Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Data:
Propunător:
Clasa: CLASA PREGĂTITOARE
Aria curriculară: CONSILIERE ŞI ORIENTARE
Unitatea tematică: ,,SALUTARE, PRIMĂVARĂ!”
Disciplina: DEZVOLTARE PERSONALĂ
Discipline implicate: COMUNICARE ÎN LIMBA ROMȂNĂ
ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE
Subiectul lecţiei: Emoţii de bază (bucuria, tristeţea, furia, frica)
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul lecţiei: mixtă
Durata: 45 minute

Competenţe specifice:
DP:
2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază în situaţii simple, familiare;
3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar;

CLR:
2.2. Transmiterea unor informaţii referitoare la sine şi la universul apropiat, prin mesaje scurte;

AVAP:
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale.
Competenţe derivate:
C1 : recunoașterea emoţiilor de bază;
C2: identificarea unor emoţii trăite de anumite persoane în situaţii diverse de viaţă;
C3: sesizarea semnificaţiei mesajului transmis prin intermediul filmului educativ;
C4: desenarea petalelor florii cu emotii trăite în situaţii diverse de viaţă;
C5: povestirea unor întâmplări când au simţit anumite emoţii;
C6: concentrarea asupra rezolvării sarcinilor din cadrul jocurilor propuse;

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul didatic,
I.A.C.
b) Mijloace de învăţământ: calendarul naturii, cutie surpriză, scrisoare, planşe ,,emoţiiˮ,
Roata emoţiilor, videoproiector, fişe de lucru, buline,,veseleˮ;
c ) Forme de organizare: frontală, individuală, semicerc.
d) Metode de evaluare: verificare pe baza unor suporturi vizuale-planşe, videoproiector,
observare sistematică, aprecieri verbale.

Bibliografie:
 Curriculum Naţional, Programa şcolară pentru disciplina DEZVOLTARE
PERSONALĂ, Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, Aprobată prin ordin al
ministrului, Nr. 3418/19.03.2013
 Manea Alexandra, ,,Ghid practic pentru clasa pregătitoareˮ,Ed. Delta Cart Educational,
Calinesti, 2019;
 Oprea, C.L., Strategii didactice interactive, E.D.P., București, 2009

 www.didactic.ro
 www.youtube.com/watch?v=hFhR6R6Jp0I
Scenariul didactic:

Etapele lecţiei Strategia didactică Metode de


şi dozare CS C Conţinutul informaţional al lecţiei Metode şi Mijloace de Forme de evaluare
D procedee învăţământ organizare
1.Moment Pentru buna desfăşurare a activităţii voi asigura:
- aerisirea sălii de clasă;
organiza-
- pregătirea materialelor;
toric - intrarea ordonată a copiilor în clasă şi aşezarea lor în
bănci.
10 min

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă: conversaţia obs.


DP C6  Bună dimineaţa, copii!!! sistematică
3.2  Salutăm invitaţii!
Haideţi să ne adunăm,
Un semicerc să formăm.
Oaspeţii să-i salutăm: Bună dimineaţa! în semicerc
Un gând bun noi le urăm: Bine aţi venit!
 Salutăm natura!
,,Bună dimineaţa, cer frumos, aprecieri

Bună dimineaţa, soare luminos, verbale

Bună dimineaţa, micuţule vânt


Care alergi pe pământ jocul
Bună dimineaţa, pietre tari,
Bună dimineaţa, animale mici şi mari!”

Urmează prezenţa şi calendarul naturii şi un cântec de obs.


primăvară: ,,Iarnă, să te duci cu bine!” conversaţia sistematică
-În ce anotimp ne aflăm?(…primăvara)
-Care sunt lunile de primăvară? (martie, aprilie, mai) calendarul
-In ce lună a anului ne aflăm?(martie) naturii
-Ce sărbătorim în luna martie?( Mărţişorul şi Ziua Mamei-8
martie)
-Ce zi este astăzi?
-Daca azi este…, ieri ce zi a fost? Şi mâine ce zi va fi? aprecieri
verbale
Azi, prin intermediul activităţilor noastre, dorim să le arătăm jocul
oaspeţilor noştri cât suntem de cuminți, cum ne desfășurăm noi în semicerc
activitățile și câte lucruri bune am învăţat până în prezent.
,,Nu vrem să ne lăudăm,
Dar astăzi o să vedeţi
DP C6 Că suntem copii isteţi.
3.2 Nu glumim, o să vedeţi!ˮ
,,Bat din palme, clap-clap-clap,
Din picioare- trap-trap-trap
Ne-nvărtim, ne răsucim
Şi la locuri noi pornim.ˮ
2. Captarea Captarea atenţiei se realizează cu ajutorul ”Cutiei surpriză” conversaţia cutie surpriză frontal
atenţiei trimisă de Zâna Primăverii. scrisoare
Elevii vor fi întrebaţi dacă ştiu ceva despre această cutie.
2 min Citesc scrisoarea ataşată cutiei. (Anexa 1)

3. Anunţarea Comunic elevilor ca astăzi vor fi ajutoarele Zânei Primăverii, explicaţia frontal
temei şi că o vor ajuta să scape de Zâna cea Rea şi că vor desfășura
obiectivelor diferite activităţi (vom vorbi despre emotii,vom învăţa o nouă
1 min literă,vom recapitula figurile şi corpurile geometrice, vom
vorbi despre Sistemul Solar și vom realiza o lucrare frumoasă
de primăvară la Avap). După fiecare oră elevii vor primi câte o
recompensă din partea Zânei.

4. Actualizarea DP C2 La prima oră, Zâna Primăvara ne propune să vorbim despre conversaţia planşe frontal verificare
cunoştinţelor 2.1 emoţii și despre comportamente generate de acestea. pe baza
5 min unui suport
Prezint elevilor planşe cu imagini ce reprezintă diverse emoţii.
vizual
Au loc discuţii pe baza imaginilor:

-Cum vi se pare că este fetiţa? De ce credeţi că este fericită?

-Dar băiatul? De ce credeţi că este trist băiatul? Etc.

Prezentarea CLR C3 Propun elevilor să vizioneze un filmuleţ. I.A.C videoproiector frontal


conţinutului 2.2
https://www.youtube.com/watch?v=hFhR6R6Jp0I- Editura
6 min
EDU Detectivul de emotii

Au loc discuţii pe baza filmului prezentat.

Care sunt emotiile de bază?(...bucuria, tristeţea, frica, furia)

Ce au făcut cei doi băieţi?(...au vărsat apa pe jos)


aprecieri
Când au fost întrebaţi de doamna cine a vărsat paharul, cei
doi au recunoscut?(..la început, nu) conversaţia verbale

De ce credeţi că nu au vrut să recunoască greșeala?(...pentru


că le-a fost frică)

Ce am înţeles din această întâmplare? (...nu e bine să obs.


ascundem o greșeală). sistematică

Greșeala recunoscută e pe jumătate iertată!

6. Dirijarea AVAP C4 În fata clasei este amplasat un copăcel trist.


1.1.
învăţării
-De ce credeţi că este trist copăcelul? (posibile răspunsuri: că
10 min problema- planșă copac frontal
este singur, că nu are flori, că nu are frunze etc.)
tizarea
-Aţi vrea să fie fericit? Ce putem face ca să-l înveselim? obs.
(posibile răspunsuri: să-l colorăm, să-i adăugăm flori, frunze, sistematică
păsări etc.)

Solicit elevilor să prezinte o întâmplare trăită care le-a conversaţia

provocat sentimentul de tristeţe.


flori individual
Pentru a putea să-l înveselim, ar trebui să-l decorăm cu flori.
exerciţiul
Propun elevilor să completeze ,,Floarea Emoţiilorˮ (Anexa 2)
apoi să o lipească în copac. Acesta va deveni un copac vesel
pentru că va fi plin de flori.

Obţinerea DP C1 JOC: Roata emoţiilor. joc didactic Roata individual obs.


performanţei 2.1. Elevii doritori (4-5 – elevi) vin în faţa clasei, învârt de roată și emoţiilor sistematică
2 min în funcţie de emoţia indicată de săgeată, vor povesti un
CLR C5 moment din viaţa lor când au simţit emoţia respectivă.
2.2.
8. Feedback DP C1 Propun elevilor completarea unei fişe de lucru. Anexa 3 exerciţiul fișă de lucru individual ev. scrisă
5 min 2.1. Dupa completarea fisei de către elevi se vor identifica
C2 eventualele greşeli şi se vor corecta.

9. Evaluarea Fac aprecieri generale si individuale privind participarea explicaţia stimulente frontal aprecieri
elevilor la activitatiile din cadrul lectiei.Zâna Primăverii îi flori ,,vesele verbale
1 min. recompensează cu câte o bulină ,,veselăˮ pentru participarea ˮ
activă la activităţile propuse și ajutorul acordat acesteia.

10. Retenţia şi Vom cânta cântecelul „Dacă vesel se trăiește” și cântecul “A


transferul. fost odată un castel”. În timpul cântecelor, elevii execută
3 min mișcările sugerate de text.

Joc: Telefonul fără fir.


Anexa 1

Dragii mei copilași,

Am venit în mare grabă să vă aduc zile însorite, ciripit de păsărele, parfum de


flori multicolore și mult, mult joc, dar Zâna cea Rea, invidioasă pe bucuria și
frumuseţea mea, vrea să facă o vrajă și să mă alunge de la voi din ţară. Ea vrea să
răpească Soarele, florile, păsările și gâzele și să aducă pe meleagurile voastre zile
întunecate, ploi, vânt și muuult frig.
Eu nu mă pot descurca singură, de aceea m-am hotărât să apelez la voi pentru a
mă ajuta să scap de Zâna cea Rea și vrăjile ei. Ce spuneţi? Vreţi să fiţi ajutoarele mele?
Prin activităţile pe care le veţi desfăşura astăzi împreună cu doamna învăţătoare
şi prin sarcinile pe care le veţi rezolva, voi mă veţi ajuta să scap de Zâna cea Rea, să
rămân pe meleagurile ţării voastre și să păstrez toată frumuseţea și bucuria naturii.
Am şi câteva surprize pentru voi! Le veţi afla la sfârşitul fiecărei ore.

Cu drag,
Zâna Primăvară
 Anexa 2

Floarea emoţiilor

Cerinţe:

Elevii vor desesena pe fiecare petală a florii câte o faţă veselă, tristă, uimită etc, în funcţie de emoţia trăită în anumite momente din viaţă.

Petala roșie: Ce simţi când, de ziua ta, primești cadoul mult visat?

Petala portocalie: Cum te simţi când părinţii nu te lasă să te joci pe telefon/tabletă?

Petala mov: Ce simţi când un câine vine spre tine, lătrând?

Petala verde: Ce simţi când NU câștigi un concurs?

Petala albastră: Ce simţi când vii la școală?


Anexa 3 Numele______________

Fişă de lucru. Emoţii de bază

1. Colorează:

- cu galben imaginea care sugerează bucuria;

-cu roșu imaginea care sugerează furia;

-cu verde imaginea care sugerează tristeţea;

-cu albastru imaginea care sugerează frica.

2.  Realizează corespondenţa între imagine şi emoţia potrivită :

3.Cum te-ai simţit astăzi?

S-ar putea să vă placă și