Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA:11.05. 2022
PROPUNATOR: Filip Florentina
UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala Gimnaziala Niculesti
CLASA: a V-a
DISCIPLINA DE INVATAMANT: Educatie muzicala
DURATA: 40 minute
UNITATEA DE INVATARE: Elemente de timbralitate
SUBIECTUL LECTIEI:
a) teoretic:
Elemente de timbralitate vocala
b) practic -interpretativ: ,,PSEUDOFABULA” Adrian Ordean
PREMISE TEORETICE: Recunoasterea timbrului formatiilor unor grupuri vocale si instrumentale si al unor lucrari celebre
PREMISE PRACTICE: Audierea si interpretarea lucrarii ,,PSEUDOFABULA” muzica Adrian Ordean
TIPUL LECTIEI: mixta
COMPETENTE SPECIFICE VIZATE:
1.1. Interpretarea vocala a unor piese monodice;
2.3. Operarea cu notiuni de dinamica si timbre muzicale;
3.1. Descrierea starilor si ideilor generate de audierea unor lucrari muzicale;
COMPETENTE DERIVATE:
La sfarsitul orei elevii trebuie:
C1- sa interpreteze vocal o piesa monodica;
C2- sa indentifice intr-o auditie timbrul vocal;
C3- sa cunoasca felurile timbrului muzical si tipurile de timbralitate vocala;
C4 – sa sesizeze continutul afectiv si ideatic al melodiei audiate;
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, expunerea, evaluarea orala si scrisa, jurnalul muzical, demonstrarea prin cantare,
prezentarea PPT, observarea individuala, descoperirea;
FORMA DE ORGANIZARE: cu clasa, individual si in echipa;
RESURSE- material didactic: manualul ,, Educatie muzicala” clasa a V-a editura Aramis, flip-chart, orga, caiet de muzica, tabla, marker, CD-
laptop, textul melodiei din manu
DESFASURAREA LECTIEI

Nr.crt Etapele Comp. Activitatea profesorului Activitatea Timp Metode, Mijloace Forme de Evaluare
lectiei specific elevilor procedee si didactice organizare
e tehnici did.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 Moment Organizarea colectivului de elevi Elevii se 3’ conversatia catalog frontala
organizatoric in vederea bunei desfasurari a pregatesc pentru
(pregatirea lectiei; ora cu
lectiei) -Pregatirea materialelor necesare materialele observarea
-Verificarea prezentei si a tinutei necesare sistematica
corespunzatoare a corpului
-Exercitii de respiratie, dictie si
articulatie
Elevii fac
exercitiile
indicate si
demonstrate de
profesor

2 Reactualizare Realizez o verificare generala prin Elevii raspund la 3’ conversatia frontala evaluare
a chestionarea orala a cunostintelor intrebarile orala
cunostintelor din lectia anterioara ,,Termenii de adresate
si intensitate”
deprinderilor - ,,Nuantele”
-Definiti notiunea de ,,nuanta” in
muzica! explicatia
-Care sunt termenii de nuanta si ce -exemplifica
semnificatie are fiecare termen?
3 Activitate\ CS 3.1 -Imaginati-va ca sunteti intr-o sala Elevii simuleaza 2’ simularea frontala
Discutie de spectacol si audiati un concert participarea la conversatia
introductiva -Ce auziti ? un concert si aud
sunetele vocilor evaluare
si ale orala
instrumentelor
muzicale
4 Anuntarea Anunt titlul lectiei noi ,, Elemente Elevii noteaza 2’ explicatia tabla
temei noi si a de timbralitate”- ,,Timbrul vocal” titlul lectiei pe expunerea caiete de
obiectivelor Scriu titlul lectiei noi pe tabla si caiete si muzica
prezint oral obiectivele urmaresc
explicatiile date
5 Prezentarea Sustin prezentarea PPT -,, Timbru Elevii urmaresc 18’ explicatia laptop frontal prin
optima a vocal”: cu atentie mijloace
continutului -definirea timbrului muzical prezentarea si video de
-clasificarea timbrului muzical: noteaza pe caiete prezentarea caiete de comunicare
CS 2.3 a) vocal definitia PPT muzica
b) instrumental timbrului expunerea
-felurile timbrului : muzical, felurile
a) propriu timbrului,
b) individual clasificarea,
c) al unui grup tipurile de
-tipuri de timbralitate vocala timbralitate
(definirea corului) vocala
-formatii vocale restranse
Pun spre auditie
,, PSEUDOFABULA” muzica evaluare
Adrian Ordean
CS 3.1 -intonez melodia pe fragmente la auditia orga orala
orga
-intonez melodia vocal
Solicit elevii sa cante melodia pe Elevii audiaza
cuvinte dupa model, odata cu cu atentie demonstrarea
mine, apoi in cor la unison. melodia si o prin cantare
CS 1.1 invata sa o
interpreteze pe exercitiul
cuvinte dupa auz
Solicit elevii sa completeze un
jurnal muzical: Tipuri de
timbralitate vocala
Sesizeaza 5’ explicatia
CS 2.3 Formatii vocale: Formatii continutul plansa
vocale restranse afectiv si ideatic exercitiul filp-chart
Cor de voci egale: Doua voci: duet
Cor de copii Trei voci: tertet al melodiei
6 Fixarea Cor de femei Patru voci: cvartet jurnalul
cunostintelor Cor de barbati Cinci voci: cvintet muzical
Cor mixt: Sase voci: sextet
Voci de femei si
voci de barbati
Voci de copii si evaluare
voci de adulti orala si
scrisa

Elevii solicitati
completeaza
jurnalul muzical
7 Asigurarea CS 1.1 Impart clasa in 2 grupe si Elevii intoneaza 5’ conversatia textul frontala evaluare
retentiei si a solicit fiecare grupa sa corect, respectand explicatia melodiei orala
transferului intoneze o strofa din cerintele fixate exercitiul din
melodia invatata -fac o paralela manual
,, PSEUDOFABULA” intre notiunea de
Refrenul va fi cantat de fabula (literatura
toata clasa romana) si titlul
Cer elevilor sa explice melodiei date.
titlul melodiei
8 Incheierea lectiei Apreciez aportul Elevii asculta 2’ conversatia catalog individuala evaluare
Aprecieri si individual in vederea aprecierile facute explicatia sccrisa
recomandari intepretarii colective si si urmaresc observarea prin
interesul cu care elevii au evaluarea prin individuala notare
participat la lectie note
Fac evaluarea prin notare

S-ar putea să vă placă și