Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA :
CLASA: a IX-a A
PROFESOR : Sacalîș Monica
DISCIPLINA : Istoria muzicii
SUBIECTUL LECȚIEI: Viața și creația compozitorului Antonio Vivaldi
TIPUL LECŢIEI : combinată (predare – învățare)
OBIECTIV FUNDAMENTAL: Fixare de cunoștințe, fixare de priceperi și deprinderi

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- Să realizeze încadrarea stilistică în epoca Barocului muzical (perioadă, trăsături, genuri, forme, reprezentanți)
- Să cunoască viața și creația compozitorului Antonio Vivaldi
- Să recunoască auditiv lucrări compuse de Antonio Vivaldi
- Să își formeze deprinderi de audiție a lucrărilor, urmărindu-le în partitură
- Să își formeze deprinderi de analiză a lucrărilor audiate

Metode didactice : conversația, problematizare, exercițiul, explicația, învățarea prin descoperire

Mijloace de învățământ : fișe, tabla, creta, CD player, laptop

1
DEMERSUL DIDACTIC

SECVENȚELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI METODE MIJLO EVALUAR


LECŢIEI ACE E

1.Captarea - P. asigură liniștea în clasă. P. le E. abandonează alte preocupări și -exercițiul -Cd -colectivă
atenției propune elevilor ca și audiție, o lucrare audiază lucrarea. -audiția player -orală
a unui compozitor ce aparține -Laptop -frontală
perioadei Barocului.
2.Verificarea și - P. propune E. întrebări cu referire la Elevii răspund cu atenție la -conversația -tabla, -scrisă și
reactualizarea epoca Barocului muzical (periodizare, întrebările propuse de profesor. -exercițiul creta orală
cunoștințelor trăsături, genuri, forme) și compozitori -
reprezentativi. individuală
și frontală
3. Predare- -P. le prezintă E. detalii despre viața și E. își notează informațiile importante Orală
învățare creația unui alt compozitorului despre compozitorul Antonio Conversația Tabla Scrisă
Antonio Vivaldi (periodizare, studii, Vivaldi. Exercițiul Creta Individuală
activitate, lucrări) E. audiază lucrările propuse din Învățarea prin Cd Frontală
-P. le propune E. scurte audiții ale creația acestuia. descoperire player
anumitor lucrări vivaldiene. Audiția laptop

4.Fixare - P. propune o analiză mai în detaliu a E. își notează succint informații pe Conversa Fișe Individuală
unei lucrări compuse de A. Vivaldi, caiete, audiază lucrarea și urmăresc ția Frontală
„Anotimpurile„. Astfel, vor fi audiate fragmentele în exemplele de Explicația Cd Orală
fragmente din cele 4 părți ale lucrării, partitură. Exercițiul player Scrisă
Primăvara, Vara, Toamna și Iarna, Audiția laptop
urmărindu-se în partitură temele
importante și programul acestora.
(interpretare a violonistului dr. Rudolf
Fatyol)

2
5. Transfer de - P. împarte E. fișe ce cuprind temele E. analizează fragmentele muzicale Caiet Individuală
cunoștințe muzicale din fiecare parte a lucrării primite și le pun în ordinea în care Conversația Cd și frontală
audiate, Anotimpurile de A. Vivaldi, apar în lucrare, ordonând astfel Explicația player Scrisă și
cerându-le acestora, în urma temele principale ale celor 4 părți ale Exercițiul laptop orală
solfegierii, să le pună în ordine și să le lucrării. Audiția
lipească pe caiete.

6. Tema de casă P. le cere E. să cânte temele muzicale Conversația Tabla Frontala.


de pe fișe și să noteze pe caiete trei E. își notează tema. Creta
titluri de lucrări din creația
compozitorului A. Vivaldi.

Explicația

S-ar putea să vă placă și