Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Unitatea de învățământ :
Grupa : Canto clasic
Unitatea de învățare : Elemente de limbaj muzical
Tema (detaliere de conținut) : Intervalul de terță
Tipul activității : De transmitere și asimilare de cunoștințe și deprinderi
Durata activității : 50 min.
Premise :
a) teoretice : -cunoașterea noțiunilor de : valorile notelor și ale pauzelor ;
măsuri compuse care au ca unitate de timp optimea.
b) practice : - deprinderea de a solfegia module melodice simple ;
- deprinderea de a tacta măsura de 6/8.

Competențe specifice :
1.4. Descifrarea pieselor muzicale vocale, prin citirea partiturii ;
1.2. Utilizarea respiraţiei corecte în exersarea tehnicii vocale ;
1.3. Respectarea tehnicii vocale primare, controlând aparatul fonator în
vocalize simple ;
2.1. Interpretarea expresivă, respectând textul muzical;
2.5. Optimizarea propriei interpretări, valorificând deprinderile
dobândite prin exerciţiile specifice ;

Obiective operaționale :
O.1. Să identifice intervalele de terță mare și terță mică din „Studiul nr 2”
de Nicola Vaccai ;
O.2. Să utilizeze corespunzător aparatul respirator, poziția de cânt, precum
și aparatul fonator, pentru o emisie corectă a sunetelor muzicale ;
O.3. Să intoneze cu acurateţe intervalele de terță, redând cu
fidelitate textul din partitura propusă spre învățare ;
O.4. Să folosească în mod adecvat mijloacele de expresie (frazare, tempo,
nuanțe) cerute de partitură ;
O.5. Să-și îmbogățescă repertoriul, precum și cultura muzicală privind
genul de muzică vocală clasică.

Metode didactice :
-explicatia; demonstrația; exercițiul; conversația; problematizarea; audiția.
Resurse materiale:
- pian ;
- laptop ;
- Sudiul nr 2 „Semplicetta tortorella”, de Nicola Vaccai.
Desfășurarea activității didactice
Secvențele Activitatea Activitatea Resurse Metode și Buge
activității profesorului elevilor material procedee t
e timp
1.Moment a)pregătirea -se pregătesc -pian ; -conversația; 10
organizatoric materiale- lor pentru -exercitii -exercițiul. min
. pentru lecție; lecție; pentru
b) pregătirea -execută incălzire
muzicală a vocalizele a vocii ;
elevilor. de încălzire
a vocii.
2.Verificarea a) verificarea -răspund la -conversația; 10
cunoștințelor cunoș-tințelor întrebări : -exercițiul; min
cognitive teoretice, -măsura
anterioare. despre este o
măsurile succesiune
binare și de timpi
ternare care accentuați și
au ca unitate neaccentuați
de timp , care se
optimea; succed
-adreseaza periodic;
întrebări refe- -cifra de sus
ritoare la : desemneaza
definiția numărul
măsurii; ce ne timpilor
arata cele dintr-o
două cifre cu măsură, iar
care se scrie cifra de jos
măsura; care durata
sunt măsurile (valoarea)
binare; care unui timp;
sunt măsurile -măsurile
ternare; cum binare sunt
se tacteaza cele formate
acestea; câte din doi
accente au timpi, iar
măsurile măsurile
simple. ternare sunt
cele formate
din trei
timpi;
-tactarea
măsurilor -
binare : „Studii”,
de
Nicola
iar a celor Vaccai.
ternare :

-măsurile
simple au un
singur
accent,
b)verificarea intotdeauna
deprinderii de pe primul
interpretare a timp.
Studiului nr 1 -măsurile
de N. Vaccai compuse au
(secunda). două sau
mai multe
accente,
fiecare fiind
pe primul
timp al
măsurii
simple din
care face
parte. Primul
accent este
principal,
iar celelalte
sunt
secundare.
-
interpretează
studiul, în
mod
individual,
fluent și
expresiv.

3.Prezentare a)Moment 20
a noului aperceptiv min
conținut. (intuitiv); -ascultă cu -player -audiția;
-propune atenție; mp3
spre audie-re (laptop) ;
studiul
„Semplicetta -sesizează -conversația;
tortorella”; faptul că
-cere există o
elevilor să-si combinație
exprime da măsuri
opinia în legă- ternare;
tură cu
măsura în
care este scris
cântecul;
b)Titlul
lecției; -conversația;
-
profesorul
anunța titlul
lecției :
Intervalul de
terță. -copiază în -conversația;
c)Analizarea caiete -explicația;
și expli-carea conținutul
noilor de pe tablă;
elemente de
limbaj
muzical; -ascultă cu
- atenție
profesorul explicațiile -exercițiul;
enunță profesorului;
definiția
intervalului
de terță și -descoperă
scrie pe tablă faptul că,
toate din punct de
exemplele de vedere
interval de calitativ,
terță intervalul de
(diatonic) terță este de -exercițiul;
existente în doua feluri :
interiorul unei mare (2T) și
octave, apoi mică
cere elevilor (1T+1ST);
să calculeze
mărimea -ascultă cu
fiecărui atenție;
interval (dpdv -intonează
calitativ), în intervalele
tonuri și împreună cu -munca cu
semitonuri. profesorul; ma-nualul.
-
intonează
singur (cu -intonează
ajutorul intervalele
pianului și împreună cu
apoi al vocii), profesorul;
apoi împreună
de terță din
cadrul unei
octave, atăt
ascendent, cât
și descendent - - -
(din treaptă în solfegiază partitura; demonstrația
treaptă). împreună cu ;
- profesorul, -exercițiul;
solfegiază pe module
model, apoi melodice,
împreună cu cântecul
elevii, pe scris pe
module tablă;
melodice,
studiul propus
spre învățare,
mai întâi
citind ritmic,
apoi melodic,
apoi ritmico-
melodic;
4.Fixarea și - -răspund la -conversația; 7
eva-luarea adreaseaza întrebări; min
cunoștin- întrebări
țelor, frontale
priceperi-lor despre esența -pian; -exercițiul.
și deprinde- conținutului - -
rilor. teoretic al interpretează partitura;
lecției; , pe rând,
-cere studiul din
elevilor să partitură;
interpreteze, -elevii
individual, numiți cântă,
studiul iar ceilalți
învățat, ascultă cu
acompaniindu atenție;
-i cu pianul
4. -prezintă -ascultă cu -conversația. 3
Concluziile succint atenție; min
lecției. conclu-ziile
lecției; -notează
-evidențiaza tema pentru
elevii care au acasă.
cântat cel mai
corect și
expresiv.
Descriptori de performanță
O.2. Să utilizeze corespunzător aparatul respirator, poziția de cânt, precum și
aparatul fonator, pentru o emisie corectă a sunetelor muzicale ;
O.3. Să intoneze cu acurateţe intervalele de terță, redând cu fidelitate textul din
partitura propusă spre învățare ;
O.4. Să folosească în mod adecvat mijloacele de expresie (frazare, tempo,
nuanțe) cerute de partitură ;
O.5. Să-și îmbogățescă repertoriul, precum și cultura muzicală privind genul de
muzică vocală clasică.
Minim (satisfăcător) Mediu (bine) Maxim (foarte bine)
-să intoneze în grup sau -să interpreteze în grup -să interpreteze indi-
individual, cu ajutorul sau individual, cu un vidual, cu acuratețe, în
susținut al profesorului, minim ajutor din partea tempo și nuanța
fluent dar neexpresiv profesorului, fluent și adecvată fluent și
cântecele, matricele expresiv cântecele, expresiv temele
melodice ale subiectului matricele melodice ale muzicale și cântecele
propus. subiectului propus. învățate.
O.1. Să identifice intervalele de terță mare și terță mică din „Studiul nr 2” de
Nicola Vaccai ;
Minim (satisfăcător) Mediu (bine) Maxim (foarte bine)
-să descifreze, cu -să descifreze, cu un -să descifreze, fără
ajutorul susținut al minim ajutor din partea ajutorul profesorului,
profesorului, elementele profesorului, elementele ele-mentele de limbaj
de limbaj în-sușite și de limbaj însușite și însu-șite și partitura
partitura propusă. partitura propusă. propusă.

Matrice de evaluare
Competențe Obiective ă practică
specifice operaționale
C.S. 1.4 O1 X
C.S. 1.2,1.3,2.1,2.5. O2,O3,O4,O5 X X

S-ar putea să vă placă și