Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic de scurtă durată

Disciplina de studiu : Educația muzicală


Modulul : Imaginea și dramaturgia creației muzicale
Tema: Noţiunea de imagine muzicală.
Profesor : Georgescu Bogdan

CLASA : a 7-a
ARIA CURRICULARĂ : Arte
Disciplina de studiu : Educația muzicală
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE : Imaginea și dramaturgia creației muzicale
TEMA LECȚIEI : Noţiunea de imagine muzicală.
TIPUL LECȚIEI : Lecţia mixtă
TIMPUL REZERVAT : 45 min
COMPETENȚA SPECIFICPĂ :
4. Explorarea relațiilor dintre muzică și Eul personal, manifestând cultură muzicală ca parte componentă a cultu
rii spirituale.
UNITATEA DE COMPETENȚĂ :
1.1. Deosebirea după auz a constituenților principali ai imaginii muzicale din creațiile audiate.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
O1. Să identifice mijloacele de expresivitate muzicală și nucleul semantic în edificarea imaginii
muzicale
O2. Să determine tipul imaginii muzicale din creații
O3. Să interpreteze expresiv creațiile muzicale „Floricică de pe apă ”
O4 Să participe emoțional în actul de percepre/audiție /interpretare a muzicii .
STRATEGII DIDACTICE :
Metode : conversația , discuția dirijată , interogare multiprocesuală , exercițiul, asalt de idei ,
problematizare , clustering, Diagrama Venn , metoda acțiunii emoționale , metoda stimulării
imaginației , analiza și caracterizarea muzicală , audiție problematizată.
Mijloace : cartea „ Ghid muzical ” postere , calculator , fișe , manual , portretele compozitorilor ,
instrument muzical .
Forme de organizare : individual , în grup , frontal .
STRATEGII DE EVALUARE: individual , în grup , frontal .
Bibliografie:
1. „ Educație muzicală ” Curriculumul pentru învățămîntul gimnazial
2. „ Ghid de implementare a curiculumului modernizat pntru învțămîntul primar / gimnazial ” .
3. Manual de ed .muzicală cl . V-a .
4. Manual de Educație plastică ( clasele a V-a a VI-a )
5. Ion Gagim „ Dicționar de muzică ” .
6. Enciclopedia pentru tineri „ Lumea artelor ”

SCENARIUL LECȚIEI
Etapele Ob. t Activitatea profesorului Activitatea elevului
lecției operaț.
O4 1.Salutarea elevilor . Participa la discutie
O3 Propun elevilor să audieze un fragment muzical cu ochii închiși , Spun ce au observant in imagine
O1 5’ să urmărească muzica (conform tehnicii „ Văd , aud , simt ) , să Recapituleaza
determine instrumente muzicale sau voci , unde ne va transfera
Evocarea
Raspunde tema pentru acasa
muzica . Participa la exercitiu de inviorare a vocii
Auditie „ Ave Maria ” de G. Caccini . Noteaza tema noua si obictivele ei
Răspunsurile elevilor :
-sentimente
- voci
-tip de muzică
O2 25’ 7. Conversație despre genul „ cantată ” . Asculta cu atentie profesoara
Ca gen muzical , cantata apare în secolul XVII – lea .
Realizarea sensului

O3 Solicita explicatii suplimentare


O4 Compozitori care au abordat genul „ cantată ” : Audiaza
 Iohann Sebastian Bach Determina sentimente
 George Friedrich Handel Analizeaza
 Antonio Vivaldi Caracterizeaza
 Giovani B.Pergolesi Vizioneaza
 Joseph Haydn
Realizeaza lucru dupa manual
 Wolfgang Amadeus Mozart
Face concluzii
O5 13’ Johann
10 Sebastian
.Revenirea Bach
la tema și- a consacrat
generală viațașimuzicii
, la subiectul . A activat
obiectivele lecției Analizeaza si generalizeaza cele studiate
Elevii vor generaliza și sintetiza informațiile din cadrul lecției :
Reflecția

1.Ce este cantata


2. Care tip de imagine îi corespunde acestui gen
2. Care elemente constituie „ nucleul semantic ” al creației .
4.Se aseamănă după tipul de imagine muzicală genurile
„ suita ” și „ cantata ” ?
2 12. Tema pentru acasă Noteaza tema pentru acasa si sint atenti la
1. De căutat informații despre genul cantată . cerinte
De pregătit informații despre I.S.Bach .
Extinderea

S-ar putea să vă placă și