Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Instituția de învățământ:Liceul Teoretic ,,M.Eminescu”, mun. Edineț


Disciplina: Educația muzicală
Clasa: a V-a
Unitatea de conținut: Muzica și arta coregrafică
Subiectul lecției: Muzica și dansurile de societate
Tipul lecției: de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor
Unități de competențe:
 Caracterizarea și deosebirea auditivă a muzicii diferitor tipuri de dans;
 Argumentarea atitudinii proprii asupra artei coregrafice ca mijloc de exprimare și
comunicare.
Obiective operaționale:
La sfârşitul lecţiei, elevul va fi capabil:
O1 – să identifice la auz temele din creaţiile audiate;
O2 – să determine asemănările și deosebirile dintre diferite tipuri de dans: Menuet, Vals,
Tangoul;
O3 – să caracterizeze creațiile audiate;
O4 - să improvizeze/execute mişcări plastice în baza creațiilor audiate;
O5 - să interpreteze expresiv fragmentul din valsul Valurile Dunării de compozitorul I.
Ivanovici.
O6- să argumenteze propria atitudine asupra artei coregrafice ca mijloc de exprimare și
comunicare.
Tehnologia didactică a lecţiei:
Forme Metode, procedee şi tehnici Mijloace instrucţionale
Activităţi muzical-didactice: audiţia muzicii, Muzicale: Piesa Menuet, de L.van
frontal jocul muzical, activitate muzical – ritmică, cântul Beethoven; Suita de valsuri
individ vocal-coral, însuşirea cunoştinţelor muzicale şi Povestiri din pădurea vieneză de
ual despre muzică. J.Strauss, fragment din valsul
Metode: Valurile Dunării de I.Ivanovici,
 1. General didactice: explicaţie, analiză, tangoul La Cumparsita de
povestire, discuţie dirijată. C.H.Matos Rodrigues și La paloma
2. Specifice educaţiei muzicale: metoda acţiuni de S.Iradier.
iemoţionale, metoda audiţiei comentate, metoda Didactice: imagini ce reprezintă
dramaturgiei emoționale, metoda stimulării dansurile „Menuet”, „Vals”,
imaginaţiei. „Tangoul” fişe cu formule ritmice,
3. Moderne: metoda exploziei stelare,conversaţie vizualizarea textului cântecului,
euristică. fișă de autoevaluare
4. De evaluare: formativă interactivă - aprecierea Tehnice: calculator, prezentări
verbală, observarea sistemică, reflecție-bilanțul PPT
lecției, autoevaluare.

Ghid de învățare
(fișă de autoevaluare) produsul: Cultura auditivă
Descriptori de performanță
Criterii de succes Foarte bine: Bine: Suficient:
independent, Receptiv, atent,
sensibil, motivant implicat, cu mult
comportament sprijin
ghidat pe alocuri
de profesor

1
C1. Păstrez tăcerea triplă (înainte, în timpul
și imediat după sunarea muzicii)
C2. Urmăresc muzica de la început până la
sfârșit
C3. Trăiesc intens ceea ce ascult
C4. Cercetez expresivitatea limbajului
muzical, imaginea muzicii
C5. Argumentez propriile idei

N.B. elevii se autoevaluează folosind bifa.

Bibliografie:
Curriculum pentru învățământul gimnazial, clasele V-VIII, Chișinău, 2019
Borș A., Coroi E., Manual de Educație muzicală, clasa a 5-a, Știința, 2015
Marin M.,Cotovițkaia D., etc., Metodologie de implementare, Evaluare criterială prin descriptori
la disciplinele educație muzicală, educație plastică, educație tehnologică și educație fizică, în
clasa a V-a, IȘE, Chișinău 2018.

SCHIȚA DEMERSULUI DIDACTIC


Tehnologii didactice
operaționale

Secvențele
Obiectivele

Abordări de conţinut

Timp
Tehnici de
lecției Activităţi Mijloace şi evaluare
muzical- metode
didactice
O1  Audierea creației Activitate Strategii 1 Activismul
Menuet de L.van muzical- emoţional- Observare
Beethoven. Se auditivă; afective
caracterizează imaginea Caracterizarea Evaluarea
muzicală. muzicii; Metoda cunoștințelor
Evocare
Identificarea acţiunii despre dans
tipului de dans. emoţionale
O1  În vederea Audiţia muzicii Metoda 4 Cunoaşterea
aprofundării temei elevii stimulării temelor
audiază fragmente din imaginaţiei muzicale
suita de valsuri Povestiri
din pădurea vieneză de Audiţie
J.Strauss și melodiile problematizată
tangourilor La
Cumparsita și La Jocul muzical; Aptitudini de
paloma. Se identifică 5 creativitate
caracterul şi mijloacele Sarcini
O2 de expresie. didactice la
 Elevii determină Cântul vocal- nivel de
asemănările și coral – cunoaştere Evaluare
deosebirile dintre intonare; formativă
diferite tipuri de dans interactivă-
 Elevii fredonează şi aprecieri
improvizează în baza verbale
O3
temelor muzicale
cunoscute cu bătăi din
palme, cu gestul

2
melodios al mâinilor
etc.
O2  Învățătorul prezintă Cânt vocal- 8 Cultura
valsul Valurile Dunării coral; cântului:
de compozitorul român Încălzirea Criterii de
I.Ivanovici. vocilor; Metoda succes.
 Elevii Însuşirea caracterizării Reguli în
O3 interpretează/fredoneaz cunoştinţelor poetice a timpul
ă valsul Valurile muzicale şi muzicii cântului
Dunării. Elevii despre muzică;
identifică posibilităţile Caracterizarea Cunoaşterea
descriptive ale muzicii muzicii 4 termenilor
şi analizează /caracteri-
zează mesajul muzical
O1  Elevii re-audiază, Audiţie Metoda 10 Cultura
Realizarea audiţiei.
O2 apoi compară creaţiile: exploziei
sensului
Menuet de L.Van Compară stelare Reguli de
Beethoven; Povestiri din caracterul audiție.
pădurea vieneză de Menuetului cu Criterii de
J.Strauss; valsul Valurile cel al Valsului succes
Dunării de compozitorul și Tangoului. Evaluare
român I.Ivanovici, Care sunt Sarcini 4 formativă
O3 tangourile La asemănările didactice la interactivă-
Cumparsita și La şi care sunt nivel de aprecieri
paloma. deosebirile. aplicare verbale
 Elevii selectează Caracterizarea Observare
O4 termenii potriviţi muzicii
caracterizării imaginii
muzicale
O4 Improvizarea/ Activitate Metoda 9 Artistismul
O5 executarea mişcărilor muzical- dramaturgiei Interes
plastice în baza ritmică emoţionale; Autoevaluare
Reflecție O6 creațiilor asimilate Sarcini Evaluare
Bilanțul lecției: didactice la formativă-
Am înțeles… nivel de aprecieri
Nu mi-a fost clar… integrare. verbale
Mi-a plăcut…
Extindere Improvizarea melodiilor în caracter de dans. Realizarea unei imagini plastice în baza
unora dintre ele.

Probă practică de evaluare formativă


DISCIPLINA: Educația muzicală
Clasa: a V-a
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Muzica și arta coregrafică
UNITATEA DE CONȚINUT: Muzica și dansurile de societate
TIPUL LECŢIEI: de formare a capacităților de evaluare a cunoștințelor
Unități de competențe:
 Explicarea caracterului absolut al sincretismului în relația muzică-dans;
 Caracterizarea și deosebirea auditivă a muzicii diferitor tipuri de dans;

3
 Argumentarea atitudinii proprii asupra artei coregrafice ca mijloc de exprimare și
comunicare.
Obiective de evaluare:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor demonstra că sunt capabili:
O1- să recunoască muzica dansurilor de societate, audiind creațiile propuse;
O2 – să identifice caracterul creațiilor audiate;
O3 – să transpună impresiile și sentimentele muzicale în urma audierii creațiilor prin desen;
O4 – să grupeze instrumente muzicale populare: membranofone, aerofone, cordofone în urma
audierii piesei muzicale.
Materiale necesare: creații muzicale: Menuet, Vals, Tangoul, fișă de evaluare, creioane colorate
Instrucțiuni pentru elevi:
Sarcinile de lucru vor fi scrise pe fișa de evaluare pentru fiecare elev. Se vor realiza frontal.
Crieriile de evaluare pot fi afișate la tablă.
Algoritm de lucru:
1. citește în linişte şi cu atenţie criteriile de evaluare;
2. audiază creațiile propuse, respectând regulile de audiție;
3. realizează sarcinile independent;

Card pentru învățător (criterii de evaluare):


1. Recunoaște tipurile de dansuri de societate, audiind fiecare creație în liniște.
2. Identifică caracterul dansului audiat .
3. Audiază piesa „Valurile Dunării” de I.Ivanovici. Determină 2 instrumente muzicale din
piesă, bifează răspunsul corect. Apoi grupează instrumentele muzicale.
4. Alege una dintre creațiile audiate și reprezintă prin desen impresiile și emoțiile muzicale.
Fișă de evaluare pentru elev:

Probă practică de evaluare formativă


Subiectul: Muzica dansurilor de societate

Data:________________ Numele, prenumele elevului:_____________________

1. Recunoaște tipurile de dans de societate, audiind fiecare piesă. L01234


I piesă:___________________ ; a III-a piesă:____________________;
a II-a piesă:_______________ ; a IV-a piesă:____________________.

2. Identifică caracterul valsului audiat. L012


caracter ________________________________________________

3. Audiază creația „Valurile dunării”. L012345


a) Determină 2 instrumente muzicale din piesă, bifând răspunsul corect.

membranofone aerofone cordofone

4
b) Grupează instrumentele muzicale, trasând corespondențe. L0123

4. Alege una dintre piesele audiate și reprezintă prin desen impresiile și emoțiile
musicale. L0123

punctaj maxim: 20 puncte punctaj acumulat:_____ calificativ________

Criterii de evaluare Barem de apreciere Punctaj


1.Recunoaște tipurile de Câte 1 punct pentru fiecare răspuns corect 4 puncte
dansuri de societate,
audiind fiecare creație în
liniște.

2. Identifică caracterul 2 puncte pentru răspuns corect 2 puncte


dansului audiat
3. Audiază piesa „Valurile Câte 1 punct pentru încercuirea răspunsului 5 puncte
Dunării” de I.Ivanovici. corect.
Determină 2 instrumente Câte 1 punct pentru fiecare grupare corectă 3 puncte
muzicale din creația
audiată, bifează răspunsul
corect. Apoi grupează
instrumentele muzicale.

4. Alege una dintre 3 puncte pentru reprezentarea impresiilor și 6 puncte


creațiile audiate și emoțiilor muzicale
reprezintă prin desen 3 puncte pentru prezentarea creativă și succintă a
impresiile și emoțiile desenului
muzicale.

Total 20 puncte

Grilă de monitorizare
Nr. Numele, 1.Recunoașt 2.Identific 3. Audiază 4.Alege Punctaj Calificati
de prenumel e tipurile de ă piesa una maxim/ v
or e elevului dansuri de caracterul „Valurile dintre acumula
d societate, dansului Dunării” de creațiile t
audiind audiat I.Ivanovici. audiate și
fiecare .Determină 2 reprezint
creație în instrumente ă prin
liniște. muzicale din desen

5
piesă, impresiil
bifează e și
răspunsul emoțiile
corect. Apoi muzicale.
grupează
instrumentel
e muzicale.

4 puncte 2 puncte 8 puncte 6 puncte 20


puncte
1.
2.

S-ar putea să vă placă și