Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Şcoala : Liceul Tehnologic Cajvana


Clasa: a VII-a
Data:
Profesor: Ciubotaru Ovidiu-Mihai
Tipul lecţiei: mixtă
Subiectul lecţiei: a) teoretic: Cântecul propriu-zis.
b) practic-interpretare: „M-a făcut mama
oltean”(pag,148); „Radu mamii, Radule”(pag.148) ; De
ar fi mândra”(pag.149)
c) audiţie:
- Ionela Prodan – „M-a făcut mama oltean”
- Ileana Sararoiu – „Radu mamii, Radule”
- Nicolae Furdui Iancu – „Coborai din deal in vale”
- Irina Loghin şi Stefan Bănică senior –„Cine bate seara
la fereastra mea”

Premise teoretice: cunoaşterea genurilor muzicii populare.


Premise practice: deprinderi de solfegiere.

I. COMPETENŢE GENERALE:
1. Dezvoltarea capacităţilor interpretative, vocale şi instrumentale
2. Dezvoltarea capacităţii de receptare a muzicii şi formarea unei culturi
Muzicale
3. Cunoaşterea şi utilizarea elementelor de limbaj muzical
4. Cultivarea sensibilităţii, a imaginaţiei şi a creativităţii muzicale şi
artistice

II. COMPETENŢE SPECIFICE

1.1 interpretarea vocală a unor cântece de 2.3 sesizarea specificului diferitelor tipuri de
diferite tipuri şi genuri, controlând muzică (populară, uşoară, de operă)
schimbările de dinamică, timbru şi tempo
3.2 identificarea formei fixă sau libere
1.3 interpretarea unor teme muzicale a genurilor muzicii populare
accessibile din lucrări celebre
4.1 interpretarea cu sensibilitate şi
2.1 audierea diferitelor lucrări muzicale, expresivitate a piesele muzicale abordate
identificând tipul şi genul de muzică
4.4 descoperirea unor anumite formule de
2.2 exprimarea interesului faţă de bogăţia acompaniament ritmic sau instrumental
şi varietatea folclorului muzical
românesc, recunoscând în lucrările
audiate specificul zonal

RESURSE:

- Manual de educaţie muzicală, clasa a VI-a, Editura Teora.


- Caiete ale elevilor, casetofon, video-proiector, CD-uri, planşe.
Nr. Momentele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
crt.
1. Moment organizatoric Se realizează climatul necesar Elevii execută
desfaşurării lecţiei. cerinţele profesorului.
Se efectuează exerciţiile de
cultură vocală.
2. Reactualizarea Se pun întrebari pe tema lecţiilor Elevii vor da definiţia
cunoştinţelor precedente ( Balada). romanţei şi vor
raspunde întrebarilor
profesorului.

Se interpretează un colind laic şi Elevii execută


un cântec de nuntă, cântece melodiile propuse de
studiate în lecţiile precedente, in profesor.
grup, pe perechi, individual.

3. Captarea atenţiei şi Se va audia Ionela Prodan – „M- Elevii ascultă cu


anunţarea temei lecţiei a făcut mama oltean” atenţie audiţia şi
noi cântecul interpretat de
profesor.
Li se va spune elevilor că piesele
muzicale populare ce se pot Elevii recepţionează
interpreta în orice moment al noutatea, notându-şi
anlului, indiferent de anotimp în caiete titlul lecţiei
sau ocazie se numesc cântece şi definiţia.
propriu.zise.

Profesorul expune elevilor


informatii despre genul de cântec .
propriu-zis.

4. Desfaşurarea lecţiei Profesorul îndrumă elevii in Elevii vor raspunde


invaţarea cântecului “M-a făcut cerintelor
mama oltean”(pag.148) profesorului.
Cere elevilor să interpreteze in
grup, individual, câte doi.
Pune spre audiere piesa studiată. Elevii asculta cu
atenţie audiţia.
Îndrumă elevii în interpretarea
cântecului “Radu mamii,
Radule”(pag.148)

Îndrumă elevii în interpretarea


cântecului “De ar fi
mândra”(pag.149)
Pune spre audiere piesa studiată.

Expune planşe cu costume


populare din diferite zone ale
ţarii
5. Consolidarea lecţiei Da elevilor spre completare o Elevii asculta cu
fişă de evaluare cu întrebări din atentie şi răspund la
întregul capitol. întrebari.

S-ar putea să vă placă și