Sunteți pe pagina 1din 7

Centrul Şcolar de Educație Incluzivă “Aurora” Vaslui

PROIECT DE ACTIVITATE
DATA:26.02.2013
CLASA: a VI-a A
PROFESOR –EDUCATOR: Ţigănaşu Angelica
ARIA CURRICULARĂ: Terapia educaţională complexă şi integrată
MODULUL: Ludoterapie
SUBIECTUL: ,,Care este anotimpul?”
TIPUL ACTIVITᾸŢII: Consolidare şi sistematizare de cunoştinţe.
SCOPUL ACTIVITᾸŢII:
 Verificarea şi consolidarea cunoştinţelor referitoare la cele patru anotimpuri;
OBIECTIV DE REFERINŢĂ:
 Orientarea, organizarea şi structurarea spaţio - temporală.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, elevii vor fi
capabili:
a)cognitive:
O1: să identifice fenomene ale naturii ( ploaie, ninsoare, tunet, fulger, etc);
O2: să identifice anotimpurile după imagini;
O3: să prezinte cel puţin două caracteristici ale fiecărui anotimp prezentat în
imagini;
O4: să menţioneze lunile anului corespunzătoare fiecărui anotimp;
O5: să clasifice evenimentele specifice fiecărui anotimp;
b)afective:
OA1 – să comunice verbal cu colegii;
OA2 –să participe cu interes şi plăcere la activitate.
c)psiho-motrice :
OM1- să-şi reprime tendinţa de efectuare a unor acţiuni inutile în timpul
activităţii;
CONDIŢII PREALABILE:
 9 elevi cu ritm de lucru/ învăţare mediu;
 elevii provin din medii diferite;
 elevii au capacitatea de a folosi procesele de gândire şi de învăţare propuse de
tema activităţii
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE:
 De comunicare: conversaţia , explicația, observația,instructajul verbal ,
problematizarea, cadranele;
 Activ-participative: conversaţia euristică;
 De acţiune: exerciţiul, munca independentă;
 De evaluare: aprecierea verbală, fişe de lucru, fişe de evaluare,autoevaluarea.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: -imagini reprezentând anotimpurile, fişe de lucru,
jetoane cu imagini, rebus, ghicitori, prezentare power-point, calculator.
1
Centrul Şcolar de Educație Incluzivă “Aurora” Vaslui

FORME DE ORGANIZARE: frontală şi individuală , pe echipe ;


FORME DE EVALUARE: probe orale, observarea sistematică, autoevaluarea,fişe de
evaluare .
RESURSE TEMPORALE: 45 minute;
RESURSE UMANE : 9 elevi şi educatorul.
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă.
BIBLIOGRAFIE:
 Muşu,I. şi Taflan, A. – „Terapie educaţională complexă şi integrată” ; Bucureşti:
Editura Pro-Humanitate, 1997.
 Ludoterapia - Programă şcolară - Aprobat prin ordin al ministrului - Nr. 5234/
01.09.2008 - Bucureşti, 2008;
 Gheorghe Radu, Nela Stănculescu, Virginia Creţu - ,,Cunoaşterea mediului
înconjurător – manual pentru clasa a VI- a şcoli speciale ajutătoare”, Ed.
,,Didactică şi Pedagogică” R.A., Bucureşti, 1998.

2
Centrul Şcolar de Educație Incluzivă “Aurora” Vaslui

SCENARIUL DIDACTIC

Ob. Conţinutul activităţii Resurse Forme


Etapele
Op. Activitatea educatorului Activitatea elevilor Procedurale Materiale Organizatoric de
activităţii
e evaluare
Asigur climatul psihopedagogic
adecvat pentru buna desfăşurare a
1. Moment activităţii;
organizatoric. Pregătesc materialelor necesare.
Pe panouri vor fi aşezate diverse
imagini cu anotimpurile.

2. Elevii răspund la Conversaţia, Rebus Frontal Apreciere


Reactualiza- Se realizează prin rezolvarea unui ghicitori şi explicaţia Fişa cu Independent verbală
rea rebus ale cărui soluţii sunt comlpetează rebusul. Exerciţiul-joc ghicitorile
O1 răspunsurile la ghicitori despre
cunoştințelor
fenomene ale naturii ( Anexa 1 )

Captarea atenţiei constă în Apreciere


3. Captarea observarea de către elevi soluţiei Elevii citesc soluţia Conversaţia, Frontal verbală
atenţiei rebusului : ,,Anotimpurile” rebusului
4. Anunţ tema şi obiectivele pe
Anunţarea O1 înţelesul elevilor.
temei şi a Astăzi vom verifica şi aprofunda Ascultă cu atenţie. Conversaţia, Frontal
obiectivelor cunoştinţele referitoare la
anotimpuri prin jocul ,, Care este
anotimpul?”
-Se intuiesc imaginile de pe panou Elevii redau în cuvinte
( identificarea fiecărui anotimp cu conţinutul imaginilor, individual
asemănări, deosebiri,schimbări denumesc fiecare Conversaţia,
intervenite în natură şi în viaţa anotimp şi observă explicaţia Apreciere
omului). asemănările şi verbală
5. O2 - Se precizează cele patru anotimpuri diferenţele dintre ele.
Desfăşurarea O3 şi lunile fiecăruia, ajutând elevii să le Frontal
activităţii reţină mai uşor legându-le de câte un Ascultă cu atenţie

3
Centrul Şcolar de Educație Incluzivă “Aurora” Vaslui

simbol caracteristic anotimpului explicaţiile, precizează Problematizar


specificat ( ghiocel, martisor, ziua evenimentele ştiute şi ea
copilului, culesul viilor,, zapada). continuă numărătoarea
lunilor la fiecare
anotimp.

Oa Cadranele Elevii rezolvă fişele de metoda evaluare


6. Obţinerea 1 Fişa de lucru pe echipe - lucru pe echipe apoi cadranelor Fişe cu Pe echipe scrisă
performanţei O6 ,,Anotimpul preferat” prezintă colegilor ce cadranele
au lucrat
O4 Impart elevilor fişe de evaluare şi Elevii rezolva Conversaţia, Fişe de Evaluarea
7. Evaluare le voi explica cum le vor rezolva sarcinile fişelor. explicaţia evaluare individual scrisă

Fac aprecieri generale şi


8. Ȋncheierea individuale asupra modului de Elevii ascultă.
activității desfăşurare a activității şi a Elevii îşi reprezintă Conversaţia, frontal Apreciere
participării elevilor. starea emoţională –. verbală
Solicit elevii să- şi prezinte starea
emoţională după desfăşurarea
acestei activităţi.

4
Centrul Şcolar de Educație Incluzivă “Aurora” Vaslui

5
Centrul Şcolar de Educație Incluzivă “Aurora” Vaslui

Cadranele
Pe grupe - ,,Anotimpul preferat”

Simbolul anotimpului Lunile anotimpului

Caracteristicile anotimpului Activităţi ale oamenilor

6
Centrul Şcolar de Educație Incluzivă “Aurora” Vaslui

Fişă de avaluare

Completaţi în tabelul de mai jos însuşiri potrivite pentru fiecare anotimp, apoi scrieţi activităţi ale oamenilor
specifice celor patru anotimpuri.
ANOTIMPURILE PRIMĂVARA VARA TOAMNA IARNA

Ȋnsuşiri

Activităţi
desfăşurate de
oameni

S-ar putea să vă placă și