Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala gimnazială „Europa” Târgu Mureș


Prof. Învățământ primar: Cazan Artemiza Zoia
Propunător: Cocoară Giorgiana Mihaela
Data: 12.04.2022
Clasa: Pregătitoare B
Aria curriculară: Muzică și mișcare
Disciplina: Muzică
Unitatea de învățare:Unitatea 9: Grădina cu poezii
Subiectul lecției: „Vacanța mare”
Tipul lecției: Transmitere și însușire de noi cunoștințe
Formă de realizare: activitate integrată

Competențe specifice:
1.1. Receptarea unor sunete din mediul înconjurător, cu durate şi intensităţi contrastante
1.2. Diferenţierea sunetelor vorbite sau cântate
1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO1-La, cu o structură ritmico-melodică asemănătoare cântecelor din
folclorul copiilor
2.1.Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare

 Domenii integrate:
 Educație fizică
1.2. Identificarea principalelor caracteristici ale posturii corporale corecte

 Dezvoltare personală
2.3. Explorarea caracteristicilor fiinţelor şi obiectelor preferate şi a interacţiunii simple cu acestea

Obiective operaționale:

O1: Să interpreteze corect şi expresiv cântecul învăţat, pe baza audiției realizate anterior
O2: Să mențină o poziție corectă în timpul cântării, în vederea realizării unei emisii corespunzătoare a sunetelor
O3: Să execute corect balansatul mâinilor în concordanță cu ritmul muzical, pe baza exemplului oferit.

 Strategia didactică:
Tipul de experiențe de învățare: active și interactive, de exersare și aplicare practică
Sistemul metodologic: conversația, exercițiul, explicația, descrierea, munca independentă, munca în colectiv, observația
Sistemul resurselor curriculare: Programe școlare pentru disciplina Muzică și mișcare, Ministerul Educației Naționale
 Resurse:
Umane: 25 de elevi
Spațiale: sala de clasă
Temporale: 45 de minute
Materiale: imagini sugestive pentru vacanță, stickere cu echipa fluturașilor și echipa lalelelor, laptop, videoproiector

 Evaluare:
Stategii, metode și instrumente de evaluare: observarea sistematică a activităților și implicit a comportamentului
elevilor, aprecierea verbală

Bibliografie:
55_Dezvoltare personala_CP_II_OMEN.pdf
25_Matematica_explorarea_mediului_CP_II_OMEN.pdf
https://www.edums.ro/invprimar/Lb%20romana%20P%20I%20II.pdf
Curriculumului național pentru clasele primare, document de politici educaționale

Nr. Secvențele Ob. Conținutul informațional și Resurse Resurse Forme de Evaluare Obs. Psiho-
Crt. instruirii Op. demersul didactic procedural materiale organizare pedagog.
e
1. Moment Asigur cadrul optim pentru Instructaj Materiale Frontal Observarea
organizatoric desfășurarea activităților verbal didactice comporta-
propuse pentru ora de Muzică necesare mentului
și mișcare: activității elevilor
 spațiu educațional
 materialele didactice
 climat psihoafectiv
Se organizează colectivul de
elevi.
2. Anunțarea Le voi spune copiilor că tema Explicația Frontal Observarea
temei și a de astăzi este „Vine vacanța sistematică
obiectivelor mare” și le voi spune
operaționale obiectivele pe înțelesul lor.
3. Captarea Voi iniția o conversație despre Conversați Imagini Frontal Observarea Le
atenției vacanța mare, prezentându-le a specifice sistematică reamintesc
imaginile sugestive(Anexa 1), vacanței că trebuie să
iar apoi îi voi lăsa pe câțiva se respecte și
dintre elevi să îmi spună ce își să nu
doresc să facă în această răspundă
vacanță și unde vor să doar dacă
meargă. ridică
mânuța.
4. Comunicarea Le voi prezenta câteva exerciții Observația, Stickere, Frontal Observare Le spun să
noilor muzicale sub formă de joc : Explicația, videopro- sistematică fie atenți la
cunoștințe  umflăm balonul Demonstra- iector cântecel, să
 mirosim florile ția, păstreze
 suflăm lumânarea exercițiul poziția
și apoi exerciții pentru corectă în
încălzirea vocii: se vor imita bănci și să
sunete din natură (zumzăitul execute
albinei, sâsâitul șarpelui) corect
Se va audia noul mișcările
cântec(Anexa 2) și se va purta ritmice.
o discuție pe baza acestui
cântecel.
Îi voi întreba dacă le place
apoi voi spune că vor fi
împărțiți pe două grupe:
o grupa fluturașilor
(Anexa 3)
o grupa lalelelor(Anexa
4)
Se vor asculta pe rând strofele
cântecului și vom începe să
cântăm împreună de mai
multe ori cântecelul. Pe
parcursul cântecului, le voi
spune să se ridice în picioare
și să execute balansarea
mâinilor în stânga și în
dreapta, după exemplul oferit
de mine.
5. Fixarea Observația Frontal, Observarea Le spun să
cunoștințelor Pentru fixarea cunoștințelor, individual sistematică fie atenți
elevii vor trebui să cânte câte o Observarea
strofă pe grupe: grupa 1 prima comportame
strofă, iar grupa 2 strofa va ntului
cânta strofa a 2-a. elevilor
6. Obținerea Voi numi câțiva elevi pentru a Conversați Frontal Observarea
performanțelor ieși în fața clasei și a cânta a sistemică
și asigurarea singuri cântecelul. Observația
feedback-ului Exercițiul
7. Încheierea și Le voi oferi aprecieri verbale Observația Frontal Observare Le
evaluarea și le voi oferi recompensă sistematică reamintesc
activității elevilor care s-au implicat că vor primi
activ în cadrul activității. recompensă
doar cei care
au fost activi
Anexa 1
Vacanța mare
Etapa 3 : Captarea atenției
Anexa 2
Cântec- Vacanța mare- Lumea lui Morcovel
Refren:
Vine, vine vacanța mare

Și ce bine, ce bine îmi pare

O așteptam cu nerăbdare

Vacanța mea, vacanța mare

Strofa 1:
Vacanța mare a venit

Iară am mai crescut un pic

Lucruri multe am învățat

Și prietenii noi am legat

Strofa 2:
Noi în apă vrem să stăm

La soare să ne bronzăm

Mergem la munte sau la mare

Așa ne petrecem vacanța mare

Anexa 3
Grupa fluturașilor-elevii din această strofă cântă prima strofă și refrenul
Etapa 4: Comunicarea noilor cunoștințe
Anexa 4
Grupa lalelelor- elevii vor cânta a2-a strofă și refrenul
Etapa 4: Comunicarea noilor cunoștințe

S-ar putea să vă placă și