Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecţie

Şcoala: Liceul Tehnologic Cajvana


Profesor: Ciubotaru Ovidiu-Mihai
Data:
Clasa: a VII-a
Unitatea de învăţare : Ritmul
Detaliere de conţinut: Trioletul
Tipul lecţiei: predare-invatare
Disciplina de învăţământ la care se susţine lecţia: Educaţie Muzicala
Aria curriculara: Arte
Durata orei : 50 min.
Competente specifice:
- să interpreteze vocal cântece în diferite măsuri;
- să utilizeze instrumente muzicale;
- să descopere în audiţie elementele de limbaj muzical nou
învăţate;
Competente operaţionale ale lecţiei:
- să interpreteze teme muzicale accesibile din lucrări celebre;
- să identifice în lucrările muzicale interpretate sau audiate
elementele noi de limbaj muzical învăţate (formule de triolet);
- să interpreteze cu sensibilitate şi expresivitate piesele
muzicale abordate;
Activitati de invatare:
- intuire auditivă;
- exersare ritmică;
- citire şi aplicare în cântec şi sofegiu;
- descoperirea în audiţii a noii formule;

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
Momentele lectiei Activitatea Profesorului Activitatea elevului
1.Moment - Organizarea clasei pentru buna - Preiau sarcinile propuse
organizatoric desfăşurare a lecţiei şi pregătirea
de profesor;
psihică pentru noua lecţie de
muzică;

2
2.Verificarea temei Va pune întrebări legate de lecţia preced- Răspund le întrebări
enta:
şi a cunoştinţelor
teoretice - Ce estenotiunea de mod? - Modul este un sistem de
relatii sonore specifice
muzicii populare, a carui
scara muzicala cuprinde
de la doua la sapte
sunete muzicale.

- Ce sunt modurile populare? - Scarile muzicale extrase


din cantecele noastre
populare se numesc
moduri populare

- Moduri populare de stare


- De cate feluri pot fi modurile populare?
majora si stare minora;

- Care sunt modurile populare de stare


minora pe care le-am studiat? - Modul dorian, care se
formeaza pe sunetul re;
- Modul frigian, care se
formeaza pe sunetul mi;
- Modul eolian, care se
formeaza pe sunetul la;
- Modul locrian, care se
formeaza pe sunetul si;

- Care sunt modurile populare de stare - Modul ionian, care se


majora pe care le-am studiat?

formeaza pe sunetul do;


- Modul lidian, care se
formeaza pe sunetul fa;
- Modul mixolidian, care
se formeaza pe sunetul
sol;

3. Anunţarea temei - Anunţa titlul lecţiei: „Trioletul - Elevii notează în caiet


-Pentru inceput, profesorul va da unele
şi a obiectivelor explicatii cu privire la notatia muzicala: titlul noii lecţii;
notatia muzicala foloseste doua sisteme
Divizare de valori de note : a) sistemul de valori
normala

Valori Divizare
binare exceptionala
binare- care se impart la 2 de exemlu
masuri de 2, 4, 6, 8, 16, timpi si b)
sistemul de valori ternare care se divid
la 3 de exemplu masuri de : 3, 6, 12… - Sunt atenţi si colaborează
-Va da definitia valorilor exceptionale
„Uneori (mai ales in muzica populara) cu profesorul si
valorile binare se divid , in mod
exceptional in 3, 5, 6, unitati egalesi consemnează in caiete.
rezulta formule ritmice numite Diviziuni
exceptionale” Cel mai frecvent intalnit
este Trioletul. Se va desena
pe tabla tabelul de mai jos:

- Se va enunta definitia trioletului:


„Trioletul este o formula ritmica
exceptionala alcatuta din trei valori
egale, ce se canta in loc de doua
valori de acelasi fel.

4. Consolidarea - Se va rezolva exercitii ritmice specifice - Elevii sunt mai intai atenţi la
acestei valori exceptionale;
conţinutului propus - Profesorul le va intona elevilor cantecul
profesor si apoi repeta
popular ‘’Cati feciori avem in sat’’ împreuna cu el ;
(Transilvanaia) pag. 14
- Elevii vor intona impreuna
- Profesorul va intona elevilor si cantecul
‘’Din livada’’, muzica Ana Motora-Ionescu, cu profesorul noul cantec
pag.15
prezentat, impreuna cu clasa,
apoi pe grupe;
5. Evaluarea 10 - învăţarea întregului material predat
9-însuşirea cunoştinţelor, cu 2-3 erori
8-reproducerea slabă a materialului

4
6. Asigurarea feed-
back-ului

S-ar putea să vă placă și