Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

Unitatea de ȋnvăţămȃnt:ȘcoalaGimnazialăSpecialăPașcani
Cadrul didactic:Vasile Liviu
Clasa:a III-a A
Aria curriculară :TerapieEducaţionalăComplexăşiIntegrată
Unitatea de învățare: Ludoterapie;
Subiectulactivității: ,,Animaledomestice”;
Tipulactivității:Consolidareșisistematizare de cunoștințe;
Scopulactivității: Exersarea capacitățiide a recunoaște și de a denumi animalele domestice,
caracteristici și foloase ale acestora;

Obiectiveoperationale:
Cognitive:
O1: Sădenumeascăanimaleledomesticepebazamulajului;Obiectivulesterealizat la nivel minim
dacăeleviivorenumera 4 din 5animaleledomesticepebazamulajului;
02: Sărecunoascăanimaleledomesticedupăsunetelelor.Obiectivulesterealizat la nivel minim
dacăeleviivorrecunoaștecelpuţin3animaledomesticedupăsuneteleacestora;
03: Săspecificefoloaseleaduseomului de cătreanimaleledomestice.Obiectivulesterealizat la nivel
minim dacăeleviivorspecificacelpuțin3foloaseadusomului de cătreanimaleledomestice;

Psihomotorii:
04: Sărealizezecorespondențaîntreanimaleledomesticeșipuiiacestoraprintrasareaunorsăgeți/linii.
Obiectivulesterealizat la nivel minim dacăeleviirealizeazăcorespondența
animal/puiîncelpuținpatrudin celeșasesituații;
05:Săansamblezepieseleunui puzzle pentru a reproduce o imagine. Obiectivulesterealizat la nivel
minim dacăeleviiansambleazăcelpuțindouăpiese din celecinci;

Afective:
O6: Săparticipe cu interesșiplăcere la activitate. Obiectivulesterealizat la nivel minim
dacăeleviirăspund la treidintresolicitărilecadrului didactic.
Strategiididactice:
Metodesiprocedee:conversatia, explicatia, demonstratia,observatia,jocul.
Mijloacedidactice:Mulaje ale unoranimaledomestice, table interactivă,imagini color, jetoane,
fișe de lucru, puzzle, lipici, carioci.
Forma de organizare: frontal, individual
Evaluare: Observațiasistematică
Timp:35 minute.
Locul de desfasurare:Sala de clasa;
Bibliografie:
1.”Terapia educaţională complexa si integrată”, Ed. Pro Humanitate, 1997;
2.www.didactic.ro
3. Educațiespecială (Ghidmetodologic), Ed. Polirom, 2016, Autori: Alois Gherguț, Luciana
Frumos,GabrielaRaus
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele Timp Ob. Activitateaprofesorului Activitateaelevulu


activităţii Op.

Moment 1 min Se asigură un climatpsihopedagogicnecesardesfășurăriiactivității. Elevii se pregătesc


organizatoric
Captareaatenţiei 5 min Se prezintă elevilor un film cu animale domestice ( Anexa 1). Elevii ascultă cu atenție filmul.
Profesorul întreabă despre ce este vorba în film.

Anunţareatemeişi a 1 min Plecând de la acest film profesorul anunță tema și obiectivele activității pe înțelesul Elevii vor asculta c
obiectivelor elevilor.Astăzi ne vom juca cu animalele de la fermă. Prin joc elevii vor trebui să recunoască
animalele după sunetele lor, să denumească animalele pe baza imaginilor, să specifice foloasele
aduse de animalele domestice, să ansambleze piesele unui puzzle, să realizeze corespondențe între
animale și puii lor, iar la final să audiezeun cântecel.
Elevii vor asculta cu atenție explicațiile profesorului.

Desfăşurareaactivităţii 27 Primul joc se va numi: Eleviivorasculta cu


min ,,Recunoște animăluțul?”

Profesorul împartemulaje cu
animale domestice fiecărui elevși li se va cere acestora să le observe cu atenție, urmand ca pe baza
mulajelor observate elevii să denumească animalele domestice.

O1 - Jocul doi se va numi:


,,Cumfac animalele?”
Profesorul va pune elevilor o prezentare Power Point (Anexa 2)cu animale domestice, iar ei vor
trebui să recunoască animalul după sunetul lui.
Eleviivoraveacasarc
-Al treilea joc se numește: ,,Specifică produsul” recunoașteanimalel

Le voi prezenta elevilor planșe color (Anexa3) în care se regasesc foloasele aduse omului de
către animalele domestice și le voi cere acestora să specifice ce animăluț ne dă acel produs cu
ajutorul unor întrebări:

- Ce animal ne dălapte?

Elevii vor privi cu a


-De la ce animal consumăm carne? ajutorul lor vor treb
O2 produs.
Joculpatrujoc se numește: ,,Traseazăcorect”

Profesorulvaîmpărțielevilorcâte o fișă de lucru( Anexa 4) în care


vortrebuisărealizezecorespondențaîntreanimaledomesticeșipuiiacestoraprintrasareaunorsăgeți/linii.
Elevii răspund (vac
-Joculcinci se vanumi: ,,Ansambleazăcorect”
Elevii răspund (găin
Încontinuare le voi da elevilorcâte un plicîncare conținpieseleunui puzzle (Anexa5).
Sarcina de lucruva fi de aansamblacorectpieseleastfelîncăt la sfârșituljoculuisărezulte o imagine
O3 cu un animal domestic. Elevii răspund (po

Elevii vor avea de r


animale/păsări dom
săgeți/linii.
Elevii vor trebui să
astfel încât să rezul

O4

05

Încheiereaactivității 1 min O6 Fiecareelev este apreciatpentruparticiparea la activitateși va primicarecompensăun fruct. Elevii ascultă aprec

NB: durata si complexitatea activităţii se pot modifica în funcţie de nevoile elevilor

S-ar putea să vă placă și