Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic de scurtă durată

Disciplina de studiu : Educația muzicală


Modulul : Muzica în viața mea
Tema: Însușirile sunetului muzical. Evenimentul sonor în creația muzicală.
Profesor :

DATA : 20.09.2019
CLASA : a 5-a
ARIA CURRICULARĂ : Arte
Disciplina de studiu : Educația muzicală
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE : Muzica în viața mea
TEMA LECȚIEI : Însușirile sunetului muzical. Evenimentul sonor în creația muzicală.
TIPUL LECȚIEI : Lecţia de formare a capacităţilor de înţelegere a cunoştinţelor
TIMPUL REZERVAT : 45 min
COMPETENȚA SPECIFICPĂ :
2. Interpretarea expresivă a muzicii în contexte educaționale și socioculturale, demonstrând deschidere pentru
valorizarea experiențelor artistice.
UNITATEA DE COMPETENȚĂ :
1.1. Specificarea elementelor limbajului muzical care dau expresie creației muzicale audiate/ interpretate.
1.2. Manifestarea elementelor de cultură vocal-corală la interpretarea expresivă a cântecelor.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
O1: să diferenţieze sursa sonoră şi direcţia de propagare a sunetului;
O2: să diferenţieze sunetele vocale de cele instrumentale;
O3: să reproducă un repertoriu de cântece receptate după auz, respectând disciplina impusă de cântarea în
colectiv;
O4: să cânte în grup, cu acompaniament muzical;
O5: să diferenţieze sunetele produse spontan de cele muzicale, care sunt elaborate
STRATEGII DIDACTICE :
Metode : exerciţiul/cântarea vocală şi instrumentală, conversaţia, demonstraţia, jocul didactic, audiţia muzicală

Mijloace : obiecte sonore confecţionate sau din natură (pietricele), calculator.

Forme de organizare : frontal, individual, pe grupe


STRATEGII DE EVALUARE: frontal, individual, pe grupe
BIBLIOGRAFIE :
Programa şcolară pentru disciplina Educaţie muzicală

Culegere de cântece pentru copii, Iudith Dan

SCENARIUL LECȚIEI

Etapele Ob. t Activitatea profesorului Activitatea elevului


lecției operaț.
1’ Moment organizatoric Pregătirea celor necesare pentru
Asigurarea condiţiilor optime desfăşurarea lecţiei.
desfăşurării lecţiei.
O1 6’ Captarea atenţiei •”Calul”, „Ploaie, Tunet. Furtună”
Folosirea obiectelor sonore •Miros florile;
Exerciţii-joc de respiraţie •Umflu balonul;
Exerciţii de omogenizare a vocilor •Sting lumânările de pe tort.
Exerciţii de încălzire vocală •Hansel şi Gretel (joc)
•Şuieratul locomotivei
•Claxonul maşinii
•Frunzele în vânt;
•Musca
Evocarea

O1,O2 3’
O3,O4,
O5 ANUNŢAREA TEMEI ŞI A
OBIECTIVELOR
•Cântarea vocală în colectiv •Receptarea mesajului
•Obiectivele lecţiei vor fi cd-ul cu „Graiul animalelor”

O3,O4 5’ prezentate elevilor într-o manieră


accesibilă printr-o trecere în revista
a mijloacelor de realizare selectate
pentru tema lecţiei.
•recunoaşterea sunetelor produse
spontan
REACTUALIZAREA
CUNOŞTINŢELOR
O2 15’ Dirijarea învăţării. •Elevii vor spune ce ştiu despre sunet de la
Realizarea sensului

•Sunetele muzicale limba română;


O3 •Sunetul este o vibraţie a aerului, •Interpretarea (după auz) în grup a
care poate sa fie auzit; dacă melodiei “Ceasul”, la unison, cu
această vibraţie produce o respiraţie,emisie şi dicţie corectă.
melodie, oricât de mica, avem •Vor descoperi ce fel de sunete au fost în
sunete muzicale această melodie (lungi – scurte, înalte-
•Exerciţii ritmice joase)
•Recunoaşterea unei bucăţi - recunoaşterea şi baterea ritmurilor
muzicale prin instrumentele cu muzicale date
care este interpretată - CD-ul „Dragonii salvează Ţara Muzicii”
O4 15’ Obţinerea performanţei • Reproducerea cântecului „Ceata lui
Reflecția

• Reproducerea cântecului „Ceata Piţigoi” vocal şi instrumental.


lui Piţigoi” vocal şi instrumental. • Intonarea unei linii melodice, prin
•Sunete muzicale imitaţie
•Sunete spontane • producerea unor sunete spontane
O5 5’ Încheierea lecţiei se vor evalua şi grupele, între ele
Elevii vor fi apreciaţi şi stimulaţi •Elevii au ca sarcină să repete cântecele
Extinderea

pentru efortul depus învăţate


Anunţarea temei pentru acasă.

S-ar putea să vă placă și