Sunteți pe pagina 1din 44

Proiect de activitate

Prof . Zafiu Andreea-Elena


Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit nr. 32, Municipiul Ploiești
Data: 07.12.2021
Grupa: Mijlocie A
Domeniul experențial: Domeniul Științe(DȘ)- Matematică
Tema anuală: ,,Cine sunt/suntem?”
Tema saptamanală: Ajutoarele lui Moș Nicolae
Tema activității: ,,Cine numără corect?”
Mijlocul de realizare: Exerciții cu material individual
Tipul activității: de consolidare
Scopul: Consolidarea deprinderilor matematice de numărare în concentrul 1-5
Obiective operaționale:
O1: Să ordoneze cel puțin un șir numeric prin raportarea la termenii ,,crescător” și ,,descrescător”.
O2: Să identifice cifra corespunzătoare numărului de elemente expuse pe panou.
O3: Să completeze, prin numărare, numărul de elemente corespunzător.
O4: Să găsească perechea corespunzătoare fiecărui element.
O5: Să utilizeze corect limbajul matematic, în contextele date.
Strategia didactică:
• Metode și procedee didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observația, demonstrația.
• Mijloace didactice: Jetoane ce ilustrează obiecte de dimensiuni mici şi mari ( mașinuțe mari,
mașinuțe mici, păpuși mari, păpuși mici), planșe ce ilustrează spiriduși, planșe ce ilustrează
ghetuțe, cadouri ce reprezintă sarcinile de lucru, imagini ce ilustrează farfurii, jetoane ce
ilustrează fursecuri, jetoane ce ilustrează bombonele, ghetuță decorată, scrisoare de la Moș
Nicolae, sacul moșului, jetoane ce ilustrează numere, listă cu numele copiilor pentru
primirea cadourilor de la Moș.
• Forme de organizare: frontal, individual
Dimensiuni ale dezvoltării:
Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea
mediului apropiat.
Comportamente așteptate:
Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr şi cu numeraţia.
Durata: 30 de minute
Loc de desfășurare: sala de grupă Bibliografie:
1. MEC, Metoda proiectelor la vȃrstele timpurii, Ed. Minipred, Bucureşti, 2002.
2. MEC, Programa activităţilor instructiv-educative ȋn gradiniţa de copii şi Legislaţie şi
documente reglatoare, Ed. V&I Integral, Bucureşti, 2005.
3. MECT, Revista Învăţămȃntului Preşcolar nr. 3-4/2012, Bucureşti, 2012.
4. MECT, Curriculum pentru ȋnvăţămȃntul preşcolar ( 3-6/7 ani), 2008.
5. BREBEN, S., GONGEA, E., RUIU, G., FULGA, M.,Metode interactive de grup- ghid
metodic- 60 de metode şi 200 de aplicaţii practice pentru ȋnvăţămȃntul preşcolar, Ed. Arves,
Craiova, 2002.
6. PAISI LAZARESCU, M., EZECHIL, L., Laborator preşcolar,Ed. V&I Integral, Bucureşti,
2001.
7. PREDA, V., ( Coord), Ghidul metodologic şi aplicativ al educatoarei, Ed. Eurodidact,
ClujNapoca, 2006.

Desfășurarea activității

Strategia didactică
Etapele Ob. Conținutul Metode și Mijloace Forme de Evaluarea
activității Op. activității procedee didactice organizare
didactice
1. Momentul Se asigură condiţiile
organizatoric necesare desfăşurării
(2 min) activităţii: aerisirea
sălii de grupă,
pregătirea
materialului didactic,
aranjarea
mobilierului,
pregătirea copiilor.
2. Reactualizarea Se reactualizează conversația Frontală Observarea
cunoștințelor cunostințele comportamentului
dobândite dobândite anterior, Copiilor
anterior (3 respectiv număratul Evaluare
min) în concentrul 1-5. formativă
Se propune
O5 preșcolarilor să
definească termenii
de ,,crescător” și de
,,descrescător”,
precum să numere
O1 crescător și
descrescător în
concentrul Aprecieri verbale
1-5-1. Copiii execută
sarcina dată.
3. Captarea Se inițiază o discuție Observarea
atenției referitoare la comportamentului
(3 min) sărbătoarea Sfântului copiilor
Nicolae. Se solicită Aprecieri verbale
preșcolarilor să Conversația Frontal
povestească ce se Explicația
întâmplă în ziua de 6
decembrie. Aceștia
răspund că Moș
Nicolae le oferă
cadouri dacă au fost
cuminți și și-au
ascultat părinții. Se
propune copiilor să
numească ce daruri
au primit de la
Moșul.Aceștia
numesc ce cadouri au
primit, menționând
ca au fost cuminți.
Propunătoarea
întreabă copiii unde
găsesc toate aceste
daruri. Copiii
răspund că toate
cadourile le găsesc
dimineața în ghetuțe.
Se introduce
elementul surpriză-
ghetuța decorată,
unde se află o
scrisoare de la Moș
Anexa 1-
Nicolae(anexa 1):
,,Dragii moșului, (elemental
Sper că v-au plăcut surprizăghetuța
decorate și
cadourile pe care leați
scrisoarea de
găsit în ghetuțe! Ați
fost tare
cuminței! M-am la Moș
grăbit să ajung la toți Nicolae)
copiii și, din păcate,
am scăpat sacul de pe
umăr, iar toate
cadourile s-au
amestecat. Vă rog pe
voi să mă ajutați să le
punem în ordine!”
4. Anunțarea Se prezintă Conversația Anexa 2- Frontal
temei și a preșcolarilor sacul (sacul
obiectivelor moșului (anexa 2)cu moșului)
(1 min) multe cudouri în el și
se anunță că în
decursul activității
vor fi ajutoarele lui
Moș Nicolae. Se
precizează faptul că
vor realiza diverse
exerciţii
matematice de
numărare în
concentrul 1-5.
5. Dirijarea Se explică copiilor Conversația Anexa 3- Frontal
învățării că în sac se află Explicația (cutiile de Observarea
(7 min) cadouri de diferite diferite comportamentului
dimensiuni(anexa 3) dimensiuni ce copiilor
și pe fiecare dintre reprezintă
ele se află câte o cadourile)
sarcină de lucru care evaluare
trebuie rezolvată spre formativă
ajutorul Moșului. aprecieri
Aceștia sunt atenți la verbale
explicațiile primite.
Se solicită unui
preșcolar să vină în
față și să extragă un Anexa 4-
cadou din sac pe care Frontal
(cadoul nr 1,
este scris enunțul imagini ce
Conversația Observarea
primei sarcini: ilustrează
Să identifice cifra Explicația comportamentului
farfurii cu
corespunzătoare Observația fursecuri, copiilor
numărului de Exercițiul jetoane ce evaluare
fursecuri de pe ilustrează formativă
farfurie.(anexa fursecuri și aprecieri
4)Preșcolarul rezolvă numere) verbale
O2 sarcina dată: Farfuria
nr. 1 - cifra 2, care
corespunde unei
mulţimi de 2
elemente.
Anexa 5-
Următorul cadou
(cadoul nr 2, Observarea
(anexa 5)este extras
imagini ce Frontal comportamentului
de către alt copil.
ilustrează copiilor
Propunătoarea citește
ghetuțe, evaluare
sarcina lipită pe Conversația formativă
jetoane ce
cutie: Să completeze, Explicația
Observația
O3 Exercițiul
prin numărare, ilustrează aprecieri
numărul de bombonele, verbale
bombonele din jetoane ce
fiecare ghetuță ilustrează
numerotată numere)
corespunzător.
Copilul execută
sarcina de lucru:
ghetuței numerotate
cu cifra 5 îi
coresound o
mulțime de 5
elemente. Se solicit
altui preșcolar să
extragă următorul
cadou(anexa 6) din
sacul Moșului. Se
Frontal
citește sarcina de Anexa 6-
Conversația
lucru scrisă pe Explicația (cadoul nr 3, Observarea
cadou Observația imagini ce comportamentului
și se explică Exercițiul ilustrează sacii copiilor
exercițiul: să moșului, evaluare
completeze prin jetoane ce formativă
numărare, numărul ilustrează aprecieri verbale
de cadouri ce trebuie cadouri,
adăugate în fiecare jetoane ce
sac. Copilul rezolvă ilustrează
sarcina dată:în sacul numere)
numerotat cu cifra 5,
ce conține 2
elemente, mai
trebuie adăugate 3
elemente pentru a
forma o mulțime de
5 elemente.
6. Obținerea O4 Se anunță copiii că Conversația Anexa 7- Frontal Observarea
performanței în sacul moșului mai Explicația (cadoul nr 4, comportamentului
(3 min) există un singur Observația imagini ce copiilor
cadou(anexa 7) cu o Exercițiul ilustrează Aprecieri verbale
singură sarcina de spiridușii, Evaluare
lucru: să se gasească jetoane ce formativă
perechea potrivită ilustrează
fiecărui element, în mașinuțe,
funcție de mărime si păpuși de
dimensiuni
categorie: mașinuței
diferite)
mari îi corespunde
mașinuța mare, celei
mici îi corespunde
mașinuța mică,
păpușii mari îi
corespunde păpușa
mare, celei mici îi
corespunde păpușa
mica.
7. Feedback (7 Se distribuie o fişă Explicaţia Anexa 8- Frontal Observarea
min) de lucru (anexa 8)şi Observaţia (fisă de lucru) Individual comportamentului
se explică sarcinile Demonstraţ copiilor
acesteia: ia
• Să deseneze în Exercițiul Aprecieri
spațiul dat verbale
atâtea liniuțe Evaluare
vertical câți formativă
spiriduși sunt.
• Să
încercuiască
prima și a treia
ghetuță și să
taie cu o linie a
cincea ghetuță.
• Să numere
bombonelele și
să coloreze
căsuța ce
conține cifra
corespunzătoar
e.
8. Incheierea Se fac aprecieri Conversația Anexa 9- Frontal Evaluare
activității asupra modului de Explicația (lista cu numele formativă
(3 min) desfăşurare a copiilor, Aprecieri
activității, încercând recompensedaruri verbale și
să se evidenţieze , în de la moș individuale
mod deosebit Nicolae)
utilizarea corectă a
limbajului matematic.
Se prezintă copiilor o
listă cu numele lor și
li se povestește cum
că aceea este lista
copiilor cuminți care
vor primi daruri de la
moș Nicolae(anexa 9)
datorită ajutorului
oferit în rezolvarea
sarcinilor de lucru.
Anexe
Anexa 1
-ghetuța decorată-element –surpriză și scrisoarea de la moș Nicolae-
Anexa 2 -sacul lui Moș Nicolae-
Anexa 3
-cadourile din sacul Moșului și sarcinile aferente acestora-
Anexa 4
-cadoul nr 1, imagini ce ilustrează farfurii cu fursecuri, jetoane ce ilustrează cifre-
Anexa 5
-cadoul nr 2, imagini ce ilustrează ghetuțe, jetoane ce ilustrează bombonele, jetoane ce ilustrează cifre-
Anexa 6
-cadoul nr 3, imagini ce ilustrează sacul moșului, jetoane ce ilustrează cadouri, jetoane ce ilustrează cadouri-
Anexa 7
-cadoul nr 4, imagini ce ilustrează spiriduși, imagini ce ilustrează mașinuțe mari și mașinuțe mici, imagini ce
ilustrează păpuși mari și păpuși mici-
Anexa 8 -fișă de lucru-
Anexa 9
-lista cu numele copiilor cuminți, daruri de la moș Nicolae-

S-ar putea să vă placă și