Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA: 26.04.2023
CLASA : I
PROF. ÎNV. PRIMAR :
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială ,,
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe
OBIECTUL: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : U
TEMA LECŢIEI: Unități de măsură pentru timp : ziua, săptămâna, luna, anul
TIPUL LECŢIEI: consolidare
SCOPUL LECȚIEI : -Consolidarea cunoştinţelor despre unităţile de măsură a timpului (zilele săptămânii, lunile anului, anotimpuri)

COMPETENŢE SPECIFICE:
 MEM
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularități din mediul apropiat
4.2. Identificarea unor consecințe ale unor acțiuni, fenomene, procese simple
6.2. Utilizarea unor unități de măsură pentru determinarea și compararea duratelor unor activități cotidiene

 CLR
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral pe teme accesibile.
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate.

 MM
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mișcarea sugerată de text și ritm
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii,elevii vor fi capabili:
O1 – să numească zilele săptămânii ;
Obiectivul se consideră realizat dacă elevii numesc zilele săptămânii chiar și cu ajutorul cadrului didactic.
O2- să numească lunile anului;
Obiectivul se consideră realizat dacă elevii numesc lunile anului chiar și cu ajutorul cadrului didactic.
O3– să opereze cu noțiunile de ieri, azi, mâine;
Obiectivul se consideră realizat dacă elevii operează corect cu, cel puțin,o noțiune .
O4– să precizeze zilele/datele dintr-o anumită lună;
Obiectivul se consideră realizat dacă elevii precizează corect, cel puțin, trei situații solicitate.
O5 – să recunoască anotimpurile;
Obiectivul se consideră realizat dacă elevii recunosc anotimpurile chiar și cu ajutorul cadrului didactic.

ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICĂ:


a)Metode și procedee: exerciţiul,problematizarea, conversaţia, explicația, jocul didactic.
b)Mijloace de învățământ: fișe de lucru, cartonașe cu zilele săptămânii, markere, creioane colorate, palete cu fețe zâmbitoare/triste,
videoproiector.

c) Forme de organizare: activitate frontală, activitate în grupe, activitate individuală.


d) Forme de evaluare: aprecieri verbale, observarea sistematică a elevilor,aprecierea cu calificative.
e) Resurse temporale: 35 min.
f) Resurse umane: 10 elevi

BIBLIOGRAFIE :
 Roșu Mihail, Didactica predării matematicii în învățământul primar, Ministerul Educaţiei şi Cercetării Proiectul pentru
Învăţământul Rural, 2006
 Simionica Elena, Caraiman Florica, Matematica … prin joc, Editura Polirom, Iaşi, 1998.
Nr. Secvenţele Ob. Conţinutul învăţării Strategia Didactică Evaluare
crt. lecției op.
Metode și Mijloace de Mod de
procedee învățământ organizare

1 Asigurarea Se asigură cadrul optim pentru desfăşurarea în


climatului bune condiţii a lecţiei. Conversația
afectiv al
clasei
2 Verificarea Verific tema calitativ şi cantitativ. Conversația Caietele Frontal Aprecieri
temei elevilor verbale

3 Captarea Port cu elevii o discuție despre ajutorul dat fetei Conversaţia Frontal
atenţiei moșneagului în orele anterioare.
Îi întreb pe elevi cu cine s-a întâlnit fata
moșneagului.( Sfânta Duminică) Când spun
duminică, la ce vă gândiți? (o zi din săptămână)

3 Anunţarea Elevii sunt anunţaţi că astăzi vom vorbi despre


temei şi a unități de măsură pentru timp şi anume: Conversaţia Frontal
obiectivelor ziua,săptămâna, luna, anotimpurile.

4 Desfăşurarea Joc: Săptămâna încurcată


activităţii Le spun elevilor că fata moșnegului îi roagă s-o Jocul didactic Cartonașe cu Pe grupe Observarea
ajute să ordoneze zilele săptămânii. Conversația zilele sistematică
O1 Grupați câte trei, elevii vor primi un plic în care Explicația săptămânii Aprecieri
se află cartonașe cu zilele săptămânii.Vor scoate verbale
cartonașele din plic și le vor ordona
corespunzător.
Se verifică modul de lucru și se corectează,
dacă este cazul.
Elevii primesc o fișă de lucru (ANEXA 1)

1.Ordonați corespunzător lunile anului: Conversația


O2 Ianuarie Martie Iunie Mai Explicația Fișă de lucru Aprecieri
Exercițiul verbale
Februarie Aprilie August Iulie Frontal

Decembrie Septembrie Noiembrie

Octombrie

2. Completează tabelul cu zilele potrivite:

O3 IERI AZI MÂINE Explicația Observarea


marți Exercițiul sistematică
miercuri Problematizarea
sâmbătă
3. Numește anotimpurile prezentate și Aprecieri
încercuiește imaginea care reprezintă anotimpul verbale
primăvara. Fișă de lucru

O5

Conversația Frontal
Explicația
Exercițiul
Se interpretează cântecul „ Înfloresc grădinile”

4. Privește cu atenție calendarul și răspunde la Conversația Frontal Aprecieri


O4 întrebări. (ANEXA 2) Explicația verbale
Pe baza calendarului, adresez elevilor întrebări: Exercițiul
„În ce zi a fost 6 aprilie?
Dacă azi e 26 cât va fi mâine?
Dacă mâine este 15 cât este azi?”
„În ce zi este 30 aprilie?” etc.

5 Asigurarea Joc: Adevărat sau fals?


retenţiei şi a O1 Explic sarcina de lucru: elevii vor ridica paleta
transferului O2 cu față zâmbitoare dacă enunțul este adevărat și Conversația Frontal Aprecieri
O3 pe cea cu față tristă dacă enunțul este fals. Explicația Palete cu fețe verbale
O4 Citesc următoarele enunţuri: Jocul didactic zâmbitoare/
O5 „Vara este cel mai cald anotimp. triste Individual
Toamna vin păsările călătoare.
Ne dăm cu sania iarna.
Primăvara înfloresc copacii.
Ianuarie este o luna de vară.
Iunie este prima lună de vară.
Joi este prima zi din săptămână.
Mâine este joi.
Suntem în anotimpul primăvara.”

6 Încheierea Elevii primesc tema pentru acasă. Conversația Frontal Aprecieri


activităţii Voi face aprecieri asupra modului în care s-a verbale
desfăşurat lecţia. Aprecierea
cu
calificative
ANEXA 1

Fișă de lucru

1.Ordoneză corespunzător lunile anului:

Ianuarie Martie Iunie Mai

Februarie Aprilie August Iulie

Decembrie Septembrie Noiembrie Octombrie

2. Completează tabelul cu zilele potrivite:

IERI AZI MÂINE

marți
miercuri
sâmbătă

3. Numește anotimpurile prezentate și încercuiește imaginea care reprezintă anotimpul


primăvara.
ANEXA 2

Luni Marți Miercuri Joi Vineri Sâmbătă Duminică


1 2

3 4 5 6 7 8 9

10 11 12 13 13 15 16

17 18 19 20 21 22 23

24 25 26 27 28 29 30

APRILIE
LUNI
MARȚI
MIERCURI
JOI
VINERI
SÂMBĂTĂ
LUNI
DUMINICĂ

S-ar putea să vă placă și