Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 11.05.2017

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Nr. 8 Bârlad

CLASA: a II –a

ÎNVĂȚĂTOATEA: Tanasache Magdalena

METODIST: Oprea Mihaela

PROPUNATOR: Gherman Roxana

ARIA CURRICULARĂ: Arte

DISCIPLINA : Educatie muzicala

SUBIECTUL LECȚIEI : “ Draga vrabiuta “

TIPUL LECȚIEI: Transmitere de noi cunostinte , formare de priceperi si deprinderi musicale

COMPETENȚE SPECIFICE :

- Cantarea in colectiv a cantecului din repertoriul insusit


- Cantarea vocala in colectiv “ pozitia , semnalul de inceput , sincronizarea

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

O1- sa execute exercitii de respiratie si cultura vocala

O2- să intoneze cantecele cu introducerea elementelor de perceptive corporala

O3- să interpreteze cantecele frontal si individual

STRATEGIA DIDACTICĂ

-Metode și procedee : conversația, explicația, observația, , exercițiul;

-Mijloace didactice : table , stimulente


-Forme de organizare: frontal,individual;
Nr Secvențele lecției Conținutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare
.
Metode si procedee Mijloace Forme de organizare
didactice

-asigurarea condițiilor optime pentru desfășurarea lecției


1. Moment -pregătesc materialul didactic individual Climatul
organizatoric Se realizeaza cateva exercitii de cultura vocala , dintre favorabil
care : desfășură
a) Exercitii de respiratie rii lecției
- Inspiram – expiram sufland lumanari
- Inspiram – expiram sufland fulgii de papadie
- Mirosim floarea
b) Exercitii de dictie
- Bra , bre, bri
- Bra , bro, bru
- Bra, bre , bri , bro , bru
c) Exercitii de articulatie
- Ma , me , mi , mo , mu
- Ta, te , ti , to , tu
- La , le , li , lo , lu
Se va utiliza metoda cubului. Pe fiecare față a cubului se va scrie
2. Reactualizarea câte o întrebare. conversația individual Corectitu
cunostintelor -Cum se notează optimea? dinea
Ca o pătrime, dar cu steguleț. frontal răspunsu
-Câți timpi durează optimea? rilor
Jumătate de timp.
-Cum se numește durata de un timp?
Durata de un timp se numește pătrime.
-Cum se notează pătrimea?(reprezintă durata la tablă)
-Reprezintă pauza de pătrime.
-Reprezintă pauza de optime.

La această etapă se va realiza la tablă un portativ cu duratele


3. Captarea atenției muzicale învățate. Elevii vor ieși la tablă, vor încercui duratele conversația Interesul
cunoscute, urmând ca o durată să rămână neîncercuită. pentru
(doimea) activitate

4. Anunțatea temei Se enunță tema și obiectivele într-o manieră accesibilă Conversația - frontal Receptivi
și a obiectivelor elevilor. tatea la
mesaj

5. Dirijarea învățării Se va scrie la tablă și pe caiete titlul lecției noi„ Doimea și


măsura de două pătrimi”. Se va obseră ,apoi se explică semnul
grafic al acestei durate.(un oval neînnegrit cu o liniuță verticală
în dreapa). În continuare elevii vor scrie un portativ cu durata
de doime. Se explică executarea (tactarea ) corectă pe doi timpi
a doimii cât și posibilitățile de obținere a acesteia:
În continuare se va explica măsura de două pătrimi.

Bum, bum, bate toba mare

Hai în pas de defilare. Solicit copiilor să repete


versurile,apoi voi scoate un elev la tablă pentru a sublinia
silabele accentuate.
Se intuiește, împreună cu elevii, ce este măsura de două
pătrimi, apoi se scrie definiția la tablă și pe caiete.
Gruparea de doi timpi, dintre care primul accentuat, iar al
doilea neaccentuat se numește măsură de doi timpi (măsură
de două pătrimi). Cifra 2 reprezintă numărul timpilor dintr-o
măsură, iar cifra 4 reprezintă durata unui timp (o pătrime).
Măsurile se despart prin bara de măsură ( ), iar la sfârșitul
cântecului se scrie o bară dublă de măsură, numită bară
finală

Măsura de doi timpi se tactează: 1 2.


Se prezintă o planșă pe care este scris primul portativ al
cântecului „Primăvara a sosit” (ANEXA 1). Doi elevi vor ieși la
tablă și vor despărți măsurile. Elevii sunt solicitați să
descifreze ritmic, melodic și ritmico-melodic fragmentul
prezentat.
În această etapă le voi cere elevilor să scrie un exerciţiu ritmic
6. Obținerea
după dictare (ANEXA 2). Învăţătoarea tactează măsura, iar elevii
performanței
scriu duratele sunetelor muzicale.

Se adresează întrebări pentru a vedea măsura în care elevii au


7. Fixarea
înțeles informațiile nou-predate.
- Despre ce am discutat noi astăzi?

- Noi astăzi am discutat despre durata de doime și


măsura de două pătrimi.
Se fac aprecieri individuale și colective asupra modului în care
8. Încheierea Aprecieri
au răspuns la oră.
activității verbale
ANEXA 1:

______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________

S-ar putea să vă placă și