Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA: Şcoala Gimnazială Nr. 1 Ionitza Sandu Sturza din Saucesti


DISCIPLINA: Educaţie muzicală
PROPUNĂTOR: Prof. Răducan Vasile
DATA : 22.05.2018
CLASA: a V-a
SUBIECTUL: Timbrul instrumental (orchestra simfonica)
TIPUL LECŢIEI: mixt (verificare-predare)
DURATA: 50 min

COMPETENŢE GENERALE:
1. Dezvoltarea capacităţilor interpretative, vocale şi instrumentale;
4. Cultivarea sensibilităţii, a imaginaţiei şi a creativităţii muzicale/ artistice
Competenţe specifice:
1.1 interpretarea vocală, fluentă şi expresivă, la unison şi în diferite aranjamente armonico-polifonice, cântece aparţinând diferitelor tipuri de
muzică
4.1 cântarea nuanţată, corelând interpretareacu mesajul ce trebuie transmis

Obiective operaţionale:
A) cognitive:
1. să definesacă timbrul instrumental ;
2. să recunoască timbrele si instrumentele muzicale ;
3. să diferenţtieze timbrele instrumentale în audiţii;
4. să preia tonul corect;
B) psiho-motorii:
1. să menţină o ţinută corectă în timpul cântării;
C) afective:
1. să cânte cu participare afectivă şi sa asculte cu interes lucrarile audiate ;
2. să manifeste interes faţă de noutăţile aduse în predare.

METODE ŞI PROCEDEE : conversaţia, exerciţiul, audiţia, explicaţia, expunerea


MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
a) – cântece: “Deșteaptă-te române”, “Românașul”
 audiţii: -”Aria ducelui de Mantua” din opera Rigoletto – G.Verdi
- “Aria reginei noptii” din opera Flautul fermecat – W.A.Mozart
- ”Tom si Jerry”, “Petrică și lupul' de Serghei Prokofiev
b) – materiale: manual de educaţie muzicală, caiete de muzică, tablă,calculator, boxe.
FORMA DE ORGANIZARE: individual,frontal
RESURSE: - umane - 25 elevi
- temporale – 50 minute

BIBLIOGRAFIE:
1.Regeni, Rausch, Ciurumulescu, Simona. Educţie muzicală clasa a VI-a, Bucureşti, Editura Teora, 2012
2.Munteanu, Gabriela. Didactica educaţiei muzicale, Bucureşti, Editura Sigma, 2007
3. Vasile, Vasile. Metodica educţiei muzicale, Bucureşti, Editura Muzicală, 2004.

Nr. Etapele lecţiei Desfasurarea secventelor didactice


Crt. Evaluarea
Activitatea cadrului didactic Activitatea elevilor Aproxi Forma de organizare
Metode ma
re timp
1. Etapa pregatitoare Se pregătesc materialele necesare - se pregătesc pentru Conversația 5 min. Frontal O
a) moment organizatoric desfăşurării lectiei; începerea lecţiei b
Se verifică prezența și așezarea s
elevilor in bănci; e
Se asigură liniștea și ordinea in sala r
de clasă și ținuta corectă in timpul v
cântării; a
b) moment muzical Se intonează cântecul Deșteaptă-te - elevii execută cele Demonstra r
române!. propuse de profesor ția e
Se corectează dacă este cazul
respirația, intonația, emisia și ritmul Elevii intoneaza cantecele s
i
s
t
e
m
a
t
i
c
a

c
o
m
p
o
r
t
a
m
e
n
t
u
l
u
i

e
l
e
v
i
l
o
r
;

P
r
o
p
u
n
a
t
o
a
r
e
a

o
b
s
e
r
v
a

t
i
n
u
t
a

i
n

t
i
m
p
u
l

c
a
n
t
a
r
i
i
.
2. Verificarea Ce problemă muzicală și ce exemple Elevii raspund: ora trecută Conversaţia 10 min. Frontal O
(reactualizarea) lectiei muzicale am studiat ora trecută? am discutat despre timbrul Individual b
precedente vocal. s
Ce este timbrul vocal ? Timbrul vocal este e
calitatea unui sunet r
muzical de a fi recunoscut v
dupa vocea sau a
instrumentul care l-a r
produs. e
Care sunt principalele categorii de Principalele categorii de
timbru ? timbru sunt : timbru vocal s
și instrumental. i
In câte subcategorii se imparte Timbrul vocal se imparte s
timbrul vocal ? in : t
- voci de copii care cântă Conversaţia e
in registrul mediu (voci m
egale) a
- voci de femei in t
registrul acut (soprana) ; i
registrul mediu (soprana c
dramatică, mezzo- a
soprana) si grav (alto)
-voci de barbați: acut
(tenor), mediu (bariton),
grav (bas).
Ce se obține din asamblarea vocilor? Elevii răspund: Coruri
De cate feluri sunt corurile? - cor de voci egale
(alcatuit din voci ce fac
parte din aceeasi categorie
(de copii, de femei, de P
barbati) r
- cor mixt (alcatuit din o
Ce cantec am învățat ora trecută? voci din categorii diferite) b
Profesorul dă tonul, apoi cântecul se Românașul. a
intonează cu toată clasa, pe grupe și
individual. Intonează cântecul o
r
Atrage atenţia elevilor asupra audiţiei Auditia a
ce va urma, rugându-i să adopte o Elevii asculta cu atentie si l
atitudine şi poziţie specifice unei recunosc fragmentele a
astfel de activităţi. ( se va audia spre muzicale.
recunoastere un fragment din Aria
ducelui de Mantua din opera
Rigoletto compusa de G. VERDI
(voce de tenor), si Aria reginei noptii
din opera Flautul fermecat compusa
de W.A.Mozart.
O
b
s
e
r
v
a
r
e

s
i
s
t
e
m
a
t
i
c
a
3. Prezentarea materialului Se va audia lucrarea muzicală TOM Elevii ascultă cu atenţie, Audiţia 5 min Frontal O
stimul (moment si JERRY, se vor pune intrebări răspund la intrebări b
aperceptiv) asupra genului de muzical audiat, s
asupra instrumentelor ăi a felului e
acestora ăi spune elevilor că astăzi r
vor invața despre timbrul Explicatia v
instrumental. Conversatia a
Profesorul scrie titlul lecţiei pe tablă Scriu titlul lecţiei pe caiete r
„Timbrul instrumental” e

s
i
s
t
e
m
a
t
i
c
a

P
r
o
b
a

o
r
a
l
a
4. Prezentarea noului -se va face o clasificare a Elevii sunt atenti la Explicatia 10 min Frontal P
instrumentelor muzicale ce
conţinut explicatiile profesorului şi Conversatia r
alcatuiesc orchestra simfonică:
„Instrumentele muzicale ale noteaza in caiete. o
orchestrei simfonice se impart in
Frontal b
patru grupe: grupul instrumentelor cu
coarde, grupul instrumentelor de a
suflat din lemn, grupul
instrumentelor de suflat din alamă, si
grupul instrumentelor de percuție”   o
- se va vorbi despre instrumentele cu r
coarde: „la instrumentele cu coarde
a
sunetul se obține fie prin frecare,
lucru care se face cu ajutorul l
arcusului, fie prin ciupire, fie prin
a
lovire, astfel, dupa modul de
producere a sunetului, instrumentele ;
cu coarde se impart in: instrumente
cu coarde și arcus (vioara, viola, Elevii asculta cu atenţie
violoncelul, contrabasul), Expunerea
instrumente cu coarde ciupite, ( harpa
si chitara) si instrumente cu coarde
lovite ( pianul).
- se va vorbi despre instrumentele de
suflat din lemn: „la instrumentele de
suflat sunetul este produs de o
coloana de aer care trece printr-un
tub. Instrumentele de suflat din lemn
sunt: piculina, flautul, oboiul, cornul
englez, clarinetul, ( clarinetul poate fi
clarinet bas, sopran sau alto), fagotul,
contrafagotul.
- instrumentele de suflat din alama
sunt: cornul, trompeta, trombonul,
tuba.
-se va vorbi despre instrumentele de
percutie: ”Instrumentele de percutie
sunt de doua feluri: instrumente de
percutie neacordabile (cu sunet
nedeterminat) si instrumente de
percutie acordabile (cu sunet
determinat).Dintre instrumentele de
percutie neacordabile fac parte: toba
mare, toba mica, tamburina,talgerele,
castaniatele, triaglu, etc. Din Elevii asculta cu atenţie
instrumentele de percutie acordabile
fac parte: xilofonul, vibrafonul,
clopotele, timpanul.
- se vor studia imaginile cu
instrumente din manual

P
r
o
b
ă

o
r
a
l
a
5. Obţinerea performanţei În continuare vom asculta și viziona Elevii notează in caiete, Video- 15 min. Frontal
poemul simfonic “Petrica si lupul” ascultă cu interes si audiţia S
de Serghei Prokofiev, in care fiecare raspund la intrebari Exerciţiul e
personaj se recunoasșe prin melodia Expunerea
caracteristică și prin sonoritatea f
specifică a instrumentului care il a
intruchipează. c
Se va scrie audiţia pe tablă iar apoi se
vor spune cateva cuvinte despre a
compozitor. p
r
e
c
i
e
r
i
;
S
e
c
o
r
e
c
t
e
a
z
a
;

S
e

i
n
c
u
r
a
j
e
a
z
a
.
6. Fixarea si evaluarea Despre ce problema muzicala am Elevii raspund la intrebari. Conversatia 5 min. B
cunostintelor si discutat astazi? Ce exemple Frontal i
deprinderilor muzicale am folosit? l
Se fac aprecieri asupra modului in a
care au participat elevii la lectie, n
aprecieri asupra modului in care și-au t
insuşit elevii instrumentele orchestrei u
simfonice l
Sunt apreciati elevii care s-au Elevii receptioneaza.
remarcat; a
Pentru ora viitoare audiati si alte c
Tema pentru acasa exemple muzicale si incercati sa t
descoperiti ce instrumente muzicale i
7. sunt. v
i
t
a
t
i
l
o
r

e
f
e
c
t
u
a
t
e
.
20

S-ar putea să vă placă și