Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecție

Unitate de învățământ: Școala Gimnazială ”Eugen Barbu”, Sector 1, București


Data: 28.11.208
Disciplina: Biologie
Clasa: a V-a
Profesor : Trif Camelia Ioana
Titlul lecției:Vietuitoarele dintr-un râu
Unitate de învățare: Viețuitoarele din mediul apropiat și îndepărtat
Tipul lecţiei: De comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe
Scopul: De a cunoaște elementele biotopului și biocenozei unui râu
Obiective operaționale:
O1- să identifice ecosisteme acvatice
O2-sa descrie biotopul si biocenoza unui râu;
O3-sa constientizeze importanta pentru biocenoză și pentru om a unui râu

Strategia didactică:
 Resurse procedurale:- observaţia, conversaţia euristică, explicaţia, învăţarea prin descoperire
 Resurse materiale: - manual, fișe, power-point
 Forma de organizare: frontal şi pe grupe
Evaluare: formativă prin chestionare orală
Locul desfăşurării: sala de clasă
Bibliografie: Iuliana-Alina Sprîncenea, Florina- Claudia Ghițulescu, Adina Grigore- Manual de biologie, Ed. Ars Libri, 2017
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Nr. Momentele lecției Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace
Crt. Op.
1. Moment -își pregătește meterialele -își pregătesc materialele
organizatoric -face prezența - se nominalizează elevii absenți
2. Reactualizarea Verificare orala: prin -răspund întrebărilor profesorului Conversația
cunoștințelor dialog se reiau informaţii
referitoare la notiunile
studiate in lectia
anterioara

3. Captarea atenției O1 -se prezintă un material -devin interesati Învățare prin


video care are ca subiect descoperire
râul și ecosistemele
acvatice
4. Anunțarea temei și - anunta obiectivele -ascultă Conversația
a obiectivelor propuse -scriu titlul
- scrie titlul pe tablă
5. Însușirea de noi O1 - Prezinta informatiile cu -Sunt atenți Explicația Tabla
cunoștințe O2 ajutorul unuei lucrari -notează Învățarea prin Prezentare
O3 power-point descoperire Manual
- Cu ajutorul elevilor se Conversația
deduce cele două zone Vor scrie elementele cerute de euristică
ecologice ale unui râu: zona profesor in caiet.
superioară şi zona
inferioară. Albia este îngustă şi plină de
Se analizează zona bolovani din piatră şi pietriş. Apa
superioară are viteză mare de curgere, este
Profesorul pune întrebări: limpede, rece, bine oxigenată.
Cum arată albia? Din ce Organismele sunt bine adaptate
este format substratul? acestor condiţii de viată. Muşchii şi
Profesorul pune întrebări: algele filamentoase se fixează de
Cum arată pietrele? Cu ce pietre. Animalele nevertebrate au
sunt acoperite? în general corpul turtit sau posedă
cârlige pentru a se prinde de pietre.
Păsări întâlnite în această zonă sunt
Profesorul pune întrebarea: mierla de apă şi codobatura. Specia
Ce sfaturi aţi avea pentru a caracteristică acestei zone este
proteja râul? păstrăvul . Acest fapt face ca zona
să se numească: zona păstrăvului.
Biocenoza seamănă cu cea din
baltă. Pe mal se găsesc sălcii, stuf,
papură, acest fapt face ca multe
păsări de apă să cuibărească. Apa
este bogată în organisme
microscopice, alge, protozoare.
Peşti întâlnim: biban,ştiuca,
mreana dar cel mai des crapul. De
aici şi numele zonei de zona
crapului.

6. Fixarea O1 -solicita elevii pe tot - răspund la întrebările profesorului Conversația


cunoștințelor O2 parcursul lectiei pentru
realizarea obiectivelor
-elevii vor fi împărțiți în
patru grupe și vor identifica
elemente specifice unui râu
7. Feed-back și Se oferă exerciții -Răspund la exerciții Conversația
evaluare Se pun întrebări legate de
informațiile noi

Schița lecției
Viețuitoarele dintr-un râu

Ecosistem acvatic.
După poziția geografică: de munte, de deal, de câmpie
Zona superioară
Biotopul: albia râului e îngustă cu pietriș și bolovani
- Viteza de curgere- mai mare la munte, mai mică la deal
- Apa- limpede, bogată în oxigen
Biocenoza: mușchi de apă
- Animale cu corp turtit- viermi, melci, insecte, crustacee, păstrăv, grindel, lostrița, triton, mierlă de apă, codobatură
Zona inferioară
Biotopul: albia este largă, plină de nisip și mâl
-viteza de curgere a apei e mică, debit mare
-apa este tulbure, săracă în oxigen, temperatura diferă în funcție de anotimp

Biocenoza: alge verzi (fitoplancton), lintiță, salcie, stuf, papură


Animale: microorganisme (zooplancton), viermi, melci, larve, crap, știucă, clean, broaște, șerpi, păsări

Fișă de lucru

1.Într-un râu structura biocenozei este determinată de structura :1....2....3.....4.....5....

2. a.Ecosisteme de ape stătătoare sunt:.........................


b. Ecosisteme de ape curgătoare sunt:..............................

3. Scrieți trei importanțe ale râurilor pentru om și pentru animale.

4. Asociați cuvintele din coloana A cu cele din coloana B

A B
1. zona inferioara a. Albia râului este îngustă
2. zona superioară b albia râului este largă
c. mușchi atașați de pietre
d. viteza de curgere este mică

S-ar putea să vă placă și