Sunteți pe pagina 1din 7

DATA: 08.12.

2023

CLASA: C.P A

INVATATOARE: Dan Gabriela

PROFESOR METODIST: Mera Sorin

PROFESOR COORDONATOR: Borita Anca

ELEV PROPUNĂTOR: Domasneanu Miulescu Ana


CLASA: a XII-a B

PROIECT DE ACTIVITATE
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii

Disciplina: Matematică și explorarea mediului (MEM)

Unitatea de învățare: “Animalele”

Tema lecției: “Numărul și cifra 6”

Tipul lecției: Consolidare

Competențe specifice:
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;

1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31;

1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-31, folosind poziţionarea pe axa numerelor.

Obiective operaționale:

● Cognitive

O1- Să rezolve exercițiile din cadrul fișei de lucru;

O2- Să scrie corect cifrele învățate;

O3- Să identifice numărul de elemente din mulțimile prezentate;

● Psihomotorii

O4- Să aibă o postura corect și comodă pentru scris;

O5-Să mânuiască corespunzător instrumentele de scris;

● Afective

O6-Să prezinte interes pe parcursul activității;

Strategii didactice:

● Metode didactice: explicația, conversația, exercițiul.

● Mijloace de învățământ: fișă de lucru, fisa de colorat, caietul de lucru, laptop, videoproiector, catelusul Pufulete,
plansa, oase din hârtie autocolante.
● Forme de organizare: frontal, individual

Bibliografie:
Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 3418/19.03.2013 MINISTERUL EDUCAŢIEI
NAŢIONALE,,Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI Clasa pregătitoare, clasa I
şi clasa a II-a’’ Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013

DESFĂȘURAREA ACȚIUNII
ETAPELE
LECȚIEI/ CONȚINUTUL INFORMAȚIONAL STRATEGIA DIDACTICĂ
RESURS
E
TEMPOR
ALE METODE MIJLOACE FORME DE
DIDACTICE DIDACTIC ORGANIZARE
E
1.Moment
organizatoric Se creează condițiile psihopedagogice și organizatorice necesare desfășurării unei
lecții eficiente(pregătirea materialului didactic necesar, stabilirea ordinii și Conversația Frontal
1 minut
disciplinei, aranjarea mobilierului), astfel încât climatul să fie unul adecvat,
corespunzător.
● „Bună ziua! Eu mă numesc Ana și astăzi vom desfasura impreuna ora de
matematica si explorarea mediului..”
2. Captarea Le voi prezenta elevilor catelusul alaturi de care am venit astazi la scoala. Converstia
atenției “Astazi alaturi de mine a venit si catelusul Pufulete. El vrea sa vada cat de bine va
3 minute descurcati la matematica si explorarea mediului.”
Pufulete se prezinta elevilor:
“Buna copii! Eu sunt Pufulete, am auzit ca voi sunteti niste copii extrem de
inteligenti iar astazi am adus o cifra! Voi stiti oare ce cifra este aceasta?”
Se va prezenta elevilor cifra 6 din carton
3. Anunțarea “Astazi ne vom reaminti despre cifra 6 pentru a vedea si Pufulete cat de bine va Conversația cățelușul frontal
descurcati la matematica si explorarea mediului!” Pufulete
temei si a
competentelo
r specifice
vizate
1minut
4.Consolidar a) Reactualizarea cunoștințelor Conversația, fisa de lucru, frontal, individual
● M.I explicația, cățelușul
ea Pufulete, video
Pufulete le va da elevilor o fișă de lucru pe care aceștia o vor lucra individual. exercițiul
cunoștințelor proiector caiet
Anexa 1
20 minute ● Verificarea M.I de lucru
Se va verifica munca independentă, Pufulete apreciind modul in care copiii au
lucrat.
● Reactualizarea teoretică a cunoștințelor
Câte cifre ați învățat voi până acum?
R: Am învățat 7 cifre.
Care sunt aceste 7 cifre pe care voi le cunoașteți?
R: Cele 7 cifre sunt 0, 1, 2, 3, 4, 5 si 6
Care este ultima cifră învăţată?
R: Ultima cifră învăţată este cifra 6.
b) Reactualizarea propriu-zisă
Se vor rezolva Exercițiile din caietul de lucru de la pagina 45. Anexa 2
Se vor proiecta exercițiile la video proiector.
Se va rezolva exercitiul 3 de la pagina 45:
Haideți sa ne uităm la cele doua animale de acolo. Ce animale putem observa?
R: Putem observa un caine si o găină
Foarte bine, cum puteți vedea catelusul are niște oase iar găina niste buburuze.
Noi va trebui sa numaram oasele iar apoi buburuzele si sa scriem numarul acestora
in cele doua casete.
se va rezolva exercitiul 4:
Haideti sa vedem ce animalute avem in imaginile de mai jos si ce cifra este scrisa
pe fiecare dintre acestea!
R: Porc-1, Cocos-4, Caine-3, Pisicuta-2, Magar-6, Gasca-0 si Oaie-5.
Va trebui sa incercuim animalutele pe care sunt scrise numere mai mari decat 2 si
mai mici decat 6. Care sunt aceste numere? Ce animale vom incercui?
R: Aceste numere sunt: 3, 4 si 5 si vom incercui cainele, cocosul si oaia.
Se va rezolva exercitiul
Acum vom rezolva exercitiul 5 unde vom completa casetele cu vecinii numerelor
corespunzatoare.
Se va rezolva exercitiul 6 unde se vor completa casetele catelusilor cu numerele
care lipesc.

5. Evaluare Astazi alaturi de Pufulete ne vom juca un joculet! Conversația plansa, oase frontal
Pufulete a adus nistte oase si are nevoie de ajutorul vostru pentru a le grupa din hârtie
formativa/ Se va prezenta elevilor o plansa pe care sunt reprezentate mai multe casete in autocolanta,
munca dreptul carora este sunt scrise cifre. cățelușul
independentă Voi solicita elevii sa completeze casetele lipind oase respectand numarul indicat. Pufulete
12 minute
6. Activitate Elevii vor primi o fisa de colorat cu cifra 6. Anexa3 Conversația fisa de colorat individual
in
completare
12 minute
7. Concluzii Se vor face aprecieri asupra comportamentui pe care elevii l-au abordat iar Conversația frontal
Pufulete v-a recompensa elevii.
si aprecieri
1 minut

Anexe
Anexa 1

Anexa 2
Anexa 3

S-ar putea să vă placă și