Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic de scurtă durată

Disciplina de studiu : Educația muzicală


Modulul : Muzica și alte arte
Tema: Relația muzică - dans în creațiile muzicale populare și academice.
Profesor : Stoleru Elena

DATA : 27.09.2019
CLASA : a 6-a
ARIA CURRICULARĂ : Arte
Disciplina de studiu : Educația muzicală
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE : Muzica și alte arte
TEMA LECȚIEI : Relația muzică - dans în creațiile muzicale populare și academice.
TIPUL LECȚIEI : Lectie mixta- verificare
TIMPUL REZERVAT : 45 min
COMPETENȚA SPECIFICPĂ :
4. Explorarea relațiilor dintre muzică și Eul personal, manifestând cultură muzicală ca parte componentă a culturii
spirituale.
UNITATEA DE COMPETENȚĂ :
1.1. Analizarea specificului genurilor muzicale academice generate de simbioza muzicii cu alte arte.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
O1. să-și însușească genul muzical popular
O2. să descifreze cântece noi
O3. să folosească noțiunile învățate în interpretatrea muzicală
O4. să definească și să recunoască genuri ale folclorului muziacal
O5. să intoneze corect și cu expresivitate cântece de joc
STRATEGII DIDACTICE :
Metode : metoda cubului, învățarea prin descoperire ,conversația, demonstraţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul,
metoda lucrului cu manualul( si alte materiale), jocul didactic.
Mijloace : - cântece,audiție, materiale didactice: manualul, Video-proiectorul, caietul de muzică, table
Forme de organizare : frontal, individual, activitate în echipa
STRATEGII DE EVALUARE: frontal, pe grupe, individual
BIBLIOGRAFIE :
- manualul clasei a-VI-a;autori Regeni Rausch , Simona Ciurumelescu, coord.sef Dragos Alexandrescu editura
Didactica si pedagogica r.a. ,Bucuresti 2005. -Îndrumar Metodologic si Metodica Predării ed. Muzicii în gimnaziu și
liceu. -Vasile Vasile – Metodica educației muzicale, București, Editura Muzicală 2004.

SCENARIUL LECȚIEI
Etapele Ob. t Activitatea profesorului Activitatea elevului
lecției operaț.
3’ Organizarea clasei -se pregăteşte pentru oră asigurând:
-creează condiţii optime pentru desfăşurarea orei -disciplina -pregătirea caietelor şi a
de educaţie muzicală - organizează colectivul de manualelor
Evocarea

elevi - pregăteşte materialul didactic - anunţă scopul intonează exerciţii de cultură vocală
şi obiectivele lecţiei - pune absente - face liniște
-intoneaza cu profesorul,exercitii de
Captarea atentiei
-Intonează exerciţii de emisie, respiraţie, emisie,respiratie,etc.
14’ omogenizare pe sunetele gamei Do Major
-se pregatesc pentru ascultare si
O5 15’ Dirijarea învăţării în tempo de joc - măsura de 2 patrimi

Realizarea sensului
20’ - elevii vor viziona un material în care se va cânta şi -elevii mai inâai asculta dupa care vor
dansa o hora, numita “Hora de la Paltinoasa”- unde interpreta pe cuvinte mai intai impreuna
interpreta, o fetita din zona Sucevei, va fi insotita si cu profesorul dupa care in grupuri dar si
de un grup de dansatori. Copiii vor intui idividual. - este un cantec de joc. - copiii
astfel,subiectul lectiei noi. -Se va scrie titlul lectiei notează în caiete - copiii ascultă şi
noi: CANTECUL DE JOC si DANSUL POPULAR Haideti notează -asculta şi notează
sa cantam si noi o melodie numita “Trageti hora” -in Copiii asculta si noteaza -elevii asculta
O6 5’ -vor viziona un alt material video ce contine diferite -elevii vor viziona imginile ,dar nu inainte
piese corale pe ritmul unor cantece de joc. “IAC- de a cunoaste cateva lucruri despre
Reflecția

ASA”; “SAPTE VAI SI-O VALEADANCA”-interpretate aceste mari personalitati ale muzicii
de corul SONGdirijor IOAN LUHIAN MIHALEA. romanesti.
“BRAUL AMESTECAT” -din repertoriul MARIEI
TANASE vor mai asculta “DRAGI MI-S CANTECELE
3’ Se pun întrebări referitoare la momentele audiate si Elevii primesc note dar si diferite
se face fixarea cunoștințelor învățate. Evaluarea abţibilduri pentru notarea lecţiei in caiete
elevilor. De memorat melodia „Mărie și Mărioară”și
Extinderea

de descoperit prin vizionare alte dansuri populare


românești.

S-ar putea să vă placă și