Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT: Liceul Teoretic Special IRIS


PROPUNATOR:
DATA:
CLASA: a IX-a A
ARIA CURRICULAR: Terapie educaional complex i integrat
MODULUL: Stimulare cognitiv Limba i literatura romn
TEMA LECIEI: Relaii semantice - Paronime
TIPUL : Consolidare de cunotine
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1: s defineasc corect noiunea de paronim;
O2: s recunoasc sensul unui cuvnt n diferite situaii de comunicare;
O3: s utilizeze corect perechi paronimice n enunuri proprii;
O4: s corecteze greelile paronimice ntlnite.
OBIECTIVE RECUPERATOR-COMPENSATORII:
- Ocrotirea vederii restante;
- Utilizarea la maximum a celorlaltor analizatori senzoriali pentru a completa sau nlocui analizatorul vizual;
- Completarea i mbogirea reprezentrilor;

1
STRATEGII DIDACTICE:

- Metode i procedee didactice: conversaia euristic, explicaia, joc didactic, exerciiul, demonstraia, problematizarea
- Mijloace de nvmnt: laptop, fie de lucru (n limbaj Braille), bileele cu paronime
- Modaliti de organizare a activitii: frontal, individual, pe grupe
- Forme i tehnici de evaluare: observaia sistematic, evaluare oral, fia de evaluare formativ
- Loc de desfurare: sala de clas
- Durata: 45 minute
BIBLIOGRAFIE:
1. Dun,I.; Dun,R. (2008) Limba i literatura romn Manual pentru clasa a IX-a, Ed. Didactic i Pedagogic, Bucureti
2. Muu, I., Taflan, A. (1997) Terapia educationala integrata, Editura Pro Humanitate, Bucureti

DESFURAREA LECIEI

Forme i
Nr. Strategii didactice tehnici de
Crt. Momentele leciei Ob Coninut instructiv-educativ Metode i Mijloace Modaliti evaluare Obs.
op procedee de nv. de org.
1. Moment Se pregtesc condiiile necesare pentru o bun
organizatoric Conversaia Frontal
desfurare a leciei, se verific starea
ochelarilor.
Se insist pe o poziie corect n banc pe tot
parcursul leciei.
2. Captarea ateniei O2 Propun jocul didactic Continu povestea. Explicaia Laptop Frontal Evaluare

2
Le voi citi elevilor o fraz i le voi spune c oral
este nceputul unei scurte povestiri pe care o
Joc didactic Bileele cu
vom scrie mpreun. Le voi explica regulile paronime
jocului apoi acetia vor extrage pe rnd cte
un bileel pe care este scris un cuvant. Elevii
vor trebui s construiasc pe rnd, cte o
propoziie/fraz care s aib legtur cu cea
anterioar, utilind cuvntul extras.
Fraza de nceput: Azi, n timp ce ma
plimbam pe strad, am auzit n spatele meu un
zgomot neobinuit.
Cuvinte propuse: baston, brat, marinar,
eroare, scar.
3. Anunarea temei Anun elevii c n cadrul orei de astzi ne Conversaia Frontal
propunem s lucrm aplicaii cu paronime, s
Explicaia
recapitulm definiia paronimelor, s
identificm perechi de paronime i s
alctuim propoziii cu acestea.
4. Dirijarea nvrii O1 Ne vom reaminti definiia paronimelor Conversaia Laptop Frontal
euristic Observaie
elevilor li se cere s defineasc paronimele:
sistematic
cuvinte aproape identice ca form dar total

3
diferite ca sens. Explicaia
Voi oferi exemple de perechi paronimice
pornind de la cuvintele utilizate n frazele din
jocul anterior de captarea ateniei.
Baston Bastion (fortificaie construit la
colurile unei fortree)
Bra Bran (bucat de piele sau carton care
Exerciiul
se aplic n interiorul ncmintei)
Marinar Marinat (despre carne sau pete
conservat n diverse condimente sau bulion) Demonstraia
Eroare Oroare (sentiment de team,
dezgust)
Fie de Individual Fia de
Scar Scal (reper pe un instrument de lucru/n evaluare
Braille formatic
masurat)
pentru
Elevii vor fi mprii pe grupe apoi voi elevii
O2 nevztori
propune spre rezolvare aplicaiile coninute n
fia de lucru (anexa 1).
1. Se va alege paronimul potrivit
O3 contextului (rspuns ateptat):
iminent (inevitabil) eminent (excepionat) ;
O4
solitar (singuratic) solidar (persoan unit

4
cu alta pentru a nfptui ceva); original
Problematizarea Pe grupe
(autentic) originar (care este de loc din);
emigrant (persoan care se stabilete n alt
ar) imigrant (persoan care vine din alt
ar); familial (legat de familie) familiar
(cunoscut).
2. Se vor realiza propoziii cu perechile
paronimice:
a) prenume (numele de botez) pronume
(parte de vorbire);
b) numeral (parte de vorbire) numerar
(sum de bani);
c) prepoziie (parte de vorbire) propoziie
(comunicare cu un singur predicat)
5. Aprecierea Vor fi felicitai elevii care au lucrat corect, au Conversaia Frontal
activitii
neles bine sarcinile i voi face aprecieri cu
privire la modul n care activitatea s-a
desfurat

5
Anexa 1

Data:_____________

FI DE LUCRU

1. Notai n spaiile punctate formele adecvate ale paronimelor aflate n paranteze :


a) Alexandru este un elev........................... (iminent - eminent)
b) Ne-a ajutat, a fost mereu...............................cu noi. (solitar-solidar)
c) Prietenul meu este...........................................din Contana. (original-originar)
d) Muli romni au ............................................... n Italia. (emigrat-imigrat)
e) Fata din autobuz avea o figur ......................................... (familial-familiar).
2. Alctuii propoziii sau fraze cu urmtoarele perechi paronimice:
a) prenume - pronume
1.
2.
b) numeral numerar
1.
2.
c) prepoziie propoziie
1.
2.

6
FI DE LUCRU

1. Transcrie n fiierul document forma adecvat a paronimelor aflate n paranteze:


a) Alexandru este un elev (iminent-eminent).
b) Ne-a ajutat, a fost mereu (solidar-solitar) cu noi.
c) Prietenul meu este (original-originar) din Contana.
d) Muli romni au (emigrat-imigrat) n Italia.
e) Fata din autobuz avea o figur (familial-familiar).
2. Alctuii propoziii sau fraze cu urmtoarele perechi paronimice:
a) prenume-pronume
b) numeral-numerar
c) prepoziie-propoziie

S-ar putea să vă placă și