Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala gimnazială „Europa” Târgu Mureș


Prof. Învățământ primar: Cazan Artemiza Zoia
Propunător: Cocoară Giorgiana Mihaela
Data: 22.03.2022
Clasa: Pregătitoare
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea de învățare: Ordonarea și compararea numerelor naturale de la 0 la 31
Subiectul lecției: Ordonare, comparare, vecini
Tipul lecției: Lecția de formare sau consolidare de priceperi și deprinderi
Formă de realizare: activitate integrată

 Competențe specifice
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-31, folosind poziţionarea pe axa numerelor

 Domenii integrate:
Limba și literatura română:
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală
Matematică:
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31
5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza unui criteriu dat

Dezvoltare personală
2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară

 Obiective operaționale:
O1: Să ordoneze descrescător numerele de la 31 la 19, pe baza cunoștințelor acumulate.
O2: Să identifice minim un vecin al numerelor prezente în fișa de lucru, pe baza informațiilor oferite.
O3: Să stabilească corespondența dintre număr și mulțime, cu ajutorul cadrului didactic.

 Strategia didactică:
Tipul de experiențe de învățare: active și interactive, de exersare și aplicare practică
Sistemul metodologic: conversația, exercițiul, explicația, descrierea, munca independentă, observația
Sistemul resurselor curriculare: Curriculum pentru clasele primare, Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ ŞI
EXPLORAREA MEDIULUI Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a

 Resurse:
Umane: 25 de elevi
Spațiale: sala de clasă
Temporale: 45 de minute
Materiale: fișă de lucru

 Evaluare:
Stategii, metode și instrumente de evaluare: observarea sistematică a activităților și implicit a comportamentului elevilor, aprecierea
verbală

 Bibliografie:
55_Dezvoltare personala_CP_II_OMEN.pdf25_Matematica_explorarea_mediului_CP_II_OMEN.pdf
https://www.edums.ro/invprimar/Lb%20romana%20P%20I%20II.pdf
Curriculumului național pentru clasele primare, document de politici educaționale

Nr. Secvențele Ob. Conținutul Resurse Resurse Forme de Evaluare Obs. Psiho-
Crt. instruirii Op. informațional și procedural material organizare pedagog.
demersul didactic e e
1. Moment Asigur cadrul optim Instructaj Material Frontal Observarea
organizatoric pentru desfășurarea verbal e comportamentului
activităților propuse didactice elevilor
pentru ora de necesare
Comunicare în Limba activități
română(spațiu i: fișele
educațional, de lucru,
materialele didactice, imagini
climat prihoactiv) cu Dino
Se organizează
colectivul de elevi
2. Enunțarea temei Le voi spune elevilor că Conversați Frontal Observarea
și a obiectivelor astăzi vom face a sistematică
exercițiile din fișa de
lucru pentru a-l ajuta
pe Dino să ajungă la
căsuța lui.
3. Recapitularea și Voi începe prin Conversați Imagine Frontal Observarea Le voi
sistematizarea prezentarea unei a cu Dino, sistematică reaminti că
cunoștințelor imagini sugestive cu fișa de vor trebui
personajul Dino(Anexa lucru să ridice
1) , după care îi voi mâna
întreba dacă vor să îl pentru a
ajutăm pe acesta să răspunde la
ajungă la casa lui. întrebările
Elevii răspund:” Da, adresate.
vrem să îl ajutăm pe
Dino”
Mai departe voi începe
să prezint fișa de
lucru(Anexa 2) și voi
scrie pe tablă primul explicația
exercițiu. La primul
exercițiu elevii trebuie
O1 să găsească regula
pentru a putea rezolva
exercițiul. Cel de-al
O2 doilea exercițu are ca
scop aflarea vecinilor exercițiul
numerelor: 23, 19 și
29. Elevii trebuie să
scrie pe fiecare norișor,
soare sau pătrat
numărul corect. Vom
continua rezolvând
toate exercițiile,
explicându-le ce au de
făcut și implicându-mă
mai mult acolo unde
O3 obersația
este nevoie. Unul dintre
exerciții include literele
învățate, iar aici elevii
vor avea de trasat
corespondența de la
număr la mulțime.Voi
aștepta până când
fiecare dintre elevi va
reuși să termine
exercițiul.

4. Concluzii Îi voi întreba dacă au Observația Frontal Observare


nelămuriri și apoi voi sistematică
adresa aprecier
verbale.

Etapa 3- Recapitularea și sistematizarea cunoștințelor


Imagine sugestivă cu Dino-personajul invitat
A fost o dată un dinozaur verde cu coada solzoasă şi labele uriaşe. Dacă nu ar fi fost un dinozaur zâmbitor şi prietenos ai fi putut foarte
uşor să te sperii de el. Dino, căci aşa îl chema, era însă cel mai bun dinozaur din lume şi nu ar fi făcut vreodată rău nimănui.

Anexa 2
Etapa 3- Recapitularea și sistematizarea cunoștințelor
Fișa de lucru

S-ar putea să vă placă și