Sunteți pe pagina 1din 14

Proiect didactic

Proiect didactic

Data: 09.06.2023

Clasa: a II-a

Propunător: Biclea Georgiana

Disciplina: Matematică și explorarea mediului

Unitatea tematica: Numerele naturale in concentrul 0- 1000.

Tema: Înmulțirea si impartirea numerelor naturale in concentrul 0-100.

Tipul lecției: Consolidare.

Formă de realizare: Integrată

Scopul:

- Consolidarea si sistematizarea cunostintelor despre operatiile de înmulțire si impartire.


Obiectivele operaționale:

O1: să utilizeze corect noțiuni referitoare la terminologia matematică;

O2: să identifice răspunsul la ghicitorile matematice.

O3: să afle catul, produsul, jumatatea si sfertul unor numere naturale de doua cifre;

O4: să micsoreze de atatea ori triplul sfertului unui numar natural de doua cifre;

O5: să afle numarul necunoscut pe baza inmultirilor si impartirilor date.

Strategii didactice:

1. Metode și procedee: conversația, explicația, probematizarea, jocul didactic .


2. Material didactic: tablă, fișe de lucru, jetoane,planse.
3. Formă de organizare: frontal, pe grupe, individual.
4. Locul de desfășurare: sala de clasă
5. Timp: 45 minute
6. Resurse:
7. - Umane: 26 elevi
8. - Temporale: 45 minute
9. -Bibliografice:
10.- Programa scolara pentru disciplina Matematica si explorarea mediului, Bucuresti, 2013;
11.- Ghidul cadrului didactic, clasa a II-a, Ed. Ars Libri, 2014;
12.- www.didactic.ro;
13.- www. twinkl.ro;
14.- www.clasamea.eu
15.- www.google.com
Proiect didactic

Momentele Ob. Conținut esențializat Metode și Materiale Formă de


lecției Op procedee didactice organizare
Moment Se asigură un climat optim pentru o Conversația frontal

organizatoric bună desfășurare a lecției.


Se pregătesc materialele necesare.
2’
Reactualiarea O1 Se spun câteva ghicitori, iar elevii Conversația frontal

cunoștințelor trebuie sa ghiceasca raspunsul: individual


Cifrele au deseori Explicația
3’
Intre ele si un ,,ori’’
Un semn foarte cumsecade,
Ce le face sa dea roade.
O2 - Despre ce operatie matematica
credeti voi ca este vorba?

Daca faci o impartire,


Orisicat ar fi de mare,
Rezultatul , nu va mire,
E de fapt o intrebare.
- Care este operatia matematica
care are ca rezultat o intrebare?
- Ce intrebare este?

Captarea Captarea atentiei se realizeaza prin Conversația planse frontal

atenției și discutii cu elevii despre 1 Iunie-Ziua individual


copilului. Explicația
anunțarea
-Copii, ce ati sarbatorit voi pe 1 Iunie?
temei
-Unde ati petrecut aceasta zi?
5’
Astazi o sa va spun o poveste despre doi
copii de varsta voastra care au petrecut
aceasta zi la padure.Numele lor este
Mihai si Ana. Ei au avut parte de multe
peripetii pe care le vom descoperi
impreuna astazi,dar pentru a le afla va
trebui sa consolidam inmultirea si
impartirea numerelor naturale in
concentrul 0-100.
Se va scrie titlul lectiei la tabla si copiii
in caiete.
Dirijarea Elevilor le este prezentata o plansa Conversația plansa frontal

consolidării care este lipita pe tabla,cu o fetita si un


baiat ce tin in maini baloane pe care se Explicația jetoane individual
10’ O3
afla scrise niste operatii de inmultire si
Jocul didactic
impartire.Elevii vor acoperi baloanele cu
rezultatele corecte pe care le vor gasi
scrise pe jetoane colorate.
Elevii le vor rezolva, apoi vor lipi și
asambla pe tabla jetoanele.(Anexa 1)

Obținerea Li se continua povestea, relatata la Conversatia frontal


inceput ,elevilor. Explicația plansa
performanței
,,Copii, v-am spus ca Mihai si Ana s-au Problematizarea jetoane individual
15’
plimbat in padure de ziua copilului.Cum Jocul didactic fisa de lucru
O3 mergeau ei si se jucau cu baloanele s-au
intalnit cu o furnicuta pe nume
Lia.Furnicuta era suparata si plangea
deoarece se ratacise in padure.Copiii s-
O4
au oferit sa o ajute sa gaseasca drumul
spre musuroi.Au plecat ei voiosi,cand, la
un moment dat ,le-a aparut in cale o
sperietoare de pasari .Sperietoarea a zis
ca ii lasa sa-si continue drumul doar
daca trec de niste obstacole.’’
Se lipeste pe tabla traseul furnicutei si
fisa cu obstacolele acoperite.Elevii vor
primi fise cu obstacolele scrise separat
pe jetoane si vor scoate treptat cate un
O5 jeton cu cate un obstacol pentru a-l
rezolva.Va iesi cate un elev la tabla sa
depaseasca obstacolul.Ceilalti elevi vor
rezolva individual exercitiul(obstacolul)
in caiete fiind in acelasi timp atenti ca in
cazul in care elevul de la tabla greseste
(se impiedica) un altul din banca sa vina
repede sa-l ajute. (Anexa 2)

Asigurarea O3 Povestea continua spunandu-le elevilor Conversașia fisa de lucru Munca in

feed-backului și ca leul a ajutat si el la gasirea drumului Explicația echipa


spre musuroi dand aparandu-i pe copii si
a trasnferului
furnicuta de alte animale fioroase. Elevii
de cunoștințe sunt asezati in grupe de cate 2 elevi.

8’ Vor primi cate o fisa cu operatii de


impartire pentru a afla pe baza
rezultatelor codul de culori adecvat.

(Anexa 3)
Tema pentru Se fac aprecieri verbale asupra Conversația Frontală

acasă desfășurării orei de curs.


Elevii primesc recompense.
2’
ANEXA 1
ANEXA 2
ANEXA 3
ANEXA 3

S-ar putea să vă placă și