Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic la educație muzicală clasa a VIII-a B

Subiectul lecției Genurile muzicii contemporane din neoclasicism. Genuri de divertisment (serenada și opereta)
Competența specifică
- Participarea afectivă în actul muzical de interpretare , receptare și promovare a valorilor muzicale naționale și universale .
Subcompetența
Intonarea expresivă a temelor / laitmotivelor din creații muzicale dramatice .
Obiective operaționale:.
1 . Cunoștințe :
1.1.Să cunoască date despre genul muzical „ operetă ”.
2.Competențe :
2.1 Să analizeze și să caracterizeze creația „ Mica serenadă „ utilizînd terminologia muzicală specifică.
2. 2 .Să audieze creațiile muzicale „Liliacul ” cvartetul de coarde J.Haydn
3.Atitudini :
3.1 Să participe emoțional în actul de percepre/audiție /interpretare a muzicii .
3.2. Să manifeste interes pentru creațiile muzicale naționale și universale .

Strategii educaționale :
a) Metode :
Clasice – conversația , discuția dirijată , explicația , exercițiul .
Moderne - asalt de idei , problematizare , clustering .
Specifice învățămîntului muzical – metoda acțiunii emoționale , metoda stimulării imaginației , analiza și caracterizarea , dramaturgia
muzicală .
b) Resurse : postere , calculator , fișe , manual de educație muzicală , portretul compozitorilor Mozart și J.Haydn , I.Strauss.
c) Tehnici de evaluare : individual , în grup , frontal .

Secvențele
Obiectivele Timp
lecției Conţinuturi de învățare şi tehnologii didactice Evaluare
operaţionale alocat
/Etape
I.Moment organizatoric .
Prezentarea imaginilor video din opereta „ Liliacul ” de I .Strauss , actul I
O
Determinarea :
-Ce ați observat specific în imaginile prezentate ? Observarea
3.1.
Întrebări : interesului și a
- Ce dispoziție , sentimente , emoții v-a trezit acest fragment ? gradului de
- Cu gen muzical studiat se aseamănă ? participare la
subiectul propus
II.Reactualizarea temei .
Opera –gen al artei teatrale .
Completarea posterului „ Opera ”
- gen muzical ....
- sincretismul artelor ..
- elemente ....
-varietăți .....
EVOCARE Opera
- compozitor –creator
-Opere studiate Aprecierea
cunoștințelor
acumulate și
aplicarea lor .

III.Verificarea temei de acasă .


Readiere- vizionare a unui fragment din opera ,,Mica serenadă ”
Suget , personaje principale .
Analiza –caracterizare muzicala Aprecierea
Exerciții de înviorare a vocii. culturii de
- Respirație „ Fulgul ” interpretare
- - -intonație – gama Do vocal-corală.
- Interpretare -verificare „ Aria lui Figaro ” ” cu acompaniament ritmic .
- Interpretare în grup .
- Concluzia : opera – gen muzical de proporții , abordare sincertică , caracter variat .
O
2.2.

IV.Anuțarea sbiectului lecției . Observarea


REALIZAREA
interesului pentru
SENSULUI
O V.Abordarea subiectului lecţiei , cunoștințe noi . tema nouă ,
1 .1.
După cum ați observat din imaginile prezentate la începutul lecției noastre vom studia azi despre un
gen muzical asemănător cu opera – opereta .

OPERÉTĂ, operete, s.f. Compoziție muzical-dramatică ușoară, scrisă pentru soliști, cor și orchestră pe
un libret cu conținut agreabil, în care cupletele cântate alternează cu cele vorbite.

Opereta este o compoziție muzical-dramatică de proporții mari, similară operei, și derivată din aceasta,
scrisă pe textul unui libret dramatic cu conținut agreabil, cel mai adesea umoristic, cu situații artificiale
și adesea neverosimile, în care cupletele cântate de soliști și cor alternează cu dialoguri vorbite și cu
dansul, totul însoțit de muzică interpretată de o orchestră.

Compozitorul și cel care a promovat foarte mult acest gen a fost I.Strauss . ragmentul pe care l-am
vizionat este din celebra sa operetă „ Liliacul ” . Realizarea
Astăzi avem o invitație la Teatrul de Operă și balet „ Maria Bieșu ” din capitală , unde vom admira sarcinilor propuse.
celebra operetă „ Crai Nou ” , creată de compozitorul Ciprian Porumbescu .

Informații despre opereta „ Crai Nou ” PPT „ Ciprian Porumbescu ”

VI.Aprofundarea în temă .
Opereta „Liliacul” – informații
Audiție - Corul fetelor și flăcăilor „ Haideți , haideți ! ” -

Determinarea :
- ce sentimente , emoții , stări sufletești a exprimat muzica ?
- ce ați observat interesant , neobișnuit în această creație ?
- cine a interpretat creația ?
- aparține creația data la muzica populară , muzica clasică sau la muzica ușoară ?

Analiza – caracterizare : Cunoștințe și


O Mod deprinderi de
2.1. Caracter analiză –
Tempo caracterizare a
Dinamica creațiilor muzicale
Interpret
Imagine
Descrierea muzicală a personajului : stări , sentimente , emoții .
O Aprecierea culturii
2.2. Selectarea din text a cuvintelor care caracterizează personajul operetei . de interpretare
vocal-corală
Lucru după manual
Vizionare a unui fragment din opereta „ Liliacul ”
Determinarea asemănărilor și desosebirilor operetelor .
O Angajarea în
3.1. Concluzia : Opereta -gen al muzicii teatrale , predomină muzica de dans , caracter distractiv , accesibilă discuție cu
publicului larg . aprecieri , judecăți
logice .

Generalizarea și
abstractizarea
cunoștințelor și
competențelor ,
VII.Generalizarea lecției .
aplicarea lor .
REFLCŢIE Revenirea la tema generală , la subiectul și la obiectivele lecției .
O
Elevii vor generaliza și sintetiza informațiile din cadrul lecției : operetă , carcater de divertisment .
3.2. Activismul ,
participarea
elevilor pe
VIII. Evaluarea rezultatelor .
parcursul lecției.
Analiza activității elevilor în cadrul lecției prin aprecieri , autoapreri , aprecieri reciproce .
Notarea elevilor .
Interesul pentru
realizarea
srcinilor propuse.
IX .Tema pe acasă .
- De studiat din manual subiectul despre „ Operetă ” .
EXTENSIE - De notat în caiet definiția „ operetă ” .
- De completat portofoliul cu informații despre „ operetă ” și compozitorii care au abordat acest
gen

S-ar putea să vă placă și