Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECȚIE 5

A: Date generale
Data: 15.05.2023 Școala:Colegiul Național George Coșbuc
Disciplina: Educație muzicală Propunător:Timea-Flavia-Soporan
Clasa: a VII-a Mentor: Flavia Demeter
Subiectul lecției:Opera în Romantism Coordonator: Conf.univ.dr. Diana Elena Sârb
Tipul lecției:mixtă
Competențe generale:
1. Operarea cu elemente de scris-citit și limbaj muzical
Competențe specifice:
1.1 să diferenţieze elementele componente ale genurilor muzicale scenice
Obiectivele operaționale ale lecției:
O1: să descrie elementele caracteristice ale operei în romantism
O2: Să identifice caracterul de operă din audiţiile propuse, observând expresivitatea și sonoritatea acestora;
O3. Să identifice compozitori , genuri și creații ale operei.
Strategii didactice:
Metode didactice: explicația, conversația, demonstrația, exercițiul, audiția.joc didactic(invatarea prin descoperire)
Mijloace didactice: tabla, orgă, laptop, material audio, PPT,videoproiector,boxe,pix,hârtie.rebus.
Forma de organizare: frontală
Audiții: Aria lui Figaro-W.A.Mozart, CORUL SOLDAȚILOR –OPERA FAUST-Charles Gounod, Charles Gounod- Roméo
et Juliet, Hector Berlioz -Les Troyens, Georges Bizet-Carmen(Habanera),Barbierul din Sevilla,Coțofana hoatță,Tancredi-
G.Rossini, Corul sclavilor evrei Nabucco, Othello- G.Verdi, Gaetano Donizetti- Elixirul dragosteiVincenzo Bellini-
Somnambula.
Timp: 50 minute;

B. DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Nr. Evenimentele Ob Activitatea Activitatea elevilor Metode Mijloace Evaluare
Crt Lecției Op. profesorului didactice didactice
1 Captarea atenției Moment organizatoric Salută și răspund
întrebărilor conversația
Profesorul salută
profesorului;
elevii, își pregătește
orga, Prin observarea
materialul necesar directă și
corectarea
pentru lecție și verifică
imediată a
prezența; greșelilor
Urmăresc indicațiile
a)Profesorul propune profesorului și repeat
după el exercițiile de
elevilor niște exerciții
încălzire.
de cultură vocală,
utilizând metoda de
încalzire Dalcroze , cu
ajutorul unui desen Intonează exercițiile
demonstrația,
muzical , pe tablă . melodice după
modelul oferit de
Încălzirea vocii cu profesor, respectând
indicațiile acestuia; vocea
exerciții de cultură profesorului
intonarea
vocală murmur cât și
colectivă
pe silabele-
ma,me,mi,mo,mu.

2 Dirijarea Reactualizarea conversaţia


învățării cunoștințelor însușite PPT examinatorie.
anterior Exercițiul
- profesorul adresează
elevilor întrebări
referitoare la genul de
operă – definiţie,
elementele
componente ale operei
in clasicism. -Opera face parte din
P: Cărei categorii de categoria muzicii
muzică îi aparţine vocal-dramatice,
opera? fiind cel mai
complex gen artistic,
totodată, un act
sincretic Conversația
P: Ce înseamnă -Opera reprezintă un
noţiunea de act sincretic,
sincretism? deoarece îmbină
elemente ale mai
multor arte: literatura
– libret; arta
dramatică – jocul
scenic al cântăreţilor;
arta coregrafică –
scene de balet; arta Conversația
plastică –decoruri, examinatorie
costume, machiaj;
arta sonoră (muzica)
P: Deci, ce este opera? – numere vocale,
corale, orchestrale.
-Opera este un gen ce
are la bază un libret,
fiind prezentat pe
scenă de cântăreţi-
actori, acompaniaţi
- profesorul adresează
de orchestră,
elevilor întrebări
cuprinzând numere
referitoare la perioada
corale, orchestrale şi
de desfăşurare a
coregrafice.
Clasicismului muzical,
-:
solicitând acestora să
menţioneze
reprezentanţii acestei Exercițiul
perioade pentru genul
de operă P: Ora trecută
aţi învăţat despre
prima perioadă
muzicală importantă
O2 pentru genul operei –
Clasicismul. Care este
perioada de
Clasicismul este
desfăşurare a acestui
perioada muzicală
curent muzical şi care
care se desfăşoară
sunt cei mai importanţi
între a doua jumătate
reprezentanţi ai operei
a secolului al XVIII-
clasice?
lea şi prima parte a Demonstația Video-proiector
secolului al XIX-lea.
Cei mai importanţi observarea
compozitori ai sistematică a
acestei perioade, care elevilor
O1 au abordat şi genul
-profesorul propune operei au fost: - Observare
O3 pentru audiţie un Wolfgang Amadeus sistematică
fragment dintr-o operă Mozart, Ludwig van - conversaţia
a compozitorului W. Beethoven. euristică
A. Mozart
- explicaţia
- profesorul solicită - elevii ascultă cu Audiția
participarea elevilor la atenţie fragmentul -joc didactic
realizarea unui scurt propus, recunoscând
joc (rebus), prin care auditiv opera din Boxe
aceştia vor descoperi care face parte
denumirea unei naţiuni fragmentul. Sursă audio
cu tradiţii în cultivarea
şi răspândirea genului -elevii urmăresc cu
de operă. atenţie Rebus
indicaţiile şi răspund -exercițiul
solicitării
profesorului PPT
P. întreaba- Ce cuvânt
apare pe verticala Pe verticală apare -explicația VIDEOPROIEC
acestui rebus? Ce cuvântul Italia, TOR
credeţi că reprezintă? centru cultural
important pentru Conversația
P: Aşa este. Italia a creaţia de operă. euristică Observarea
O1 reprezentat una dintre sistematică
cele mai importante -elevii sunt conduși
culturi muzicale intuitiv spre aflarea
europene, cu vaste subiectului noii lecții Joc didactic
tradiţii în genul operei.
De aceea, în cadrul
lecţiei de astăzi aveți
posibilitatea de a vă
îmbogăți cunoștințele
referitoare la genul
operei în perioada - explicaţia
Romantismului
muzical.
elevii ascultă cu
- profesorul atenție explicațiile
menţionează perioada profesorului
de desfăşurare a noului referitoare la
curent muzical, subiectul noii lecții
Romantismul,
amintind despre cele
mai importante culturi Observare
muzicale europene: sistematică
Italia, Germania,
Franţa.

2. Anunţarea titlului
lecţiei noi Tablă

P: Romantismul este o Explicația


perioadă foarte
importantă din istoria Marker
culturii universale, ce elevii ascultă cu
se desfăşoară pe atenție explicațiile
parcursul secolului al profesorului Conversația
XIX-lea. Opera este referitoare la PPT
unul dintre genurile subiectul noii lecții
preferate ale
compozitorilor
romantici, prezent în
creaţia compozitorilor
celor trei culturi
europene: Italia,
Germania şi Franţa.
Centrul european cu
cele mai puternice
tradiţii culturale şi
artistice este Italia.
Pentru lecția de astăzi
am pregătit o
prezentare powerpoint,
din care veți afla cele
mai importante date
despre opera romantică
italiană –
reprezentanți, lucrări.
O2 3.Dirijarea învățării - elevii vizionează
prezentarea ppt, ce
-profesorul le va are ca subiect Demonstația PPT Observare
prezenta PPT-ul care descrierea operei sistematică
va include informații italiene din perioada
referitoare Operei Romantismului Vodeoproiector
romantic din Italia , cât muzical –
și informații legate compozitori, lucrări
despre compozitorii importante, audiind,
reprezentanți ale în același timp, un Tablă
acestei perioade din fragment
Opera din romantism reprezentativ dintr-o
și lucrările acestora. operă celebră ale
Marker
fiecărui compozitor
-profesorul va scrie pe reprezentant.
tablă scurte idei
O3
importante de reținut și
Demonstația
principale din lecție.
-elevii vor scrie pe
caiet ideile scrise de
către profesor la
tablă și vor umări în
continuare indicațiile
profesorului.

3. Transferul Profesorul va face cu -Elevii vor răspunde Conversația PPT Observarea


cunoștințelor ei recapitulare pe baza întrebărilor adresate examinatorie sistematică
prezentării PPT-ului. de către profesor și
vor fi active la oră.
4. Fixarea Profesorul le va Elevii vor fi activi și Conversația PPT
cunoștințelor propune un exercițiu vor răspunde REBUS
de recapitulare pe baza individual/în grup. Apreciere
unui rebus. verbală
Profesorul le va oferi Elevii vor avea
feedback pentru toată sarcina să scrie pe Hărtie
clasa bilețelul dat de către Evaluarea
Pix
profesor , părerea lor Feedback
individuală ,atât pro
Apreciere scrisă
cât și contra, legată
despre predarea
acestuia .
C.PLANUL TABLEI
Opera în romantism. Curent opus obiectivității, romantismul pune accentul pe exaltare, subiectivism, imaginație și eroism,,
Genurile reprezentative, liedul și simfonia programatică în care sunetul însoțește cuvântul, modelând spiritul uman.
Subiectele precum istoria, natura, fantasticul, legendele, visul și iubirea fac loc spre finalul secolului al XIX-lea.
A- Hector Berlioz -Les Troyens, Charles Gounod- Roméo et Juliet, Georges Bizet-Carmen(Habanera)
Opera Italiană- Reprezentative pentru opera romantică sunt: opera clasică, melodrama și drama romantică.
Melodrama, gen specific romantismului. Caracteristici- : melodie în caracter rubato (liber), subiectul abordat este unul facil,
sentimental.
Reprezentantii operei romantice în Italia- G.Rossini, G.Verdi.
A- G.Rossini -Bărbierul din Sevilla,Coțofana hoață,Tancredi; G.Verdi- Corul sclavilor evrei ,,Nabucco,, , Othello
Alți reprezentanți- Gaetano Donizetti- Elixirul dragostei,Vincenzo Bellini- Somnambula.

S-ar putea să vă placă și