Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECTIE

SCOALA: Liceul Tehnologic Cajvana


CLASA :a VIII-a
NIVELUL : foarte bun
PROFESOR: Ciubotaru Ovidiu-Mihai
OBIECTUL :Educatie muzicala
UNITATEA DE INVATARE : Melodia
DETALIERE DE CONTINUT:Tonalitatea Sol minor
TIPUL LECTIEI:MIXTA
PREMISE:elevii trebuie sa aiba deprinderi de intonare si de executie instrumentala a matricelor melodice si a repertoriu-
lui de cantece lucrat in clasa

COMPETENTE SPECIFICE:1.1;2.1;2.9.
COMPETENTE OPERATIONALE:
O 1-sa intoneze si sa interpreteze,la alegerea profesorului un cantac de la lectia tonalitatea sol minor.

P 1- elevii vor intona individual si in grup

O 2- sa solfegieze motivul melodic din cantecul .

P 2- proba individuala pentru atingerea obiectivului O2

O 3- sa aiba capacitatea de a intona acompaniat cu acordul treptei I un fragment din cantecul propus in sol minor

P 3- proba in grup de doi elevi pentru atingerea O3


O 4-sa recunoasca efectul major sau minor intr-o auditie muzicala,notand impresiile personale

P 4- proba frontala scrisa

METODE SI PROCEDEE:exercitiul,dialogul,demonstratia,explicatia,auditia
RESURSE:-manual de ed.muzicala,clasa a VIIIa
-plansa cu fragmente din cante in Si bemol major si in sol minor
-plansa cu gama tonalitatii sol minor
-CD-payer,CD
FORMA DE ORGANIZARE:frontal-individuala,omogena
STRATEGIA DIDACTICA:inductiv-semialgoritmica
BIBLIOGRAFIE:-,,Manual de ed.muzicala”,clasa a VIIIa
-,,Didactica Ed.Muzicale”,Gabriela Munteanu,Ed.Fundatiei Romaniei de Maine,Bucuresti,2005

DURATA:50 min

MATRICE DE EVALUARE

Obiective INSTRUMENTE DE AVALUARE


operationale Proba orala Proba practica Proba scrisa
O.O.1 *
O.O.2 *
O.O.3 *
O.O.4 *

DESCRIPTORI DE PERFORMANTA

Competente specifice:
1.1-compararea unor elemente de limbaj muzical recunoscute in cantecele interpretate si in auditii
Nota 5 Nota 7 Nota 10
-sa interpreteze in grup sau in- -sa interpreteze in grupuri mici -sa interpreteze individual,cu a-
dividual,cu ajutorul sustinut al sau individual,cu un minim de curatete in tempo si nuanta a-
profesorului, teme muzicale, ajutor din partea profesorului, decvata cantece,teme muzicale
cantece,matrice melodice ; teme muzicale,cantece, matrice
melodice

2.1.-analizarea comparative a elementelor de limbaj muzical folosite in practica,cu ajutorul notiuni-


lor specifice

Nota 5 Nota 7 Nota 10


-sa recunoasca cu ajutorul sus- -sa recunoasca,cu un minim de -sa descifreze cu usurinta,fara
tinut al profesorului elemente ajutor din partea profesorului, ajutorul profesorului,un fragm-
de limbaj muzical in cantecele elemente de limbaj muzical in- ment propus,intr-o tonalitate
invatate vatate si sa le aplice in cantece- majora sau minora,sa coreleze
-sa audieze cu atentie lucrarile le studiate executia cu elem metro-ritmice
propuse si sa faca scurte apre- -sa audieze cu atentie,sa repro- -sa diferentieze fara ajutor,ca-
cieri asupra caracterului unei duca,cu ajutor,fragmente de te- racterul major sau minor,sa mo-
auditii me muzicale tiveze

2.9.-folosirea limbajului literar in redarea impresiilor declansate de muzica

Nota 5 Nota 7 Nota 10


-sa continue cu ajutorul profe- -sa construiasca,cu un mini- -sa construiasca,fara ajutorul
sorului,o linie melodica foarte mum de ajutor din partea profe- profesorului,o linie melodica si
simpla,gen intrebare-raspuns sorului o linie melodica cu un sa adapteze un text corespun-
inceput dat zator
DESFASURAREA LECTIEI

SECVENTELE BUG ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE SI


ACTIVITATII TIMP PROFESORULUI ELEVILOR RESURSE PROCEDEE
I.Moment -formula de salut si Imnul de Stat al Ro- -elevii se pregatesc pentru -
organizatoric 5 min maniei lectie -‘’Desteapta Dialogul
-pregatirea vocala -intoneaza in colectiv -
-anuntarea activitatilor ce se vor desfasura -exercitii vocale te,romane!’’
pe parcursul orei
II.Verificarea -verificarea va consta in intonarea cante- -elevii raspund conform cerin- ,,Linu-i lin”
eleviolor 10 min celor in Si bemol major telor formulate de profesor ,,De-ar fi Explicatia
-verificarea se face conform obiectivelor mandra”,
oper.de la laectia Si bemol major p.50,51
III.Predare -profesorul executa vocal exercitiile de in- -elevii executa impreuna cu ,,Noapte de
Comunicare- tonatie profesorul vara”,p.49 Exercitiul
insusirea noilor -profesorul solicita elevilor sa cante o sca- -elevii intoneaza gama si mi-
cunostinte si de- ra minora cunoscuta si un cantec in gama nor si cantecul cunoscut
prinderi tonalitatii
III.1.Intuitie -profesorul solicita elevilor sa gaseasca -elevii raspund ,,Leganelul
auditiva,vizuala,kines asemanarile si deosebirile intre fragmente- -un elev va solfegia lui Iisus”,
-tezica le muzicale pe care le prezinta.Intoneaza -elevii intoneaza p.53
centrat pe ,,la” si apoi pe ,,sol” exemplele, Dialogul
pentru a realize intuitia auditiva Exercitiul
-profesorul repeta intonarea utilizand
plansele corespunzatoare
-reia executia ,numind apoi un elev
-solicita celorlalti elevi sa execute
III.2 Dirijarea -profesorul cere elevilor sa deschida -elevii raspund:sunetele into- ,,Leganelul
invatarii manualul la pag.53 si sa urmareasca pe nate corespund cu notele scrise lui Iisus” Exercitiul
portative primele 4 masuri,pentru a obser- -elevii urmaresc partitura si ex- p.53 Demonstratia
va corespondenta intre auditiv,visual si ki- trag scara muzicala si o notea-
nestezic za in caiete,cu armura cores-
-intoneaza integral cantecul pe cuvinte si punzatoare
apoi solfegiaza,solicitand elevilor sa ur-
mareasca partitura sis a extraga scara din
cantec
III.3 Concluzia dirija- -profesorul anunta ca noua scara poarta Elevii raspund cu ajutorul pro- -plansa cu
rii invatarii si titlul numele de ,,sol minor” si pentru ca din ea fesorului:cantecul trebuie sa se scara gamei Dialogul
lectiei sa se construiasca un cantec,trebuie sa in- termine cu treapta I(tonica-sol) sol minor Explicatia
deplineasca cateva conditii pe care le vor scara sa aiba 3 m intre treptele -plansa a-
descoperi impreuna I-III(sol-si) cordurilor
de pe trepte-
le I-IV-V
IV.Aplicarea -profesorul va scrie gama,arpegiul si acor- -noteaza pe caiete
Mo- durile -studiaza systematic noul can-
mente- tec Observatia
le III- -ajutati de profesor,noteaza pe Exercitiul
IV= manual cu creionul acordurile
25 min -profesorul exersea cu elevii separate in-
susirea liniei melodice
-solicita elevilor sa evidentieze aspectul
poetic al textului in concordanta cu carac-
terul meditative,trist al minorului
V.Incheierea -profesorul impreuna cu elevii reiau cante- -dezbateri si impresii personale
10 min cul incercand un scenario(dialog,instru- CD- Auditia muzi-
mente sugerate de textul cantecului) player,CD cala
-auditia muzicala

S-ar putea să vă placă și