Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecție

Data: 30.11.2023
Propunător: Stupinean Loredana-Mihaela
Disciplina: GEOGRAFIE
Aria curiculară: Om și societate
Clasa: a V-a
Titlul lecției: Atmosfera-caracterisici generale.
Unitatea de învățământ: Terra-o planetă în mișcare
Tipul lecției: mixtă
Durată: 50 min.

Competențe generale:
1.Utilizarea limbajului specific în prezentarea și explicarea realității geografice
2.Studierea spațiului geografic,realizând conexiuni cu informații dobândite la alte
discipline școlare
3.Utiliarea metodelor simple de învățare (observare,analiză,interpretare).

Competențe specifice:
1.Utilizarea termenilor geografici în contexte diferite.
2. Descrierea unor elemente,fenomene și procese geografice observate direct sau
indirect.
3.Aplicarea cunoștințelor și a abilităților dobândite în contexte noi.
Obiective operaționale
A) Cognitive . Pe parcursul acestei lecții elevii trebuie să :
- Să definească termenul Atmosferă.
- Să idetifice trei caracteristici ale atmosferei
- Să enumere straturile atmosferei
- Să spună care este importanța atmosferei pentru planetă.
B) Procedurale.Pe parcursul acestei lecții elevii trebuie să:
- Să sintetizeze informațiile în forme variate.
C) Atitudinale. Pe parcursul acestei lecții elevii trebuie să:
- Să aprecieze importanța unui aer curat
- Să lucreze ordonat,colaborativ,pe grupe de lucru
- Să promoveze un comportament de protecție față de mediul înconjurător.

Strategii didactice
a)Metode și procedee:explicația ,conversația,lucrul în echipe,lucrul cu
harta,observația
b)Mijloace de învățare:manual de Geografie,leptop,video-
proiector,internet,hartă,atlas
c)Forme de organizare:individuală,pe grupe
d)Timp: 50 min.
e)Resurse bibliografice:
1. Manual de Geografie ,clasa a V-a , Violeta Dascălu și colaboratorii
2.Power-point
3.Wordwall:- https://wordwall.net/ro/resource/53751394/geografie/structura-
atmosferei
-https://wordwall.net/ro/resource/32483057/geografie/atmosfera
- https://wordwall.net/ro/resource/29286154/geografie/atmosfera
Desfășurarea lecției

Momentele Modul de organizare al activității Strategia didactică


lecției Forme
Activitatera profesorului Activitatea elevului Metode și Mijloace organi
procedee de
învățământ
1.Momentul Pregătește materialul didactic Își pregătește - Frontal
organizatori manualul și caietele conversați
c a euristică
(1 min.)
2.Verificarea -solicită elevilor să prezinte Își pregătesc caietele - Frontal
temei + caietele și prezintă tema de conversați
Verificarea Eleviiau avut de făcut un referat casă e euristică
cunoștințelor depre compoziția atmosferei
anterioare
-solicită elevilor să răspundă Elevii răspund la
unui set de întrebări care întrebări:
sistematizează cunoștințele
acumulate despre atmosferă

Ce este atmosfera? -Atmosfera este un -


strat de gaze care conversați
înconjoară un corp e euristică Frontal
ceresc.

Să identifice pe baza Caracteristici:


cunoștințelor anterioare 3 -formă sferică
caracteristici ale atmosferei -compoziție gazoasă
-culoare
incolora/albastră

Care este importanța atmosferei Ajută la menținerea


pentru planetă? temperaturii,oferă
oxigen pentru
respirația noastră
3.Captarea Vor viziona un videoclip „Care Elevii vor viziona - Leptop Frontal
atenției este importanța atmosferei pentru videoclipul. conversați Video-
(3 min.) planetă.” e euristică proiector
-observație

4.Anunțarea În urma vizionării Elevii raspund că este - Caiete,tabla Frontal


subiectului videoclipului,îi va ruga pe elevi vorba despre conversați
lecției să ghicească care este subiectul atmosfera. a euristică
(1 min.) lecției de azi. Observație

Îi anunță că vor afla mai multe


informații despre atmosferă în
conținutul lecției de azi.

Notează data și titlul lecției pe Notează titlul lecției Caiet Individ


tablă pe caiet . Tablă

5.Dirijarea -Prezintă obiectivele ce vor fi Ascultă - Tablă Frontal


învățării urmărite pe parcursul lecției conversați Leptop Pe grup
(30 min.) -Prezintă elvilor competențele pe Notează e- Video-
care trebuie să le dobândească în observația proiector
urma îndeplinirii sarcinilor spontană și Manual
dirijată
-explicația
-Prezintă elevilor metoda Ști Vreau Am -exercițiul
“știu/vreau să știu/am u să învățat
învățat”prin care se va desfășura știu
lecția
Împarte elevii pe 3 grupe

Elevii își notează


informațiile pe care le
O1 -Cere elevilor să facă o listă cu cunosc despre
ceea ce știu despre tema noua atmosferă.

Notează pe tablă
-Solicită elevilor sa spună ce au informațiile.
O2 scris și cere unui elev să noteze (prima coloană a
informașiile pe tablă in coloana tabelului)
din stânga
Complectează a doua
-Roagă elevii sa formeze o lista coloană a
O3 cu întrebări despre tema nouă. tabelului,Vreau să stiu.

-Verifică întrebările din coloana a Complectează a treia


O4 doua coloană a
-Pe baza manualului răspunde tabelului,Am învățat.
împreună la întrebări.

6.Evaluarea Împarte elevilor fișe de evaluare. Elevii complectează -exercițiul -fișe de Individ
performanței feșele de evaluare. evaluare Frontal
elevilor
(10 min.)
7. Tema de Cere elevilor să realizeze un Elevii ascultă și - -caiete Frontal
casă referat despre importanța notează tema pentru conversați Individ
atmosferei pentru planetă. acasă. a

Schița tablei
Știu Vreau să știu Am învățat
-Atmosfera este un strat de Care este structura -Este alcătuită pe verticală din
gaze care înconjoară un corp atmosferei? mai multe
ceresc. straturi:troposfera,stratosfera,
-Este construit din mezosfera,termosfera,exosfera.
azot,oxigen,argon și alte
gaze. Care este importanța -Susține viața
-Culoarea este incoloră,dar atmosferei? -Celelalte geosfere sunt
poate avea culori influențate direct de ea
albastru,gri,roșu -Ajută la aprinderea focului
-Accidental în atmosferă se
regasesc praf,polen,diverși Care este forma atmosferei? -Este asemănătoare cu cea a
poluanți Terrei,turtită la Poli,bombatăla
Ecuator

S-ar putea să vă placă și