Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

Data:
Unitatea de învățământ:
Clasa:
Profesor învățământ primar:
Aria curriculară: Matematică și științe
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea de învățare: Micul meu univers
Subiectul lecției: Transformări ale apei. Stări ale apei în natură.
Forma de realizare: activitate integrată
Domenii integrate: CLR, DP
Tipul lecției: predare

SCOPUL LECȚIEI: Formarea capacității de investigare a mediului înconjurător prin experimentarea


transformărilor apei în natură.

Competențe specifice:
MEM
1.4. Efectuarea de adunări și scăderi, mental și în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la
numărare
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularități din mediul apropiat
4.2. Identificarea unor consecințe ale unor acțiuni, fenomene, procese simple
5.1. Sortarea și clasificarea unor date din mediul apropiat pe baza a două criterii
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operații de adunare sau scădere, în concentrul
0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări schematice
CLR
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare
3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente
3.4. Exprimarea interesului pentru lectura unor texte simple, susținute de suport imagistic
DP
2.1.Asocierea emoțiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal și paraverbal
3.1.Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte variate

Obiective operaționale:
a) Cognitive
Nivelul I Nivelul II
O1 – să efectueze corect exerciții de adunare în O1II – să recunoască numerele naturale în
concentrul 0-20, cu trecere peste ordin concentrul 0-10
O2 – să recunoască cel puțin două fapte reale și O2II – să clasifice faptele reale și imaginare
două imaginare întâlnite în poveste O3II – să identifice o consecință a unui fenomen
O3 – să identifice minim 2 consecințe ale unor petrecut în natură
fenomene petrecute în natură O4II – să descrie ce se întâmplă cu gheața dacă
O4 – să descrie cel puțin un experiment cu stă la căldură
concluziile aferente O5II – să realizeze experimente simple cu
O5 – să realizeze experimente simple cu ajutorul ajutorul apei
apei
O6 – să explice cel puțin unul dintre noii termeni
ai lecției (evaporare, condensare, topire, fierbere,
înghețare)
O7 – să denumească cel puțin una din cele trei
stări prin care trece apa

b) Afective:
OA1 – să exprime emoții legate de activitate;
OA2 – să coopereze cu colegii în vederea realizării sarcinilor pe echipe.
c) Psihomotorii:
OM1 – să utilizeze corect instrumentele de lucru;
OM2 – să adopte o poziție corectă în bancă.

Strategia didactică

Metode și procedee: conversația, exercițiul, explicația, demonstrația, experimentul, tehnica lecturii


explicative, problematizarea, munca independentă, brainstorming-ul, metoda învățării în perechi,
învățarea prin descoperire.
Mijloace didactice: calendar magnetic, fișe de lucru, recipiente cu apă și cuburi de gheață, fierbător
electric, laptop, videoproiector, bandă adezivă, manualul, manualul digital, auxiliar didactic, soft
educațional, farfurie, tabla albă, instrumente de scris, coală A3, abțibilduri-recompense
Forma de organizare: frontal, individual, pe echipe
Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale,
stimulente, evaluare reciprocă
Resurse umane: 15 elevi
Resurse de timp: 45 de minute

Bibliografie:
1. Bălan, C., Voinea C., Andrei C., Stan N. (2021). Manual de Matematică și explorarea
mediului. Ed. Didactică și Pedagogică, București.
2. Programa școlară pentru disciplina Matematică și explorarea mediului, Clasa pregătitoare,
clasa I şi clasa a II-a, aprobată prin OM Nr. 3418/19.03.2013
3. Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română, Clasa pregătitoare, clasa I
şi clasa a II-a, aprobată prin OM Nr. 3418/19.03.2013
4. Programa şcolară pentru disciplina Dezvoltare personală, Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa
a II-a, aprobată prin OM Nr. 3418/19.03.2013
5. G. Bratu, Aplicaţii ale metodelor de gândire critică în învăţământul primar, Ed. Humanitas
Educaţional, 2004
SCENARIUL DIDACTIC

Etapa Ob. Conţinutul instructiv-educativ Strategii didactice


lecției/ op.
Metode și Resurse materiale Forme de Evaluare
Durată
procedee organizare
Se crează condițiile optime necesare unei bune
desfășurări ale orei de Matematică și explorarea Dialogul
1.Moment mediului: aerisirea sălii de clasă, pregătirea Calendar magnetic Observarea
organizatoric OM2 materialelor necesare, organizarea colectivului de Frontal sistematică a
elevi, precizarea modalităţii de desfăşurare a Distribuirea fișelor de comporta-
3 minute lecţiei: experimentul. Explicația lucru mentului
Se întreabă elevii în ce zi suntem, cum este
vremea, care sunt sentimentele lor în această
dimineață (rutina zilnică)
Pentru spargerea gheții se prezintă elevilor PPT-ul Ilustrații PPT Observarea
2.Captarea OM2 “Povestea picăturii de apă Pic” (Anexa 1) însoțită Conversația Frontal sistematică a
atenției de explicațiile profesorului. Elevii ascultă cu Laptop comporta-
OA1 atenție. În continuare vor fi puse întrebări Explicația mentului
5 minute referitoare la poveste: „Cine este personajul Videoproiector Individual Aprecieri
principal?”, „Ce se întâmplă cu acesta?” etc Ecran proiecție verbale
3.Anunţarea Se anunță elevii că astăzi se va experimenta, se
temei şi a OA1 vor rezolva probleme și exerciții, se va viziona Explicația Observarea
obiectivelor povești și filmulețe, se vor realiza proiecte pe Frontal sistematică a
echipe și, împreună, se va descoperi comporta-
2 minute transformările apei. Conversația mentului
OA2 Elevii ascultă cu interes și studiază materialele de
lucru primite.
Colectivul de elevi este împărțit în echipe, fiecare Conversația Fișe de lucru
echipă primind o fișă de cercetător (Anexa 2). Se
OM1 pornește o discuție cu elevii despre povestea
vizionată, se dau explicații despre împletirea Jocul didactic
faptelor imaginare cu cele reale, iar în acest scop Recipient pentru apă
se propune un joc: pe o fișă A3 prezentată la tablă, Frontal Aprecieri
împărțită în 2 coloane, elevii vor avea de lipit Explicația verbale
OA2 cartonașe cu fapte reale și imaginare reieșite din colective și
poveste (Anexa 3). Scopul jocului este acela de a Batiste individuale
face diferențierea clară între aceste două lumi (cea
4.Dirijarea reală și cea a basmelor).
învățării Pentru o mai bună înțelegere a transformărilor
apei și pentru a lua la cunoștință despre stările de Demonstrația Farfurie
agregare prin care aceasta trece în natură, se
propune vizionarea unui filmuleț educativ preluat
20 de minute O1 de pe manualul de Matematică și explorarea Cuburi de gheață
mediului, editura Intuitext sau:
Circuitul apei in natura | Prezentare AUDIO si ILUSTRATA
O1II pe intelesul copiilor... - YouTube Experimentul
Se propune colectivului următorul exercițiu: Fișe de lucru
transformarea sălii de clasă într-un mic laborator
în care elevii vor lua rolul de cercetători ce vor
O2 descoperi fenomenele naturii, vizionate mai În echipe
devreme, care se petrec zi de zi în viața reală și Observarea
care fac posibilă călătoria picăturii de apă. Se Marker sistematică a
prezintă stările de agregare ale acesteia: lichidă, Metoda comporta-
O2II gazoasă și solidă. Pentru acest experiment se învățării în mentului
prezintă elevilor apa în stare lichidă. grupuri mici elevilor
1.Evaporarea
Se vor umezi două batiste, apoi se vor așeza pe Bandă adezivă
calorifer, una dintre ele întinsă, cealaltă
împăturită, sau una pe calorifer (sub influența
O3 căldurii apa se evaporă) și cealaltă pe pervaz,
pentru a grăbi procesul de evaporare. După 10/5
minute vor observa deosebirea dintre ele. Coală colorată A3
2. Fierberea. Pentru că la primul experiment nu se
pot observa vaporii, se pune apă într-un ibric Observația
electric, se marchează cu un marker nivelul
O3II acesteia și se pune în funcțiune prin conectarea la
priza electrică. Soft educațional
3. Condensarea. Atunci când apa este supusă unei
surse foarte puternice de căldură, apa fierbe și
sunt eliberați vaporii – starea gazoază – care, Individual
dacă se acoperă vasul, are loc fenomenul de
O5 condensare, formându-se, din nou, picăturile de Demonstrația Laptop
apă. Evaluarea
4. Înghețarea. Folosind metoda problematizării, reciprocă
elevii vor fi întrebați ce cred ei despre picătura de
apă atunci când aceasta întâlnește un mediu
friguros (așa ca în frigider) – înghețare. Pentru a-i Videoproiector
OM2 ajuta să înțeleagă acest fenomen, sunt pregătite
câteva cuburi de gheață – starea solidă – care se
vor lua în palmă și se va observa că din starea Învățarea prin
solidă, sub influența căldurii mânuțelor, apa trece descoperire
iar în stare lichidă.
5. Topirea. Se poate observa și de la experimentul
O5II anterior cu cubul de gheață, dar se va pune și unul
pe o farfurioară pentru a se lăsa la temperatura Manualul digital
camerei. Se observă că acesta se topește mai lent,
căldura din sala de clasă fiind mai puțin puternică
decât cea a palmei. Cubul se transformă, încet-
încet, în apă, trecând iarăși la starea lichidă.
Pe tot parcursul acestor experimente, elevii vor
completa, în fișa cercetătorului, fenomenele
observate și stările apei.
Pentru a exersa și câteva operații de adunări și
scăderi în concentrul 0-20, cu trecere peste ordin,
pe spatele fișei de cercetător elevii vor avea de
rezolvat câteva exerciții, jucându-se cu picăturile Exercițiul
de apă și cu fulgii de zăpadă (Anexa 4).

5.Obținerea Aprecieri
feedback-ului O7 Se va cere micilor cercetători să redea, oral, cele 3 În echipe verbale
stări de agregare ale apei, verificându-și Conversația Fișa de lucru colective
8 minute individual corectitudinea notării acestora în fișă. Individual Autoevalua-
re
6.Asigurarea O4 Se vor pune întrebări despre informațiile aflate pe Observarea
transferului O6 tot parcursul lecției, concluzionând astfel cele Conversația Manualul tipărit Frontal sistematică
și a retenției O7 învățate. Elevii își vor nota tema pentru acasă:
5 minute O4II manual ex. 2 și 4 și probl. 3, de la pag. 67
Se vor face aprecieri generale și individuale
7.Încheierea asupra participării elevilor lecție, a Frontal
activității comportamentului lor pe parcursul orei. Se fac Conversația Abțibilduri fețe Aprecieri
recomandări privind continuarea experimentelor zâmbitoare/steluțe verbale
2 minute in timpul liber. Elevii primesc ca stimulente fețe Individual
zâmbitoare pentru colaborarea în echipe și pentru
rezolvarea fișelor.
Anexa 1 – PPT

Povestea picăturii
de apă „Pic ”

Slide 1
A fost odată o micuță picătură de apă pe nume Pic, așezată pe o petală de
ghiocel. Într-o zi, o rază de soare se aplecă asupra ei și o mângâie cu putere.

Slide 2
Picătura Pic devenea tot mai ușoară sub mângâierea razelor de soare și,
fericită că plutește, se ridică până la norul cel pufos. Acolo o așteptau mii și mii
de surori.

Slide 3
Neașteptatul vânt se arătă furios pe cer, lovind norii unul de altul. Micuța
noastră picătură se simți tot mai grea și, nemaiputându-se ține, căzu spre pământ.
Pe drum, îngheță de spaimă și de frig.

Slide 4
Ajunsă jos, privi îngrijorată în jur și le observă pe surorile ei înghețate cum
acopereau pământul cu un strat gros alb și rece.

Slide 5
Într-o zi, când soarele reapăru, Pic simți cum se topește de plăcere sub
atingerea îndrăzneață a unei raze.

Slide 6
Atunci intră în pământ și se lipi de tulpina primitoare a ghiocelului și se
lăsă absorbită de rădăcina lui. Astfel picătura Pic se simți foarte folositoare.
Zâmbi mulțumită și se întrebă:
-Oare ce aventuri mă așteaptă mâine?
Anexa 2
LABORATOR CERCETARE

Procesele prin care trece apa

Procesul 1

Procesul 2

Procesul 3

Procesul 4

Procesul 5

Stări ale apei în natură


Picătura Pic
Anexa 3

FAPTE REALE FAPTE IMAGINARE

ÎNGHEȚĂ
SE TOPEȘTE
VORBEȘTE FERICITĂ

ZÂMBEȘTE
PLUTEȘTE
Anexa 4

9 7

8 5

7 4

9 3
Pic are 4 frați mai mici și 7 frați mai mari. Câți
copii sunt în total în familia picăturii Pic?

Rezolvare:
_________________________________________

_________________________________________

R: ____________

S-ar putea să vă placă și