Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECȚIE

Data: ......
Grupa: Mijlocie
Proiect tematic: ,,Primăvara”
Tema săptămânală: ,,Flori de primăvară”
Domeniul experiențial: Domeniul Limbă și Comunicare
Categoria de activitate: Activitate de educarea limbajului
Tema activității: Eu spun una, tu spui multe!
Mijloc de realizare: Joc didactic
Titul activității: Dobândire de noi cunoștințe
Scopul activității: dezvoltarea exprimării orale și utilizarea corectă a structurilor verbale orale.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 - să numească imaginea și să indice corect dacă reprezintă un obiect sau mai multe obiecte;
O2 - să formuleze propoziții simple;

O3 - să manifeste interes pentru activitățile propuse;

O4 - să folosească corect formele de singular și plural ale substantivelor, despărțindu-le în silabe.

STRATEGIA DIDACTICA:
a) Metode și procedee: conversaţia, observaţia, problematizarea, jocul, explicaţia, exerciţiul, brainstorming-ul.
b) Forme de organizare a activității: activitatea independentă, activitatea frontală;
c) Mijloace didactice: imagini cu anotimpul de primăvara, bagheta Zânei Primăvara, coșulețe, buline, jetoane cu flori de
primăvară (lalele, zambile, narcise), tablă magnetică, plicuri, panoul Zânei Primăvara.

d) Resurse:
 temporale: 20 - 25 de minute;
 umane: 24 de preșcolari.

Sarcina didactică: Alegerea corectă a jetonului cu una sau mai multe imagini, exprimarea corectă a singularului și pluralului în
propoziții,despărțirea în silabe a cuvintelor date.

Regulile jocului: Copiii realizează cu ajutorul materialului dat sarcinile date de educatoare și aplaudă sau apreciază răspunsurile
corecte. Acesștia sunt împărțiți în două echipe, echipa lalelelor și echipa zambilelor. Pe măsuțe se află diverse jetoane cu flori de
primavară (narcise, zambile, lalele). Pe una dintre ele sunt imagini care denumesc un singur element, iar pe cealaltă imaginile care
denumesc mai multe elemente de același fel. Un copil dintr-o echipă va alege un jeton de pe prima masuță, denumește imaginea, iar
colegul din echipa adversă va veni la masuță să caute imaginea cu mai multe elemente. Fiecare răspuns corect este punctat cu o
bulină . Câștigă echipa cu cele mai multe buline.

Bibliografie:
1. Curriculum pentru educație timpurie 2019, Anexă la ordinul ministrului Educației Naționale nr.4694/02.08.2019.
2. Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani, Ionescu, M., Editura
Vanemonde, București, 2010.

Nr. Secvenţele activităţii Ob. Conţinut instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


Crt. op. Metode şi Materiale Forme de
procedee didactice organizare
1. Moment organizatoric Crearea condiţiilor necesare desfăşurării Capacitatea de a
activităţii: fi organizați
-aerisirea sălii;

-aranjarea mobilierului sub forma de careu


deschis;
-pregătirea materialului didactic necesar
desfășurării activității;
-intrarea ordonată a copiilor în sala de
grupă.

2. Captarea atenției Se va realiza prin aducerea în sala de grupa Frontal/ Capacitatea de a


a Zânei Primăvara și prin invitarea Individual răspunde la
preșcolarilor să interacționeze cu ea. Se are întrebări.
în vedere o conversație cu preșcolarii despre
primăvară. Conversaţia

3. Anunţarea temei şi Astăzi ne vom juca jocul “Eu spun una, tu Explicaţia Frontal
precizarea obiectivelor spui multe!”.

4. Prezentarea noului Copiii vor fi împărțiți în două grupe: grupa


conținut Lalelelor și grupa Zambilelor. Jetoane flori
Conversatia de Frontal
a)Explicarea și demonstrarea jocului: Explicatia primăvară
Demonstratia Buline Zâna
,,În fața voastră sunt două măsuțe. Pe Observatia Primăvara
O1 Exercițiul Tabla
fiecare dintre ele se află o mulțime jetoane magnetică
O2 reprezentând florile de primăvară. Pe o

O3 masuță sunt imagini care denumesc un Capacitatea de a


se focusa asupra
singur element, iar pe cealaltă imaginile explicațiilor
educatoarei.
care denumesc mai multe elemente de
același fel. Un copil dintr-o echipă va alege
un jeton de pe prima măsuță, denumește
imaginea, iar colegul din echipa adversă va
veni la masuță să caute imaginea cu mai
multe elemente. Pentru fiecare răspuns
corect echipa primește o bulină.

b)Jocul de probă: Se numește un copil și se


cere să aleagă de pe masă un jeton,
denumind imaginea reprezentată. Dacă
răspunsul este corect le cere celorlalți copii
să-l aplaude/ aprecieze, dacă răspunsul său
nu este corect se numește alt copil care îl va
corecta.

c)Jocul propiu-zis:

Vine în față un copil de la Echipa Lalelelor


și alege un jeton, reprezentând mai multe
elemente: “Eu am pe cartonas/ jeton multe
lalele”. Apoi va veni un copil din Echipa
Zambilelor și va selecta jetonul pe care se
afla un singur element:,,Eu am pe cartonaș o
lalea”.

5. Obținerea performanței Se atrage atenția asupra panoului cu Zâna Panou Zâna Frontal Capacitatea de a
Primăverii, acolo unde se află pliculețele Primăvara despărți corect în
O4 aduse de aceasta în interiorul cărora se află Observația Plicuri Individual silabe cuvintele
câte o sarcină, un total de 6 plicuri. Conversația date.
Buline
Se cere rezolvarea sarcinilor iar fiecare
răspuns corect este răsplătit cu o bulină.
Se cere despărțirea în silabe a cuvintelor
narcisă-narcise, zambilă-zambile, lalea-
lalele.

6. Încheierea activității Capacitatea


Se fac aprecieri individuale și generale. preșcolarilor de a
a)Aprecieri verbale Preșcolarii sunt lăudați și apreciați pentru realiza sarcinile
atingerea obiectivelor prin recompense. Recompens Individual propuse.
e
b)Fixarea temei
Ce am jucat astăzi? ,,Eu spun una, tu spui Conversația Frontal
multe”!

S-ar putea să vă placă și