Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECȚIE

Cadru didactic propunător: ALMAȘI CRISTINA


Instituția de învățământ: Școala Gimnazială George Coșbuc Sighetu Marmației
Clasa: Pregătitoare A
Disciplina/Discipline integrate: Matematică și explorarea mediului + AVAP
Unitatea tematică/ de învățare: “Parada florilor”
Subiectul lecției: : Numerele naturale de la 10 la 20: recunoaștere, formare, citire, scriere. Plante
de primăvară.
Categoria/ Tipul de lecție: Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor

Competențe specifice vizate:


MEM: 1.1. – recunoașterea și scrierea numerelor în concentrul 0-31;
1.2. – Compararea numerelo în concentrul 0-31;
1.3. – Ordonarea numerelor în concentrul 0-31, folosind poziționarea pe axa numerelor;
3.1. – Descrierea unor fenomene / procese / structuri repetitive simple, din mediul
apropiat, în scopul identificării unor regularități.
AVAP: 2.3. Realizarea de aplicații / compoziții / obiecte / construcții simple, pe baza interesului
direct

Obiectivul fundamental/Scopul lecției: Recunoașterea cifrelor de la 10 la 20 și a caracteristicilor


plantelor

Obiectivele operaționale: Până la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:


MEM:
O1 - să numere în ordine crescătoare și descrescătoare, din 1 în 1, de la 10 la 20;
O2 – să recunoască numerele de la 10 la 20;
O3 – să scrie numerele de la 10 la 20;
O4 – să identifice “vecinii” unui număr;
O5 – să compare numerele de la 10 la 20;
O6 – să descrie florile de primăvară;
AVAP:
O7 – să coloreze imaginea obținută, după unirea punctelor.

Strategia didactică:

Metode și procedee didactice: Conversația, Exercițiul, Jocul didactic, Explicația


Mijloace de învățământ: Roată, Albinuța Fifi, plicuri cu sarcini de lucru, tablă, marker, planșe,
fișe de lucru
Forma/ formele de organizare a activității elevilor: Frontal, individual, pe grupe
Forme de evaluare:
Metode și instrumente de evaluare: Observarea sistematică, aprecieri verbale
Resurse de timp: 45 min.
Bibliografie:
Ministerul Educației Naționale: Programă pentru disciplina Matematică și explorarea mediului,
clasa Pregătitoare, București, 2013;
Ministerul Educației Naționale: Programă pentru disciplina Arte vizuale și abilități practice,
clasa Pregătitoare, București, 2013;
www.logotalkie.com

1
SCENARIUL DIDACTIC
Etapele activității Ob. Activitatea profesorului și a elevilor Strategia Evaluarea
didactice op. instruirii activității și
alte observații
Metode și Mijloace de Forme
procedee învățământ de
organiza
re

1. Asigur condițiile optime Se pregătesc pentru ora


MOMENT pentru buna desfășurare a de Matematică și
ORGANIZA- lecției explorarea mediului.
TORIC.

(1 minut)

2. Se realizează cu ajutorul Elevii ascultă, cu Conversația.


CAPTAREA unei roți colorate și a atenție. Roată. Frontal. Observare
ATENȚIEI Albinuței Fifi. sistematică.

(3 minute) “- Copii, Albinuța Fifi a Albinuța Fifi.


adus cu ea această roată
colorată.
Pe roată, după cum Conversația.
puteți observa, sunt lipite Elevii răspund în cor, Frontal. Observare
plicuri. afirmativ. sistematică.
Albinuța Fifi își dorește
parteneri de joacă și e
tare curioasă dacă voi,
vreți să îi fiți parteneri.
Ce spuneți? … Ne jucăm
cu Albinuța Fifi?”.

2
3. Îi anunț pe elevi tema și Elevii sunt atenți la Conversația. Frontal Observare
ANUNȚAREA obiectivele lecției: informațiile transmise. sistematică
TEMEI ȘI A
OBIECTIVELOR “- Copii, astăzi la ora de
Matematică și
(1 minut) explorarea mediului, vom
consolida Numerele
naturale de la 10 la 20:
le vom recunoaște, le
citim, le scriem, le
ordonăm și le vom
compara”.

Voi scrie pe tablă data și Elevii sunt atenți la Conversația.


titlul lecției: “Numerele ceea ce scriu pe tablă. Tablă Frontal Observare
naturale de la 10 la 20: Marker sistematică
recunoaștere, formare,
citire, scriere. Plante de
Primăvară”.

4. CONSOLIDA- “Pentru a ne putea juca Elevii sunt atenți la Conversația. Frontal. Observare
REA ȘI cu Albinuța Fifi, vă informațiile transmise. sistematică.
SISTEMATI- propun următorul joc:
ZAREA “Învârte roata și
CUNOȘTINȚE- rezolvă””.
LOR
EXPLICAREA
(20 minute) REGULILOR JOCULUI:
Elevii sunt atenți la Explicația. Roată. Frontal. Observare
Le explic copiilor explicații. sistematică.
regulile jocului: Joc didactic.
“Voi numi un elev, care

3
vine și învârte roata.
După ce roata s-a oprit,
pe una dintre culori,
elevul desprinde plicul și,
după ce eu am citit
sarcina, o să o rezolve.
Voi sunteți atenți și veți
lucra în bancă, alături de
colegul vostru”

JOCUL DE PROBĂ

O1 Invit un elev să învârtă Elevul învârte roata și Conversația. Roată. Individ Aprecieri
O2 roata și să desprindă rezolvă sarcinile de ual. verbale.
O3 plicul, aferent culorii. lucru. Joc didactic. Plic.
O4
O5 JOCUL PROPRIU - ZIS

O1 Realizez jocul, numind Elevii vin și învârt roata Exercițiul. Aprecieri


O2 elevi, care să învârtă și rezolvă sarcinile de Roată. Individ verbale.
O3 roata și să rezolve lucru, la tablă și pe fișe, Conversația. Plic. ual.
O4 sarcinile de lucru, din în bănci. Tablă.
O5 plicuri. (ANEXA 1) Joc didactic Marker.
Fișe de lucru.

5.
ASIGURAREA Voi împărți elevilor o fișă Elevii primesc fișa de Exercițiul.
FEED - O1 (ANEXA 2) și, împărțiți lucru și lucrează, pe Fișă de lucru. Grupe Observare
BACKULUI în grupe de trei elevi, grupe, pentru a rezolva Joc didactic
sistematică
O7 aceștia vor rezolva fișa de și colorează.
(5minute) lucru.

4
Sarcina din fișa de lucru
este să unească punctele
pe care sunt scrise cifre,
în ordine crescătoare și să
coloreze imaginea
obținută.

6. Elevii sunt invitați, de Elevii indicați să Conversația


ACTIVITĂȚI Albinuța Fifi, la un joc răspundă la întrebări Jocul didactic Planșe cu Frontal. Aprecieri
RECREATIVE intitulat: “Fifi vrea să primesc poze cu flori verbale.
știe!” ghiocel, lalea, liliac, Individ
(13 minute) brândușă, toporași, ual.
Copiii vor descoperi narcise, lăcrămioare,
planșe cu flori de zambile, bujor, păpădie.
primavera și vor trebui să
răspundă la întrebările: Ei răspund că aceste
flori înfloresc în
“- Cum se numește anotimpul de primăvară
floarea?”, și că, acestea, cresc în
pădure, în curte și pe
“-În ce anotimp câmp.
înflorește ea?”,

“- Ce culoare are
floarea?”,

“- Unde crește?”.

7. Voi face aprecieri Elevii ascultă, cu Conversația. Frontal. Aprecieri


ÎNCHEIEREA generale și individuale, atenție, aprecierile verbale.

5
ACTIVITĂȚII asupra participării făcute.
(2 minute elevilor la lecție, precum
și asupra
comportamentului lor pe
parcursul orei.

Albinuța Fifi le Elevii ascultă cu Conversația. Frontal. Aprecieri


mulțumește copiilor atenție. Albinuța Fifi. verbale.
pentru că i-au fost
parteneri de joc.

6
Anexe
ANEXA 1
SARCINI DE LUCRU PLICURI
PLICUL ALBASTRU:
RECUNOAȘTE URMĂTOARELE NUMERE, SCRISE PE CARTONAȘE: 12, 14, 15, 17,
19, 11, 18, 13, 16, 20.
PLICUL GALBEN:
SCRIE VECINII URMĂTOARELOR NUMERE:
_____ 11 _____ _____ 19 _____
_____ 15 _____ _____ 14 _____
_____ 10 _____ _____ 16 _____
_____ 18 _____ _____ 12 _____
PLICUL PORTOCALIU:
NUMĂRĂ ȘI COMPLETEAZĂ CÂTE FLORI SUNT DE FIECARE FEL.

PLICUL ROȘU:
AȘEAZĂ, ÎN ORDINE CRESCĂTOARE ȘI DESCRESCĂTOARE, NUMERELE:
19, 12, 15, 11, 18, 10, 17.
PLICUL VERDE:
COMPARĂ URMĂTOARELE NUMERE, FOLOSIND SEMNELE < , > , =

12 □ 15 19 □ 17 18 □18
16 □ 13 10 □ 11 20 □ 20
PLICUL ROZ:
COMPLETEAZĂ NUMERELE CARE LIPSESC:
● 12 , _____ , 14 , _____ , _____ , _____ , 18 ;
● 14 , _____ , 16 , 17 , _____ , _____ , _____ ●
● 20 , _____ , 18 , _____ , _____ , 15 ●

7
ANEXA 2

S-ar putea să vă placă și