Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:Școala Gimnazială Boureni, Balș, Jud. Iasi


ÎNVĂȚĂTOR: Parasca Domnica
DATA: 06 martie 2014
CLASA: Pregătitoare
ARIA CURRICULARĂ: Consiliere si orientare
DISCIPLINA: Dezvoltare personală
UNITATEA TEMATICĂ: E primăvară!
SUBIECTUL: „Roata emotiilor” – Cum exprim emotiile?
TIPUL LECȚIEI: Consolidare
SCOPUL LECȚIEI: Stimularea elevilor pe directia unei exprimări
emotionale deschise, autentice, spontane si
descoperirea abilitătilor empatice
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O 1 – săidentifice emotiile de bază (bucurie, tristete, frică, furie);
O 2 – să asocieze emotia cu situatia dată, desenând imaginii simbolul
potrivit;
O 3 – să identifice povestea ilustrată, asociind imaginii emotia trăită de
fiecare personaj
O 4 – să rotească „roata emotiilor”, arătând emotia potrivită situatiei
dată.

STRATEGII DIDACTICE:
a) resurse procedurale: lectura după imagini, conversația, observația,
explicația, exercițiul, probematizarea, jocul didactic;
b) resurse materiale: imagini din povestea Ciubotelele ogarului, imagini, fişă de
lucru, imagini povesti, roata emotiilor, baloane umflate şi
flori, recompense (floricele autocolante);
c) forme de organizare: frontal, individual;
RESURSE UMANE: 17 elevi
RESURSE DE TIMP: 35 minute+15 minute activităti în completare
RESURSE INFORMAȚIONALE:
1) M.E.N – „Programa şcolară pentru disciplina Dezvoltare personală – clasa
pregătitoare”, Bucureşti, 2013.
2) Băban Adriana - ,,Consiliere educaţională”, Editura ASCR, Cluj-Napoca, 2003;
3) Breben Silvia – „Jocuri pentru dezvoltarea inteligentei emotionale la vârsta
prescolară si scolară mică”, Editura Reprograph, Craiova, 2010;
4) Coord. Laurentia Culea, Conona Petrescu – „Ce si cum predăm la clasa
pregătitoare – Ghidul profesorului”, Editura Diana.
Desfășurarea activității
STRATEGII DIDACTICE
Nr. SECVENȚELE OB TIMP CONȚINUTUL INSTRUCTIV- EDUCATIV Metode Material Forme de EVALUARE
didactic organizare
Crt LECȚIEI OP

Instruct Act.
1. Moment 7 Introducerea în activitate și crearea dispoziției de aj Frontală
organizatoric min. învățare
Asigur condițiile optime pentru buna desfășurare a
lecției. Conver În cerc
Întâlnirea de dimineată: satia
„Dimineata a sosit
Toti copiii au venit,
A-nceput o nouă zi
Bună dimineata, copii!”
„Haideti sa ne adunăm
Un cerc să formăm
Invitata salutăm:
”Bună dimineata!”
Un gand bun să îi urăm:
”Bine ati venit!”
Salutul:
Ne salutăm între noi de la stanga spre dreapta rostind
numele colegului din dreapta, acesta răspune si saluta mai
departe.
Prezenta:
„După ce ne-am adunat
Si frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întălnit
Oare cine n-a venit?” Se numără fetele si băietii si se
mută fotografiile copiilor absenti in partea stanga a
casutei.
Calendarul naturii:
Stabilim calendarul naturii:
Suntem în anul ... (2014)
Astăzi este ... (joi) Ce dată? (6) Ce lună? (martie)
În ce anotimp suntem? (primăvara)
Care sunt lunile anotimpului de primăvară? (martie,
aprilie, mai) Ce se întâmplă cu natura primăvara? (revine
la viată, inmuguresc copacii, incolteste iarba, cresc
florile) Care sunt florile de primavară?(ghiocelul, laleaua,
zambila, lăcrămioara, etc.)
Împărtăsirea cu ceilalti:
Cum vă simtit astăzi? Îsi sărbătoreste cineva iua de
nastere astăzi?
Activitatea de grup:
Cântec: „În fiecare dimineată”
În fiecare dimineată
S-avem gândul bun pe fată
Către soare să privim
Iubire să dăruim.
De gând rău să ne ferim,
s-adunăm doar bucurie
Si în lume să o răspândim
Atunci orisice copil în fiecare dimineată
Are gândul bun pe fată.
Noutatea zilei:
Este că avem musafiri astăzi. Se va anunta si programul
zilei.
„Astăzi dragii mei copii,
Ne jucăm, învătăm
Cu zâna primăvara prieteni suntem”
Capacitate
2. Reactualizare Se prezinta imagini din povestea „Ciubotelele Ogarului”. Conversa Imagini Act. a de a
tia poveste
a O1 5 min ( ANEXA 1) frontală identifica
cunoştinţelor Se discută despre poveste prin ceea ce văd în imagine, iar Exercitiu
Emoticoa emotiile
asimilate un copil va veni în fată si va alege de pe masă un l ne de bază
anterior emoticon (jeton) în care este redată emotia trăită de (bucurie,
personaj în acea imagine. tristete,
frică,
furie).
3. Captarea 3min. Se va face prin venirea unui ghiocel în clasă care ne Conver Element- Act.
atenției aduce un cos de la Zâna Primăvara. sația surpriză frontală
* Se va citi scrisoarea adusă de ghiocel de la Zâna
Primăvara ( ANEXA 2)

4. Anunțarea 2min. Anunțarea temei propuse, a obiectivelor operaţionale


temei și a urmărite și a recompenselor; Conver Act.
obiectivelor Se dă citire primei sarcini (plicul nr.1) de la Zâna sația frontală
operaționale Primăvara.
„Să asociati imaginilor din povesti stări emotionale pe
care le-au trăit personajele, să vă jucati cu baloane, iar la
sfarsit sa înfloriti copacul cu emotii.

5. Dirijarea O2 15 * Se prezintă trei imagini ( ANEXA 3) în care un Lectura Imagini Act. Capacitate
consolidării min copil hrăneste o pisică, alta în care mângâie pisica si a după frontală a de a
treia în care trage pisica de coadă. Se formuleaza enunturi imagini si asocia
pe baza imaginilor prezentate si se discută despre Exerciti Fişă de individu emotia cu
sentimentele pe care le are băiatul în fiecare situatie. ul lucru ală situatia
Elevii vor desena în coltul fiecărei imagini fata băiatului dată
potrivită emotiei. desenând
simbolul
potrivit.
O3 * Într-un alt plic se află mai multe planșe ilustrând Exerciţi Imagini Act. Capacitate
imagini din diverse povesti cunoscute de ei ( ANEXA 4). ul povesti frontală a de a
Câte un elev va identifica povestea ilustrată si va stabili Emoticoa identifica
cu ajutorul colegilor ce emotii a trăit fiecare personaj. ne povestea
„Cei trei purcelusi” – veseli când se jucau, speriati când ilustrată
lupul dărâma casa. asociind
„Capra cu trei iezi” – capra veselă la plecare crezând că imaginii
iezii o vor asculta, foarte supărată la întoarcere. emotia
„Fata babei si fata mosneagului” fata babei speriată de traita de
ce găseste în cufărul pe care si l-a ales, fata mosneagului fiecare
fericită că îsi bucură tatăl. personaj.
6. Obtinerea O4 7 min * Roata emotiilor ( ANEXA 5) Exerciți Roata Act. Capacitate
performantei Copiii au primit câte o roată a emotiilor. Învătătoarea le ul emotiilor individu a de a roti
citeste câteva situatii, iar ei trebuie să învârtă roata și să Probem ală roata
arate emotia corespunzătoare. atizarea emotiilor,
 Ai primit cadou un tort de ciocolată. arătând
 Ai căzut si te doare piciorul. emotia
 Câstigi la un concurs. potrivită
 Un câine vine spre tine lătrând. situatiei
 Părintii pleaca fără tine la plimbare. date.

7. Asigurarea O1 10 * Activităti în completare Conver Baloane Act. Capacitate


retenţiei şi a min. Joc: „Balonase vesele/triste/speriate/furioase sația Frontală a de a
transferului Patru baloane umflate în prealabil sunt aruncate în aer, iar identifica
elevii care le prind trebuie să identifice stările emotionale emotiile
și să confere etichete verbale acestor stări. de bază
*Elevii primesc câte o floare pe care vor simboliza grafic Exerciti Flori Act. (bucurie,
emotia pe care o preferă. Toate florile vor fi asezate pe ul Copac individu tristete,
ramurile copacului, care a fost afisat în fată, iar acesta va ală frică,
deveni vesel/trist după numarul florilor vesele/triste. furie).

8. Încheierea 1 * Fac aprecieri verbale privind participarea elevilor la Conver Flori Frontal
activitătii min. lecţie, modul în care au rezolvat sarcinile individuale şi satia autocolan
frontale; Ofer stimulente - recompense (floricele te
autocolante )
ANEXA 1
ANEXA 2

Dragii mei copilaşi frumoşi,

Am văzut că sunteţi copii isteţi şi de aceea,


vă rog să-mi îndepliniti o dorintă, să rezolvati
sarcinile din cosulet, iar la sfârsitul zilei veti primi
o recompensă de la mine. Ceea ce aveţi de
făcut găsiţi în plicuri care sunt numerotate pentru
fiecare oră din această zi.

Vă multumesc si vă doresc o zi minunată!

Spor la lucru!

Zâna Primăvara.
ANEXA 3
ANEXA 4
ANEXA 5

S-ar putea să vă placă și