Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

profesor Adela SEREA


Data: 5.11. 2020
Şcoala: Şcoala Gimnazială Specială ”Constantin Păunescu” Iaşi
Clasa: a IV-a A, DMS (3 elevi DMM și 3 elevi DMS prezenți fizic în clasă și 2 elevi DMM prezenți
on-line)
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Elemente de matematică aplicată
Unitatea de învățare: Toamna – Numerația 0 - 100
Titlul lecţiei: „Numere formate din zeci. Șirul numerelor 0-100”
Tipul lecţiei: Lecție de însușire de noi cunoștințe
Scop: Familiarizarea cu numerele formate din zeci întregi (0-100)
Competențe cadru și specifice vizate:
2. Formarea capacităţilor/abilităţilor de înţelegere a modificărilor cantitative ca suport al formarii
deprinderilor de tip matematic
2.4 Citirea şi scrierea simbolurilor matematice elementare.
3. Formarea şi dezvoltarea mecanismelor de operare acţională şi de rezolvare a problemelor simple
3.4 Formarea noţiunilor matematice elementare, bazate pe acţiuni obiectuale, însoţite de
limbaj.
Obiective operaționale:
a) Cognitive:
O1. Să numere oral, din 10 în 10, până la 100;
O2. Să formeze numere (zeci întregi) folosind suport concret;
O3. Să scrie numere formate doar din zeci;
O4. Să citească numere formate din zeci;
b) Afective:
O5. Să participe cu interes la toate etapele lecţiei;
O6. Să se angajeze (afectiv) în rezolvarea sarcinilor stabilite;
c) Psiho-motorii:
O7. Să rezolve fișele de lucru mânuind corect instrumentele de scris/decupat/lipit;
O8.Să lipească în ordine crescătoare numerele formate doar din zeci;
O9. Să păstreze o poziţie corectă în bancă pe tot parcursul orei.
Metode şi procedee:, explicaţia, conversaţia, exerciţiul
Resurse:
1. Materiale: laptop cu conexiune la internet, tablă, cretă, foi și instrumente de scris, fișe de lucru,
magneți
2. De spaţiu şi timp: sala de clasă, 40 minute
3. Umane: 8 elevi (3 DMS, 5 DMM)
Bibliografie:
Bondar, V., 2011, Culegere de jocuri didactice pentru elevii din învățământul special, clasele I – IV,
Ed. Sf. Ierarh Nicolae

https://www.youtube.com/watch?v=i5NydG8nbHk

Desfăşurarea lecţiei:
Etapele Obiec- Conţinutul lecţiei Metode şi Standarde de
lecţiei tive mijloace performanţă
Moment O6 Organizarea clasei şi a colectivului de elevi. Computer Elevii să fie
organizatori cu prezenţi în clasă
Pregătirea materialelor necesare pentru
c conexiune şi pregătiţi pentru
lecţie.
la internet oră
Stabilirea conexiunii pentru participarea on-
line
Captarea O5, Cântec animat Jocul numerelor PIC, Computer Elevii să participe
atenției O6 PAC, POC cu cu interes la toate
https://www.youtube.com/watch? conexiune etapele lecției și
v=i5NydG8nbHk la internet să se angajeze
(afectiv) în
rezolvarea
sarcinilor stabilite
Anunţarea O6 Profesorul anunță titlul lecţiei şi precizează Conversaţia Elevii să fie
titlului şi obiectivele şi planul succint al orei. familiarizați cu
obiective- Astăzi vom face mai multe jocuri și exerciții Explicaţia titlul şi structura
lor lecţiei prin care vom învăța „Numere formate din lecţiei
zeci. Șirul numerelor 0-100”
Profesorul scrie titlul lecției.
Reactualiza- O1 1. Șirul cifrelor Conversația Elevii să scrie
rea unor Profesorul, împreună cu elevii, va realiza pe Exercițiul corect cifrele
informații tablă axa cifrelor
teoretice Cretă, tablă
necesare
învățării
Transmite- 2. Formarea unei zeci întregi Conversația Elevii să numere
rea noilor Profesorul, pornind de la numărul care Exercițiul corect 10 frunze
cunoștințe și urmează după 9 ... Copiii vor trebui să-l Explicația
dirijarea recunoască pe 10, le va prezenta copiilor
învățării Copcelul toamnei (Anexa 1) și le va spune
povestea lui: Copăcelul e trist acum
(profesorul va afișa Copăcelul trist – Anexa
2) pentru că și-a pierdut toate frunzele și
acestea s-au amestecat. El știa că are câte
10 frunze de fiecare culoare și ar fi vrut să
le păstreze în săculeți separați, până la
primăvară. Dar frunzele au căzut și s-au
amestecat. Copăcelul le-ar fi recunoscător
copiilor dacă ar strânge frunzele, câte 10
de aceeași culoare, în câte o punguță și le-
ar păstra pentru el pe timpul iernii. Anexe cu
O1 imagini,
Fiecare copil primește o punguță în care
O2 frunze,
trebuie să strângă 10 frunze de o anumită
punguțe,
culoare. Elevii mai buni vor trebui să umple
magneți,
câte 3 punguțe. Elevii din on-line au ca
tablă, cretă
sarcină să deseneze un copac cu 10
crenguțe. Pe fiecare crenguță vor desena 10
frunze.

La final, fiecare copil prinde punguța cu un


magnet, pe tablă.

3. Șirul numerelor 0-100 format din


zeci întregi Elevii să scrie

În ordinea în care au adus punguțele, numărul 10

profesorul le numerotează.

Fiecare elev va veni la tablă și va scrie sub


punguța lui, câte frunze a strâns (10)
Elevii să numere
O3 Scurtă discuție despre numărul de frunze pe până la 100 din
O4 care le-a avut Copăcelul toamnei: În zece în zece
punguța 1 sunt 10 frunze; în punguța 2 sunt
10 frunze, deci în total sunt 10+10 =20
frunze; în punguța 3 sunt 10 frunze, deci în Elevii să scrie
total sunt 20+10 =30 frunze și așa mai numere formate
departe, până la 100. doar din zeci

etc

1 2 3 ............

10 10 10 .........

10 20 30 ........
O1
O3 Profesorul, împreună cu elevii, va realiza pe Axa
O4 tablă axa numerelor 0-100, din 10 în 10. numerelor
O6

Fixarea O1 4. Fișă de lucru individual Conversația Elevii să rezolve


cunoştinţe- O5 Completează numerele care lipsesc, Exercițiul corect fișa
lor asimilate O7 numărând din 10 în 10.
în etapa Fișă de
Fiecare elev lucrează independent.
anterioară lucru,
Profesorul ajută elevii care întâmpină
instrumente
dificultăți. Elevii din online lucrează pe
de scris
caiete.
Obţinerea O1 5. Decupează și lipește în ordine Conversația Elevii să
performan- O7 Fiecare elev primește Axexa 4. Elevii Exercițiul decupeze și să
ţei O8 decupează numerele și le lipesc în ordine Fișă de lipească în ordine
O9 crescătoare. Profesorul ajută elevii care lucru, numerele 0-100
întâmpină dificultăți. Elevii din online instrumente
lucrează pe caiete. de scris,
foarfeci,
lipici
Asigurarea O1 Cântec animat Jocul numerelor PIC, Conversația Elevii să numere
retenţiei şi a O6 PAC, POC Computer crescător, 0-10 și
transferului https://www.youtube.com/watch? cu din 10 în 10 până
v=i5NydG8nbHk conexiune la 100
Tema pentru acasă – Anexa 5 la internet
Aprecieri O6 Elevii vor fi solicitaţi să spună cum s-au Conversaţia Elevii să spună în
asupra simțit la această lecție. cuvinte simple
activității Elevii vor fi apreciați verbal pentru cum s-au simțit la
elevilor activitate. această lecție.
Anexa 1 Copăcelul Toamnei
Anexa 2 Copăcel trist
Anexa 3

Nume și prenume ..................................................... Data .........................

Fișă de lucru individual


Completează numerele care lipsesc.
Anexa 4
Anexa 5

Nume și prenume ..................................................... Data .........................

Temă
Scrie cât mai corect și frumos numerele formate din zeci, după model.

îîî
10

20

30

40

50

60

70

80

90
10
0

S-ar putea să vă placă și