectul: Biologie
Unitatea de nvare: Echilibre i dezechilibre n ecosisteme
Tema: Poluarea
Scopul leciei: Aprofundarea de ctre elevi a informaiilor despre poluare, sursele polurii,
consecine i realizarea unor aciuni de protecie i conservarea mediului pentru limitarea
polurii.
Competene generale:
2. Explorarea sistemelor biologice.
4. Comunicarea oral i scris utiliznd corect terminologia specific biologiei.
5. Transferarea i integrarea cunotinelor i metodelor de lucru ale biologiei n contexte
noi.
Competene specifice:
2.1. Utilizarea de metode i mijloace adecvate explorrii /investigrii ecosistemelor;
4.1. Formarea deprinderilor de documentare i de comunicare;
5.2. Demonstrarea nelegerii consecinelor propriului comportament n raport cu mediul.
5.3. Elaborarea i implementarea unor proiecte ecologice.
Competene derivate:
C1 Definirea termenilor: deteriorare (degradare), poluare, poluant.
C2 Identificarea principalelor surse de poluare .
C3 - Evaluarea metodelor de protecie i conservare a mediului n plan local.
C4 - Alegere celor mai eficiente ci de protecie i conservare a mediului.
Tipul leciei: Consolidarea i aprofundarea cunotinelor
Demersul didactic:
a) Resurse procedurale:
Conversaia euristic; nvarea prin descoperire.
Observaia didactic; Expunerea
Explicaia; Exerciiul

b) Resurse materiale:
Fie de lucru;
Prezentare PPT;
Leaptop;
Videoproiector;
Manual.
c) Forme de activitate:
Individual;
Pe grupe;
Frontal.
Locul desfurrii: laborator
Evaluare: formativ pe parcursul leciei cu ajutorul fielor de lucru
Bibliografie:
Biologie manual pentru clasa a VIII-a Editura ALL Educational Bucuresti,
Gheorghe Mohan, Aurora Mihail;
Biologie manual pentru clasa a V-a Editura Humanitas, Aglaia Ionel, Victoria Oaid.
Lecia form de baz a organizrii procesului de predare nvare evaluare la
disciplina biologie, Viorel Lazr, Mariana Nicolae, Editura Arves.
www.didactic.ro
Programa colar.


DESFURAREA LECIEI

Activitatea profesorului Activitatea elevilor


Eta

Verific dac sunt condiii optime Se pregtesc pentru


M pentru desfurarea orei. desfurarea leciei.
Solicit elevului de serviciu s
numeasc elevii abseni i i noteaz n
caiet.
Pregtete materialul didactic pentru
lecie.
Elevii au fost anunai de la ora Au recapitulat lecia i
Pre precedent n legtur cu sunt pregtii pentru a
desfurarea unei lecii de rspunde la ntrebri i a
consolidarea cunotinelor cu completa testul.
tema Poluarea ce va mbina
verificarea oral cu cea scris.
Urmresc competenele.
Pre

Solicit elevii s explice ce Rspund la ntrebrile


De neleg prin deteriorarea profesorului i defines
mediului i poluare. degradarea mediului,
poluarea i poluant.
La nivel frontal prin Clasific poluarea dup
conversaie euristic clasific urmtoarele criterii:
poluarea, completnd schema originea sursei, natura
la tabl. poluanilor, natura
Cere elevilor s i prezinte substratului.
materialele pregtite pentru Expun n faa clasei (pe
lecie. grupe sau individual)
Prezint un film didactic n materialele.
care este prezentat rezultatul Urmresc filmul i i
polurii n urmtorii ani asupra noteaz concluzia
mediului i care sunt cele mai leciei.
eficiente ci de protecie i
conservarea mediului.
Distribuie fiecrui elev o fi Fiecare elev i rezolv
As de evaluare sarcinile din fia de
evaluare

Inventariaz principalele Rspund la ntrebri
Ob informaii i observaii cernd observnd imaginile i
elevilor s dea rspunsuri
materialul biologic
rapide, clare, concrete.
natural.
Prin fi de evaluare. Se gndesc i rezolv
Ev fia de evaluare.
Poluarea

Deterioare (degradare) mediului este aciunea negativ a omului asupra mediului.

Poluarea reprezint impurificarea mediului cu diferite substane (poluani) datorit activitii omului
Tipuri de poluare:
a) Poluarea, dup originea sursei, poate fi:
- natural: polenul, ceaa, erupiile vulcanice, cenua vulcanic, incendiile naturale, furtunile de praf
- artificial: transportul, industria, activitile casnice
b) Dup natura poluantului, poluarea poate fi:
- chimic: suspensii de aer - pulberi ale unor metale: mercur obinut din deeuri industriale, scpri ale termometrelor, plumb rezultat de la
motoarele autovehiculelor, gaze: CO2 obinut din arderea combustibililor, oxizi de sulf, azot rezultai din arderea petrolului, crbunilor,
amoniac, ngrminte chimice pe baz de azot i fosfai, petrol, ape reziduale din complexele zootehnice sau din diferite industrii.
- fizic: - termic deversarea de ap cald din centralele termice i nucleare;
sonor zgomotul din orae

radioactiv- izotopi radioactivi rezultai din explozii nucleare, deeuri radioactive, accidente de la centralele nucleare

- biologic: virusuri, bacterii, ciuperci, protozoare


c) Dup natura substratului:
- Poluare a solului: ngrminte chimice, monoculturi, tierea solului, irigaii, aruncarea reziduurilor industriale
- Poluare a aerului: gaze inustriale, gaze rezultate din arderi, nczirea locuinelor, gazelor de eapament
- Poluare a apei: splarea reziduurilor depozitate pe sol, detergeni sintetici, ngrminte chimice de la combinatele zootehnice, ploi acide

Msuri de prevenire a polurii

Crearea unui sistem legislativ i institutuional adecvat i eficient care s garanteze respectarea legilor n vigoare.
Evaluarea costurilor aciunilor de protejare a mediului i identificarea surselor de suportare a acestora.
Elaborarea unor programe pe termen lung corelate pe plan naional i internaional referitor la protejarea mediului.
Evaluare formativ


I. Coloana A cuprinde tipuri de poluare , iar coloana B exemple de factori cu influen
negativ asupra mediului. Scriei, n spaiul liber din dreptul fiecrei cifre din coloana
A, literacorespunztoare din coloana B.
A B
_ 1. Poluare chimic a) pesticide
_ 2. Poluare fizic b) bacterii
_ 3. Poluare biologic c) traficul aerian
_ 4. Poluare sonor d) substane radioactive
e)modificri climatice
II. ncercuii litera corespunztoare rspunsului corect. Este corect o singur variant de
rspuns.
1. Resurse regenerabile sunt: 3.Deeurile:
a) zcminte de crbune; a) reprezint exclusiv o surs de poluare;
b) sunt reprezentate numai de materiale
b) gaze naturale; combustibile;
c) pot constitui o resurs de materii prime;
c) pdurile; d) nu pot fi reciclate.
d) minereuri 4. Efectul de ser are drept cauz principal:
a) prezena CO2 n exces n atmosfer
2. Poluarea natural apare
b) reflectarea cldurii n straturile nalte
datorit:
ale atmosferei
a)activitilor omului n
c) prezena smogului n marile orae
ecosistemele naturale;
d) topirea ghearilor polari
b) folosirii pesticidelor;
5. Formarea smogului este favorizat de:
c) emanaiei vulcanice; a) hidrocarburile fluorurate
b) anhidrida sulfuric
d) activitilor industriale. c) oxizii de azot
d) dioxidul de sulf
III. Identificai valoarea de adevr a urmtoarelor propoziii notnd cu A propoziia
adevrat sau F propoziia fals.
Containerul galben este folosit pentru colectarea de PET-uri.
Efectul de ser este un efect pe termen scurt al polurii atmosferei.
Activitile menajere sunt generatoare de multiple forme de poluare: fizic, chimic,
biologic, estetic.

S-ar putea să vă placă și