Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic de scurtă durată

Disciplina de studiu : Educația muzicală


Modulul : Muzica și alte arte
Tema: Muzica şi artele plastice: mijloace specifice de redare/ exprimare a realităţii.
Profesor : Stoleru Elena

DATA : 18.10.2019
CLASA : a 6-a
ARIA CURRICULARĂ : Arte
Disciplina de studiu : Educația muzicală
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE : Muzica și alte arte
TEMA LECȚIEI : Muzica şi artele plastice: mijloace specifice de redare/ exprimare a realităţii.
TIPUL LECȚIEI : Lecţia mixtă
TIMPUL REZERVAT : 45 min
COMPETENȚA SPECIFICPĂ :
1. Receptarea muzicii în situații de învățare și cotidiene, exprimând atitudine pozitivă pentru cunoașterea de
sine și a lumii prin arte.
UNITATEA DE COMPETENȚĂ :
1.2Compararea posibilităţile expresive şi descriptive ale limbajului muzical şi limbajului altor arte
OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
O1. Să cunoască posibilitățile expresive și descriptive de redare a realității a celor 2 arte : muzica și
artele plastice .
O2. Să se familiarizeze cu creații de valoare ce abordează genul „ peisaj ” ( muzical și plastic ) și autori
celebri ai genului
O3. Să analizeze posibilitățile expresive și descriptive în redarea peisajului muzical și cel plastic - suita
simfonică „ Șaherezada ” de N.A.Rimski –Korsakov și tabloul „ Furtună pe mare ” de I .
A.Aivazovschi .
O4. Să stabilească diferențele de ilustrare artistică a realității , limitele și posibilitpțile expresive și
descriptive în creațiile plastice și cele muzicale abordate în cadrul lecției .
O5. Să utilizeze terminologia muzicală specifică pentru caracterizarea și aprecierea creațiilor muzicale și
plastice abordate în cadrul lecției
O6. Să intoneze expresiv cîntecul „ Moara ”
O7.Să manifeste interes și preocupare practică pentru genurile muzicale și de artă plastică prin informarea
independentă despre valorile cultural –artistice .
O8. Să particpe emoțional în actul de percepere / audiție a creațiilor muzicale și plastice .
STRATEGII DIDACTICE :
Metode : conversația euristică , discuția dirijată ,explicație , dramaturgie emoțională,braynstorming ,
problematizare , diagrama Venn ,metoda stimulării imaginației , metoda acțiunii emoționale , analiza și
caracterizarea muzicală , metoda anticipării și revenirii .
Mijloace : calculator , PPT „ peisaje de I.Aivazovski ” , posterul „ Elemente de limbaj plastic ” , poster cu
valurile mării , manual de ed .muzicală cl V-a , manual de ed .plastică ( cl. V-a-VI-a ) , portretul
compozitorului N.A. Rimski –Korsakov , instrument muzical , fișe .
foi , carioca , creioane , acuarele , pensule .
Forme de organizare : frontal, individual
STRATEGII DE EVALUARE: individual , în grup , frontal .
1. „ Educație muzicală ” Curriculumul pentru învățămîntul gimnazial
2. „ Ghid de implementare a curiculumului modernizat pntru învțămîntul primar / gimnazial ” .
3. Manual de ed .muzicală cl . V-a .
4. Manual de Educație plastică ( clasele a V-a a VI-a )
5. Ion Gagim „ Dicționar de muzică ” .
6. Enciclopedia pentru tineri „ Lumea artelor ”
Vebografia:
http://school-help.ru/prezentacii/istoriya/725-prezentaciya-aivazovskii ,
http://www.slideshare.net/aditaciobanu/ikaivazovsky-painter-1431269 ,
https://akitainu.wordpress.com/tag/furtuna/
http://www.art-portrets.ru/artists/burya-na-more-nochyu.html#opis
https://www.youtube.com/watch?v=3HaisjcBJaU
https://www.youtube.com/watch?v=FgQ4Nz_kbzg Asta-i vacanța !

SCENARIUL LECȚIEI
Etapele Ob. t Activitatea profesorului Activitatea elevului
lecției operaț.
O1 Elevii vor privi imaginile din PPT / video „ Peisaje de I Se pregtesc de lectie
O2 .A.Aivazovski ” ( fragment ) Participa la discutie
Determinarea : interpreteaza
5’ -Sentimente , emoții , impresii lăsate de imaginile
văzute .
- Ce ați remarcat în aceste imagini ?
Astăzi vom face cunoștință cu 2 personalități deosebite , 2
pictori :
Evocarea

 Aivazovski – pictorul mărilor


 N . A .Rimski-Korsakov- „ pictor muzical”
Audiție muzicală „ Zborul cărăbușului ” din opera
„ Povestea țarului Saltan ”
-cunoștințe despre tabloul muzical .
-cunoștințe despre compozitor
Înviorarea vocilor
Interpretare vocal-corală „ Moara ”
Determinarea imaginilor muzicale prezentate .
Interpretarea cîntecului în grup .
O3 25’ Posibilitățile expresive și descriptive de redare a Converseaza
O4 realității a celor 2 arte : muzica și artele plastice . Audiaza
Conversație euristică „Basmul 1001 nopți ” Analizeaza
Să pornim în călătorie , Șaherezada își incepe povestea , Participa la discutie
să vedem unde de vom transfera , unde vom călători. Reaudiaza
Audiție muzicală Deseneaza
suita simfonică „ Șaherezada ” de N.A.Rimski –
Korsakov
-unde am călătorit ?
-ce imagini v-a trezit muzica ?
Analiza –caracterizare a creației conform parametrilor
cunoscuți .
- Ce dispoziția a mării ați simțit ?
- Discuție dirijată -Posibilitățile descriptive și expresive
ale muzicii în peisajul muzical .
Reaudiție muzicală - recrearea evenimentelor muzicale
Realizarea sensului

cu gestul plastic al mîinii , mișcări muzical -ritmice .


- În care artă ar mai putea fi redată marea ?
- Ce culori ați utiliza pentru a o reda ?
- Cu ajutorul căror elemente de limbaj plastic vom
realiza ?
- Cunoașteți care sînt tipurile peisajului ? ( explicație
conform manualului de Ed.plastică )
- Cunoștințe despre pictorul I.A.Aivazovschi
Prezentarea tabloului „ Furtună pe mare ” de
I.A.Aivazovschi .
Determinarea redării plastice a mării .
Detreminarea asemănărilor și a deosebirilor de
redare / ilustrare artistică a realității , limitele și
posibilitpțile expresive și descriptive în creațiile
plastice și cele muzicale .
Variante pentru ed. Plastică .
- Desenarea unui peisaj marin .
- Confecționarea unei corăbioare , colorarea și
stabilirea numelui , ornamentarea , decorarea .
(Origami )
Continuăm călătoria .
O5 13’ Improvizație muzicală : „ Asta-i vacanța ” Realizeaza o improvizaere
O6 https://www.youtube.com/watch?v=FgQ4Nz_kbzgAstept muzicala
O7 vacanta sa ma pot distra, Realizeaza un peisaj musical
O8 Sa merg iar la mare cu familia mea.
Mama se bronzeaza, tata face sport,
Eu ma joc si-apoi imi place sa inot!
Asta-i vacanta! Mergem la mare,
Ne jucam pe plaja, ne bronzam la soare.
Reflecția

Asta-i vacanta! Mergem la mare,


Ne jucam pe plaja, ne bronzam la soare.
Completarea ( ca acrostih ) cu noțiunile învățate la
lecție .
PEISAJ MUZICAL /PLASTIC
Evalaure finală : aprecierea activității elevilor și notarea
lor .
(Fiecare elev se va autoaprecia , amplasînd corabia pe
posterul cu Valurile mării de la tablă .
2 Tema pentru acasă . Sunt atenţi la cerinţe
1.Să studieze subiectul de la pag .90.
2. Să se informeze independent despre genul peisaj și
Extinderea

artiști plastici ( inclusiv din republică ) care abordează


acest gen .
3.Să citească basmele „1001 nopți ”

S-ar putea să vă placă și