Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

Propunătoare: Ioniță Elena-Daniela


Data: 12.11.2021
Liceul tehnologic ”Ion Creangă” Pipirig
Clasa: a VIII-a A
Unitatea de învăţate: Melodia
Detaliere de conţinut (subiectul): Intervale muzicale - recapitulare
Tipul lecţiei: recapitulare/ consolidare
Competențe generale vizate:
*Operarea cu elemente de scris-citit și limbaj muzical
*Aprecierea lucrărilor muzicale, inclusiv a conținutului lor afectiv, atitudinal și ideatic.
Competenţe specifice:
1.1 interpretarea vocală, individuală sau în grup, a unor cântece la unison sau în aranjamente armonico-polifonice simple,
respectând indicaţiile de interpretare şi gestica dirijorală
1.2 acompanierea ritmică a cântecelor interpretate
2.1 audierea cu atenţie a lucrărilor muzicale, recunoscând elementele de limbaj învăţate
3.2 identificarea în lucrările interpretate sau audiate elementele de limbaj muzical
Obiective operaţionale:
O1: să cunoască intervalele muzicale şi caracteristicile fiecăruia
O2: să analize intervalele muzicale într-o partitură
O3: să recunoască intervale muzicale într-o piesă audiată
O4: să construiască şi să compare intervalele muzicale
O5: să reproducă intervalele muzicale studiate
O6: să solfegieze corect, respectând toate indicaţiile partiturii
Resurse: EDUCAŢIE MUZICALĂ – manual pentru clasa a VIII-a,
Planşă cu exerciţiu de intonaţie, plicuri cu proba de lucru pentru fiecare echipă, 3 suporturi pentru afişaj, 3 markere, orgă, Sistem audio:
Metode: dialogul, explicaţia, exerciţiul , audiţia
Secvenţele Buget
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse Evaluare
lecţiei de timp
1. Organizarea Voi cere elevilor să pregătească pentru Se vor pregăti pentru lecţie 2 min.
clasei lecţie manualul şi caietul de muzică. Voi şi se vor organiza în grupe
constitui 3 grupe egale ca număr de elevi. conform cerinţelor.
2. Anunţarea Voi anunţa tema: Recapitularea Vor urmări cele anunţate 2 min
temei, a intervalelor muzicale.
planului de Voi prezenta planul recapitulării:
recapitulare reactualizarea cunoştinţelor despre fiecare
interval muzical, exemple de intervale
muzicale, asocierea lor cu unele teme
muzicale şi recunoaşterea lor.

3. Activitatea Li se prezintă elevilor filmuletul prezentat


propriu-zisă de pe link-ul din anexa 1
recapitulare şi Vor intona exerciţiul Planşă cu Probă 2 min
sitematizare a Voi prezenta un exerciţiu de intonaţie pe o exerciţiul ritmic practică
cunoştinţelor planşă (Anexa 1). Acest exerciţiu va avea
a)demers şi rol de exerciţiu de cultură vocală. Vor enumera intervalele Probă orală 2 min
deductiv Le voi da tonul pentru primul sunet. studiate.
Voi cere elevilor să intoneze individual Vor analiza pe rând
corect. intervalele
Voi cere elevilor să menţioneze toate
intervalel muzicale studiate Câte un elev va trage la
Voi cere să analizeze intervalele din sorţi plicul cu indicaţiile Fişe de lucru 2 min
exerciţiul intonat, specificând toate probei de lucru şi toţi vor pentru fiecare
caracteristicile cunoscute. asculta indicaţiile mele grupă
Voi cere ca fiecare grupă să-şi aleagă un
b)demers reprezentant pentru a trage la sorţi plicul Vor studia fişa de lucru
analogic cu fişa de lucru, după care voi prezenta
regulile de desfăşurare a probei
Fişele de lucru (Anexa 2) vor cuprinde
următoarele puncte:
Secvenţele Buget
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse Evaluare
lecţiei de timp
1..Construiţi intervale de .......... pe fiecare
treaptă a gamei Do, în limita registrului
muzical studiat. Specificati trăsăturile
intervalelor menţionate.
2.Intonaţi intervalele construite la punctul 1
Elevii vor rezolva sarcinile Foaie cu portativ Probă scrisă 20 min
După fiecare punct din fişă grupele îşi vor cerute conform fişei de realizat pe Probă
prezenta i sarcina rezolvată. lucru: calculator practică
În cazul în care intervalele nu vor fi corect -vor construi intervalele afişaj
scrise voi analiza greşelile cu restul clasei. menţionate orgă
Dacă nu vor fi corect intonate le voi intona -vor intona acele intervale Manual Probă
eu corect (vocal şi cu orga pentru a distige - practică
timbruri diferite în intonarea lor)

4.Fixarea
cunoștințelor Voi propune elevilor o audiţie muzicală:

„Ascultaţi cu atenţie fragmentele muzicale Sistem audio –


propuse şi menţionaţi ce intervale -vor audia fragmentul 1.Vivaldi-Gloria In Probă 10 min
recunoaşteti” muzical şi vor indica Excelsis Deo practică
1.Vivaldi-Gloria In Excelsis Deo intervalele recunoscute 2.Beethoven-
2.Beethoven-Simfonia nr 5 Simfonia nr 5
3.Mozart-Serenade Octavă şi primă perfectă 3.Mozart-
Terţă mare şi mică Serenade
Cât ne permite timpul vom lucra din fișa Cvartă perfectă
anexata.

5 Concluzii şi Voi aprecia frontal munca şi cunoştinţele Vor asculta aprecierile mele 2 min
aprecieri dovedite pe parcursul lecţiei şi voi face
Secvenţele Buget
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse Evaluare
lecţiei de timp
aprecieri individuale .
5. Tema Voi cere elevilor să găsească și alte Vor nota tema 1 min
pentru acasă audiții în care să recunoască intervalele
muzicale
ANEXA 1
Filmulet de prezentare _intervale muzicale
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=pDvlsx3BTxo&feature=emb_logo&ab_channel=ProiectulMEMIS
ANEXA 2

Grupa 1
1..Construiţi intervale de cvintă şi septimă pe fiecare treaptă a gamei Do, în limita registrului muzical studiat. Specificati trăsăturile
intervalelor menţionate
2.Intonaţi intervalele construite la punctul 1

Grupa 2
1..Construiţi intervale de terţă şi octavă pe fiecare treaptă a gamei Do, în limita registrului muzical studiat. Specificati trăsăturile
intervalelor menţionate
2.Intonaţi intervalele construite la punctul 1

Grupa 3
1..Construiţi intervale de cvartă şi sextă pe fiecare treaptă a gamei Do, în limita registrului muzical studiat. Specificati trăsăturile
intervalelor menţionate
2.Intonaţi intervalele construite la punctul 1

S-ar putea să vă placă și